Evropská komise dnes v rámci nové prognózy snížila odhad růstu české ekonomiky na letošek na dvě procenta z dříve očekávaných 2,3 procenta. Zhoršila i odhad tempa růstu na rok 2012, a to na 2,9 procenta z předchozích 3,1 procenta. Ohledně výhledu ekonomik EU a eurozóny pro letošní rok je EK optimističtější – navzdory dluhové krizi, která otřásá některými zeměmi platícími eurem.
"Očekává se, že tempo ekonomického oživení v České republice zůstane ve výhledu pokrývaném prognózou (do roku 2012) mírné a tažené hlavně zahraničním obchodem," uvedl dnes Brusel. I přes snížený výhled pro ČR je však optimističtější než české ministerstvo financí. MF snížilo svůj odhad v půlce dubna - pro letošek z 2,2 na 1,9 procenta a pro rok 2012 z 2,7 na 2,3 procenta. Česká národní banka ve své únorové prognóze odhaduje letošní růst HDP na 1,6 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika podle centrální banky stoupnout o tři procenta.
Loni reálný HDP ČR stoupl o 2,3 procenta, zejména díky oživení vývozu spjatého se zlepšením podmínek u hlavních partnerů ČR. Jde hlavně o Německo, jehož ekonomika podle Bruselu letos poroste tempem 2,6 procenta a příští rok 1,9 procenta. Očekávané zrychlení výkonu české ekonomiky v příštím roce bude stále menší, než tomu bylo v dobách před vypuknutím krize, dodala komise. Brusel je proti MF o něco pesimističtější v pohledu na vývoj deficitu veřejných financí. Pro letošek sice vylepšil jeho odhad na 4,4 procenta místo na podzim očekávaných 4,6 procenta, avšak ministerstvo financí letos počítá s deficitem "pouze" 4,2 procenta.
Hrubý domácí produkt eurozóny má letos podle Komise vzrůst o 1,6 procenta namísto v minulé prognóze uváděným tempem 1,5 procenta, ekonomika celé evropské sedmadvacítky má stoupnout o 1,8 procenta proti dříve předpovídaným 1,7 procenta. V příštím roce má evropská ekonomika svůj růst dál zrychlit, a to na 1,9 procenta proti původně odhadovaným 2 %, pro eurozónu pak na 1,8 procenta v souladu s původní prognózou.
"Hlavním sdělením naší prognózy je, že hospodářské oživení v Evropě je pevné a pokračuje navzdory vnějším turbulencím a napětí na trzích se státními dluhy," řekl novinářům eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.
Celkový vývoj však obraz unijní ekonomiky mírně vylepšuje proti vývoji v jednotlivých členských státech. Jarní prognóza, kterou dnes komise zveřejnila, odhalila další rozšíření propasti mezi severem a jihem Evropy. Zatímco komise citelně vylepšila růst nejdůležitější unijní ekonomiky, tedy té německé, v případě Řecka či Portugalska naopak výhled podstatně zhoršila. Německé hospodářství by mělo letos vzrůst o 2,6 procenta, přičemž komise loni na podzim odhadovala růst "jen" o 2,2 procenta. V příštím roce by německý HDP měl růst o 1,9 procenta, proti původně odhadovaným 2,0 procenta.
V celé evropské sedmadvacítce se nejhůře povede právě Řecku, které balancuje na hraně bankrotu. Jeho hrubý domácí produkt by se měl letos propadnout o 3,5 procenta, původně komise odhadovala propad o rovná tři procenta. K růstu by se řecká ekonomika měla vrátit až v roce 2012, ale tempo by mělo být velmi slabé, konkrétně 1,1 procenta. Jedinou další ekonomikou v recesi v EU je Portugalsko, které před nedávnem požádalo po Řecku a Irsku jako třetí země unie o finanční pomoc. Portugalský hrubý domácí produkt by se měl letos propadnout o 2,2 procenta, původně komise odhadovala propad o 1,0 procenta. Portugalská ekonomika by měla zůstat v recesi i příští rok s propadem o 1,8 procenta. Brusel přitom původně Portugalsku pro rok 2012 předvídal růst o 0,8 procenta.