Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel snížil odhad růstu české ekonomiky na 2 %, v Evropě naopak očekává rychlejší tempo

Brusel snížil odhad růstu české ekonomiky na 2 %, v Evropě naopak očekává rychlejší tempo

13.05.2011 12:10
Autor: ČTK

Evropská komise dnes v rámci nové prognózy snížila odhad růstu české ekonomiky na letošek na dvě procenta z dříve očekávaných 2,3 procenta. Zhoršila i odhad tempa růstu na rok 2012, a to na 2,9 procenta z předchozích 3,1 procenta. Ohledně výhledu ekonomik EU a eurozóny pro letošní rok je EK optimističtější – navzdory dluhové krizi, která otřásá některými zeměmi platícími eurem.

"Očekává se, že tempo ekonomického oživení v České republice zůstane ve výhledu pokrývaném prognózou (do roku 2012) mírné a tažené hlavně zahraničním obchodem," uvedl dnes Brusel. I přes snížený výhled pro ČR je však optimističtější než české ministerstvo financí. MF snížilo svůj odhad v půlce dubna - pro letošek z 2,2 na 1,9 procenta a pro rok 2012 z 2,7 na 2,3 procenta. Česká národní banka ve své únorové prognóze odhaduje letošní růst HDP na 1,6 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika podle centrální banky stoupnout o tři procenta.

Loni reálný HDP ČR stoupl o 2,3 procenta, zejména díky oživení vývozu spjatého se zlepšením podmínek u hlavních partnerů ČR. Jde hlavně o Německo, jehož ekonomika podle Bruselu letos poroste tempem 2,6 procenta a příští rok 1,9 procenta. Očekávané zrychlení výkonu české ekonomiky v příštím roce bude stále menší, než tomu bylo v dobách před vypuknutím krize, dodala komise. Brusel je proti MF o něco pesimističtější v pohledu na vývoj deficitu veřejných financí. Pro letošek sice vylepšil jeho odhad na 4,4 procenta místo na podzim očekávaných 4,6 procenta, avšak ministerstvo financí letos počítá s deficitem "pouze" 4,2 procenta.

Hrubý domácí produkt eurozóny má letos podle Komise vzrůst o 1,6 procenta namísto v minulé prognóze uváděným tempem 1,5 procenta, ekonomika celé evropské sedmadvacítky má stoupnout o 1,8 procenta proti dříve předpovídaným 1,7 procenta. V příštím roce má evropská ekonomika svůj růst dál zrychlit, a to na 1,9 procenta proti původně odhadovaným 2 %, pro eurozónu pak na 1,8 procenta v souladu s původní prognózou.

"Hlavním sdělením naší prognózy je, že hospodářské oživení v Evropě je pevné a pokračuje navzdory vnějším turbulencím a napětí na trzích se státními dluhy," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Celkový vývoj však obraz unijní ekonomiky mírně vylepšuje proti vývoji v jednotlivých členských státech. Jarní prognóza, kterou dnes komise zveřejnila, odhalila další rozšíření propasti mezi severem a jihem Evropy. Zatímco komise citelně vylepšila růst nejdůležitější unijní ekonomiky, tedy té německé, v případě Řecka či Portugalska naopak výhled podstatně zhoršila. Německé hospodářství by mělo letos vzrůst o 2,6 procenta, přičemž komise loni na podzim odhadovala růst "jen" o 2,2 procenta. V příštím roce by německý HDP měl růst o 1,9 procenta, proti původně odhadovaným 2,0 procenta.

V celé evropské sedmadvacítce se nejhůře povede právě Řecku, které balancuje na hraně bankrotu. Jeho hrubý domácí produkt by se měl letos propadnout o 3,5 procenta, původně komise odhadovala propad o rovná tři procenta. K růstu by se řecká ekonomika měla vrátit až v roce 2012, ale tempo by mělo být velmi slabé, konkrétně 1,1 procenta. Jedinou další ekonomikou v recesi v EU je Portugalsko, které před nedávnem požádalo po Řecku a Irsku jako třetí země unie o finanční pomoc. Portugalský hrubý domácí produkt by se měl letos propadnout o 2,2 procenta, původně komise odhadovala propad o 1,0 procenta. Portugalská ekonomika by měla zůstat v recesi i příští rok s propadem o 1,8 procenta. Brusel přitom původně Portugalsku pro rok 2012 předvídal růst o 0,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč