Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika rostla v 1. čtvrtletí rychleji než rychlé odhady (+ komentář Patrie)

Česká ekonomika rostla v 1. čtvrtletí rychleji než rychlé odhady (+ komentář Patrie)

09.06.2011 9:23, aktualizováno: 9.6. 10:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výkon české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí vzrostl na 2,8 procenta meziročně, byl tedy o 0,3 procentního bodu rychlejší, než předpokládal předběžný odhad Českého statistického úřadu. V mezikvartálním srovnání se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta, zatímco první rychlý odhad statistiků z 13. května byl +0,6 procenta.

"Zdrojem ekonomického růstu byl na straně poptávky především zahraniční obchod, pozitivní vliv mělo i oživení investiční aktivity. Opačně působil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Tahounem zvýšení tvorby hrubé přidané hodnoty byl stejně jako v předchozích čtvrtletích zpracovatelský průmysl," uvedl ČSÚ.

Zpřesnění údajů HDP za první čtvrtletí proti necelý měsíc starému rychlému odhadu bylo podle statistiků důsledkem využití komplexnějších informací o vývoji podnikatelského a vládního sektoru a částečně i dílčích zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2010.

"Poslední data přicházející ze zahraničí přináší varování, že by mohlo přijít určité zpomalení růstu. Projevilo se to již na posledních číslech z českého průmyslu. Nicméně, i když budeme počítat s pomalejším růstem ekonomiky v dalších čtvrtletích, dávají data za 1. kvartál solidní základ pro celoroční výsledek. Naše prognóza pro růst HDP v letošním roce činí 2,5 procenta," uvedl k dnešním číslům David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

České domácnosti podle Marka utratily v prvních třech měsících letošního roku o 0,7 procenta méně než v předchozím čtvrtletí, meziročně spotřeba domácností klesla o 0,5 procenta. "Při pomalém poklesu nezaměstnanosti, stagnaci reálných mezd a klesajícím objemu spotřebitelských půjček je pokles výdajů domácností pochopitelný Vývoj maloobchodních tržeb nenaznačuje, že by mělo ve 2. čtvrtletí dojít ke zlepšení situace na tomto poli," zhodnotil hlavní ekonom Patria Finance.

Marek dále poznamenal, že vládní reformy usilující o snížení rozpočtového schodku se promítly do snížení výdajů veřejného sektoru o 0,8 procenta mezikvartálně, resp. 1,3 procenta meziročně. "Vedle tohoto přímého působení na HDP, se restriktivní fiskální politika projevuje také skrze pokles mezd zaměstnanců veřejné správy s negativním dopadem na jejich spotřební výdaje," uvedl ekonom a dodal, že celkem by škrty v rozpočtových výdajích a vyšší zdanění měly letos ubrat z růstu HDP asi 0,7 procentního bodu.

V investiční aktivitě se podle Davida Marka projevil konec boomu investic do solární energie. Hrubá tvorba fixního kapitálu mezikvartálně klesla o 3,1 procenta. Nicméně výpadek těchto investic byl menší, než se očekávalo a meziročně se celkové investice zvýšily o 3,8 procenta. Hlavní podíl na tom měly investice do dopravních prostředků, které se ve srovnání s loňským rokem stouply o 20,2 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky se v 1. čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) o 3,5 % zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který zajistil téměř čtyři pětiny přírůstku. HPH ve zpracovatelském průmyslu přitom vzrostla o 11,6 %, a to především v odvětvích výroba dopravních prostředků, strojírenství a elektrotechnický průmysl. Nižší HPH ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 zaznamenala zejména odvětví zemědělství, energetiky a stavebnictví

Složky poptávky přispěly k vývoji HDP během prvních třech měsících letošního roku podle statistiků značně rozdílně. Snížení výdajů na konečnou spotřebu v úhrnu o 0,7 procenta bylo důsledkem poklesu meziročních výdajů domácností o půl procenta a vládních institucí o 1,3 procenta. Meziročně nižší poptávka měla záporný vliv na HDP v rozsahu půl procentního boru. Pokles výdajů domácností byl ovlivněn především nižším prodejem potravin a nealkoholických nápojů, jejichž spotřeba se v reálném vyjádření snížila o více než pět procent. V běžných cenách vydaly domácnosti o 2,3 procenta prostředků více než před rokem.

(Zdroj: ČSÚ, Patria Finance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2025
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data