Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

27.05.2011 12:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

„Christina Lagardeová je zosobněním strategie, v jejímž rámci se kvůli zmrtvýchvstání eurozóny hazarduje s penězi druhých. Proč by ji měli daňový poplatníci ve Spojených státech a jinde podporovat?“ Tuto řečnickou otázku včera ve svém názorovém sloupku v listu New York Times předložil bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Simon Johnson. Přidal se tak k zástupu hlasů jednotlivců a zemí, které nepřímo tvrdí, že čas Evropy se naplnil a že za její hloupost nemá platit zbytek světa.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová tento týden oficiálně oznámila svůj záměr ucházet se o post šéfa MMF. Evropská unie, která její kandidaturu s největší pravděpodobností podpoří, v organizaci disponuje něco přes 30 % hlasovacích práv. Spojené státy s 16 procenty na dalšího Evropana pravděpodobně kývnou, pokud bude moci Američan zůstat šéfem Světové banky. Jedná se o neformální úmluvu starou jako obě organizace samé. Lagardeová se teď pravděpodobně vydá na světové turné, při kterém se bude snažit vyjednat pro svoji podporu další hlasy. Nebude to mít vůbec jednoduché.

Již při poslední volbě se řada států hlasitě ozývala proti jmenování dalšího Evropana (Dominiqua Strausse-Kahna). Ruský ministr financí Kudrin tehdy v otevřeném dopise pro Financial Times nezvykle přímým a příkrým tónem rozhodnutí kritizoval s tím, že příště už si rozvojový svět jen tak lehce diktovat podmínky nedá. A měl pravdu. Zástupci Brazílie, Číny, Indie, Ruska a Jihoafrické republiky v úterním prohlášení vyzvali, aby byl proces výběru nového šéfa MMF „opravdu transparentní, soutěživý a založený na zásluhách kandidátů“.

Ke kritikům Lagardeové se teď přidal i Johnson, přičemž nejen kvůli její národnosti, ale i názorům a činům. Podle jedněch je Lagardeová vhodným adeptem, jelikož právě eurozóna teď potřebuje pomoc MMF nejvíc. Jak to ale přijde, že v osmdesátých letech, kdy byl fond nejvíc činný v jižní Americe procházející dluhovou krizí, nestál v čele instituce Brazilec či Argentinec, namítá třeba týdeník Economist.

Johnson jde dále. Právě způsob, jakým se Lagardeová pokouší eurozónu zachránit, je podle něj od základu chybný. Ministryně ze začátku podcenila dopad globální finanční krize a v popírání vážnosti problému a nutnosti systémového řešení Francouzi pokračují dále.

„Během nedávno skončených jednání o bankovní regulaci Basel III se Francie dlouho a tvrdě zasazovala o to, aby banky nemusely zvyšovat kapitálový polštář jako zajištění proti ztrátám. Dokud bude tento polštář tak malý, nemohou země eurozóny bezpečně restrukturalizovat svůj dluh. Nízká úroveň kapitalizace je příčinou vážného systémového finančního rizika pro Evropu i svět,“ píše Johnson. Lagardeová navíc patří k vehementním odpůrcům restrukturalizace dluhů, což komplikuje úvahy o možném komplexním řešení krize.

„Eurozóna ve své první inkarnaci nebyla schopná fungovat, tak jak se plánovalo. Pokud nejste toho názoru, že Řecko zažije zázračný posun vpřed v produktivitě, představitelé eurozóny si budou muset vybrat. Buď větší integraci, včetně štědrých fiskálních transferů chudším zemím, jejichž obyvatelé neradi platí daně, nebo vyřazení některých zemí z integrovaného finančního systému, čímž se v eurozóně vytvoří dvě úrovně a některé státy si nebudou moci půjčovat o Evropské centrální banky.

Ať tak či tak, MMF může pomoci úvěry a technickými radami. Bude se jednat o drahou pomoc…možná až ve výši 1 bilionu dolarů. Ale tyto prostředky patří mezinárodnímu společenství – 187 zemím. Pokud Lagardeová stane v čele MMF, s největší pravděpodobností bude dále do eurozóny jen pumpovat peníze,“ uvádí ve svém sloupku Johnson.

(Zdroj: FT, NYT, Economist)


Váš názor
  • o jaké pumpování peněz
    27.05.2011 13:55

    má jít, vždyť je to jen zlodějská lichva. Pokud jim někdo nabídne peníze za 15-20%, nemůže si vážně myslet, že se z toho srabu někdy vyhrabou.
    lime
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)