Ekonomika celé naší planety má za sebou nemalé krizové „zaškobrtnutí“ a stojí na klikaté cestě budoucího hospodářského oživení. Současný stav změn v nastavení ekonomickém, regulatorním i měnovém uvolňuje prostor pro nové ideje. Bloomberg Businessweek dal dohromady „inovativní ekonomické myšlenky“ ze zemí jako jsou Německo, Brazílie či Thajsko. Seznam vybraných je následující:
Německo: Minimalizace hypoték
Německo má jednu z nejnižších úrovní osobního vlastnictví domů mezi bohatými ekonomikami. Ta dosahuje asi 46 %, což představuje přibližně dvě třetiny tohoto poměru v USA. Německo má také jeden z nejstabilnějších trhů nemovitostí. Ten je tam méně náchylný k prudkým růstům a propadům cen, protože hypotéku dostane pouze omezený počet zájemců a úroky z ní nejsou odpočitatelné z daní.
Brazílie: Podpořte chudé
2. června prezident Dilma Rousseff ohlásil plán nazvaný Brasil Sem Miséria – Brazílie bez chudoby. Ten by měl pozvednout 16 milionů lidí z extrémní chudoby, její hranice je definována jako příjem domácnosti nižší než 45 dolarů za měsíc. V rámci plánu by se chudým mělo poskytovat pracovní vzdělání, elektřina, zdravotní péče a další služby. Cílem je umožnit chudým, aby byli schopni využít příležitosti, které ekonomika poskytuje.
Čína: Směr zelená
Čínský 12. pětiletý plán si klade za cíl, aby se tato země stala vedoucí silou v sedmi moderních odvětvích. Mnohé z nich jsou přitom spojeny s čistými technologiemi a životním prostředím. Investice do ochrany přírodního prostředí by měly mezi lety 2011 – 2015 dosáhnout 3 biliónů renminbi, což představuje asi půl biliónu dolarů.
Singapur: Ať jsou zaměstnanci zaměstnaní
Singapur je velmi citlivý na globální ekonomická ochlazení, protože závisí na světovém obchodu. Přesto jeho nezaměstnanost v roce 2009 klesla na 3,3 %. Jedním z důvodů byl program na udržení zaměstnanců v práci – v jeho rámci dostávali zaměstnavatelé podporu od státu za to, že nepropouštěli. Dalšími zeměmi s podobnými programy jsou Belgie, Finsko, Německo a Japonsko.
Austrálie: Zdanění podle věku
Od 1. července budou důchodcům v Austrálii nabízeny pracovní bonusy, které by je měly motivovat k hledání částečných pracovních úvazků či k prodloužení jejich aktivního věku. Matthew Weinzierl, ekonom na Harvard Business School, tuto myšlenku oceňuje, aplikoval by ji ale jinak: Daňové sazby by rostly postupně s věkem. Tím, že by mladší platili menší daně, by efektivně docházelo k tomu, že by si mladší půjčovali od starších, kteří jsou bohatší. V USA by tím podle jeho odhadů došlo k posílení spotřeby o 0,6 – 1,5 %.
(Zdroj: Businessweek)