Bankovní rada České národní banky ponechala na dnešním měnovém jednání úrokové sazby beze změny. Základní měnověpolitická sazba, dvoutýdenní reposazba (2T repo), tak zůstává na svém historickém minimu 0,75 procenta již více než rok, když na tuto hladinu byla snížena v úvodu loňského května. Rozhodnutí ČNB je v souladu s očekáváním trhu, jelikož ekonomové a analytici většinově změnu sazeb neočekávali.
Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady ČNB. Z nich pro setrvání sazeb hlasovalo pět, pro změnu dva. Poměr je tedy shodný, jako na posledním měnovém jednání v květnu. Na něm pro růst úrokových sazeb o 25 bazických bodů hlasovala členka bankovní rady Eva Zamrazilová a člen bankovní rady Kamil Janáček.
Česká koruna k euru obchoduje na hladině 24,34 CZK/EUR v rámci dnešního pásma 24,23 až 24,37 CZK/EUR.
Jedním z důvodů, proč dnes bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny, je podle víceguvernéra ČNB Tomšíka očekávání, že inflace bude v horizontu měnové politiky, tedy za šest až osm čtvrtletí, blízko dvouprocentního inflačního cíle. Centrální banka podle viceguvernéra očekává, že tržní úrokové sazby se budou v nejbližším období držet poblíž stávajících hodnot. Následovat by měl jejich pozvolný růst, a to počínaje čtvrtým čtvrtletím letošního roku.
"Údaje z reálné ekonomiky potvrzují ekonomické oživení. Ale nyní nezvyšujeme sazby proto, že nevidíme domácí poptávku a růst inflačních tlaků. Když ale přijdou v následujících týdnech nové informace, může se stát, že se posune termín zvyšování úrokových sazeb," uvedl Tomšík.
K aktuálnímu vývoji ekonomiky Tomšík řekl, že hlavním tahounem růstu v prvním čtvrtletí se ukázal příspěvek čistého exportu. "Ten tvořil 2,5 procenta z celkového růstu 2,8 procenta. Má to dopady na měnovou politiku, protože díky čistým exportům není struktura růstu ekonomiky proinflační. A čistý export se navíc projeví v posilování koruny, což rovněž koriguje inflaci," uvedl Tomšík. Zatímco v prvním čtvrtletí HDP vzrostl o 2,8 procenta, ČNB očekávala v prognóze růst o 2,3 procenta.
Inflace byla v květnu vyšší, než ČNB předpokládala. "Inflační tlaky jsou, ale pouze ze strany cen komodit, a ne kvůli domácí poptávce," upozornil Tomšík. Mzdy rostly rychleji, než odhadovala centrální banka. "Reálná mzda ovšem rostla pouze mírně," podotkl viceguvernér. Naopak mírně nižší byla proti odhadům ČNB nezaměstnanost, což podle Tomšíka značí právě ekonomické oživení.
Rizika pro vývoj odhadovaný ČNB jsou podle Tomšíka vyrovnaná. Ve prospěch růstu cen může působit vyšší aktuální inflace, která byla v květnu nad odhady centrální banky. "Jako proinflační riziko byly vyhodnoceny především rostoucí ceny potravin. Nevíme, jak se budou vyvíjet nadále," upozornil. Dále to může být méně protiinflační působení tuzemské ekonomiky a očekávané zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent od roku 2012.
Proti růstu cen by mohly působit dluhové problémy některých zemí eurozóny a nižší výhled úrokových sazeb v zahraničí. "Neočekává se již takový velký růst úrokových sazeb jako před šesti a sedmi týdny," poznamenal Tomšík.
ČNB bude od prvního července společně se záznamem z jednání bankovní rady publikovat i graf rizik prognózy inflace. Díky tomu bude podle Tomšíka možné si přečíst všechna rizika pro vývoj inflace, ta budou i číselně vyjádřena.
Historie rozhodnutí o sazbách ČNB za poslední rok (2T repo):
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
0,75 % |
Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.
Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.
Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.