Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální nápady na podporu ekonomiky

Globální nápady na podporu ekonomiky

15.6.2011 11:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika celé naší planety má za sebou nemalé krizové „zaškobrtnutí“ a stojí na klikaté cestě budoucího hospodářského oživení. Současný stav změn v nastavení ekonomickém, regulatorním i měnovém uvolňuje prostor pro nové ideje. Bloomberg Businessweek dal dohromady „inovativní ekonomické myšlenky“ ze zemí jako jsou Německo, Brazílie či Thajsko. Seznam vybraných je následující:

Německo: Minimalizace hypoték

Německo má jednu z nejnižších úrovní osobního vlastnictví domů mezi bohatými ekonomikami. Ta dosahuje asi 46 %, což představuje přibližně dvě třetiny tohoto poměru v USA. Německo má také jeden z nejstabilnějších trhů nemovitostí. Ten je tam méně náchylný k prudkým růstům a propadům cen, protože hypotéku dostane pouze omezený počet zájemců a úroky z ní nejsou odpočitatelné z daní.

Brazílie: Podpořte chudé

2. června prezident Dilma Rousseff ohlásil plán nazvaný Brasil Sem Miséria – Brazílie bez chudoby. Ten by měl pozvednout 16 milionů lidí z extrémní chudoby, její hranice je definována jako příjem domácnosti nižší než 45 dolarů za měsíc. V rámci plánu by se chudým mělo poskytovat pracovní vzdělání, elektřina, zdravotní péče a další služby. Cílem je umožnit chudým, aby byli schopni využít příležitosti, které ekonomika poskytuje.

Čína: Směr zelená

Čínský 12. pětiletý plán si klade za cíl, aby se tato země stala vedoucí silou v sedmi moderních odvětvích. Mnohé z nich jsou přitom spojeny s čistými technologiemi a životním prostředím. Investice do ochrany přírodního prostředí by měly mezi lety 2011 – 2015 dosáhnout 3 biliónů renminbi, což představuje asi půl biliónu dolarů.

Singapur: Ať jsou zaměstnanci zaměstnaní

Singapur je velmi citlivý na globální ekonomická ochlazení, protože závisí na světovém obchodu. Přesto jeho nezaměstnanost v roce 2009 klesla na 3,3 %. Jedním z důvodů byl program na udržení zaměstnanců v práci – v jeho rámci dostávali zaměstnavatelé podporu od státu za to, že nepropouštěli. Dalšími zeměmi s podobnými programy jsou Belgie, Finsko, Německo a Japonsko.

Austrálie: Zdanění podle věku

Od 1. července budou důchodcům v Austrálii nabízeny pracovní bonusy, které by je měly motivovat k hledání částečných pracovních úvazků či k prodloužení jejich aktivního věku. Matthew Weinzierl, ekonom na Harvard Business School, tuto myšlenku oceňuje, aplikoval by ji ale jinak: Daňové sazby by rostly postupně s věkem. Tím, že by mladší platili menší daně, by efektivně docházelo k tomu, že by si mladší půjčovali od starších, kteří jsou bohatší. V USA by tím podle jeho odhadů došlo k posílení spotřeby o 0,6 – 1,5 %.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data