Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

27.05.2011 12:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

„Christina Lagardeová je zosobněním strategie, v jejímž rámci se kvůli zmrtvýchvstání eurozóny hazarduje s penězi druhých. Proč by ji měli daňový poplatníci ve Spojených státech a jinde podporovat?“ Tuto řečnickou otázku včera ve svém názorovém sloupku v listu New York Times předložil bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Simon Johnson. Přidal se tak k zástupu hlasů jednotlivců a zemí, které nepřímo tvrdí, že čas Evropy se naplnil a že za její hloupost nemá platit zbytek světa.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová tento týden oficiálně oznámila svůj záměr ucházet se o post šéfa MMF. Evropská unie, která její kandidaturu s největší pravděpodobností podpoří, v organizaci disponuje něco přes 30 % hlasovacích práv. Spojené státy s 16 procenty na dalšího Evropana pravděpodobně kývnou, pokud bude moci Američan zůstat šéfem Světové banky. Jedná se o neformální úmluvu starou jako obě organizace samé. Lagardeová se teď pravděpodobně vydá na světové turné, při kterém se bude snažit vyjednat pro svoji podporu další hlasy. Nebude to mít vůbec jednoduché.

Již při poslední volbě se řada států hlasitě ozývala proti jmenování dalšího Evropana (Dominiqua Strausse-Kahna). Ruský ministr financí Kudrin tehdy v otevřeném dopise pro Financial Times nezvykle přímým a příkrým tónem rozhodnutí kritizoval s tím, že příště už si rozvojový svět jen tak lehce diktovat podmínky nedá. A měl pravdu. Zástupci Brazílie, Číny, Indie, Ruska a Jihoafrické republiky v úterním prohlášení vyzvali, aby byl proces výběru nového šéfa MMF „opravdu transparentní, soutěživý a založený na zásluhách kandidátů“.

Ke kritikům Lagardeové se teď přidal i Johnson, přičemž nejen kvůli její národnosti, ale i názorům a činům. Podle jedněch je Lagardeová vhodným adeptem, jelikož právě eurozóna teď potřebuje pomoc MMF nejvíc. Jak to ale přijde, že v osmdesátých letech, kdy byl fond nejvíc činný v jižní Americe procházející dluhovou krizí, nestál v čele instituce Brazilec či Argentinec, namítá třeba týdeník Economist.

Johnson jde dále. Právě způsob, jakým se Lagardeová pokouší eurozónu zachránit, je podle něj od základu chybný. Ministryně ze začátku podcenila dopad globální finanční krize a v popírání vážnosti problému a nutnosti systémového řešení Francouzi pokračují dále.

„Během nedávno skončených jednání o bankovní regulaci Basel III se Francie dlouho a tvrdě zasazovala o to, aby banky nemusely zvyšovat kapitálový polštář jako zajištění proti ztrátám. Dokud bude tento polštář tak malý, nemohou země eurozóny bezpečně restrukturalizovat svůj dluh. Nízká úroveň kapitalizace je příčinou vážného systémového finančního rizika pro Evropu i svět,“ píše Johnson. Lagardeová navíc patří k vehementním odpůrcům restrukturalizace dluhů, což komplikuje úvahy o možném komplexním řešení krize.

„Eurozóna ve své první inkarnaci nebyla schopná fungovat, tak jak se plánovalo. Pokud nejste toho názoru, že Řecko zažije zázračný posun vpřed v produktivitě, představitelé eurozóny si budou muset vybrat. Buď větší integraci, včetně štědrých fiskálních transferů chudším zemím, jejichž obyvatelé neradi platí daně, nebo vyřazení některých zemí z integrovaného finančního systému, čímž se v eurozóně vytvoří dvě úrovně a některé státy si nebudou moci půjčovat o Evropské centrální banky.

Ať tak či tak, MMF může pomoci úvěry a technickými radami. Bude se jednat o drahou pomoc…možná až ve výši 1 bilionu dolarů. Ale tyto prostředky patří mezinárodnímu společenství – 187 zemím. Pokud Lagardeová stane v čele MMF, s největší pravděpodobností bude dále do eurozóny jen pumpovat peníze,“ uvádí ve svém sloupku Johnson.

(Zdroj: FT, NYT, Economist)


Váš názor
  • o jaké pumpování peněz
    27.05.2011 13:55

    má jít, vždyť je to jen zlodějská lichva. Pokud jim někdo nabídne peníze za 15-20%, nemůže si vážně myslet, že se z toho srabu někdy vyhrabou.
    lime
Aktuální komentáře
13.05.2021
22:04   
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20O2 navrhuje dividendu a emisní ážio v celkové výši 21 Kč na akcii
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur
8:23Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Marathon Digital Holdings Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university