Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Feldstein: Trh práce je pro Obamu mnohem důležitější než limit zadlužení

Feldstein: Trh práce je pro Obamu mnohem důležitější než limit zadlužení

26.07.2011 12:03, aktualizováno: 26.7. 12:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Jakkoli dramatická se mohou zdát současná jednání o zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, pro budoucnost amerického prezidenta Baracka Obamy je mnohem důležitější stav tamního trhu práce. Píše to komentátor listu Financial Times (FT) Martin Feldstein. Míra nezaměstnanosti v USA se totiž v červnu vrátila nad hranici devíti procent a pokud je něco, co by mohlo ohrozit prezidentovu snahu o znovuzvolení, pak je to právě nedostatek pracovních míst.

Přestože stav americké ekonomiky jako celku se po recesi zvolna zlepšuje, stav trhu práce tomu zatím příliš neodpovídá. Míra nezaměstnanosti v červnu dosahovala 9,2 procenta, zatímco ještě v březnu byla na 8,8 procenta a před nástupem recese v roce 2007 dokonce jen 4,6 procenta. I když se Obamovi podaří opoziční republikány přesvědčit k ústupkům a obě strany se dohodnou alespoň na krátkodobém řešení, tak vysoká nezaměstnanost poškozuje důvěru spotřebitelů a snižuje Obamovy šance ve volbách. Pokud má nezaměstnanost do voleb v listopadu 2012 klesnout alespoň k osmi procentům, každý rok by v USA muselo vzniknout aspoň 200.000 pracovních míst. Tedy asi čtyřikrát tolik, kolik činil růst v posledních dvou měsících.

Investoři by se měli připravit na možné snížení prominentního ratingu „AAA“, uvedl k tématu na CNBC hlavní stratég JPMorgan Thomas Lee, ačkoliv žádnou velmi významnou reakci trhů podle něho očekávat nelze. „Skoro se mi zdá, že již investoři začínají více věřit společnostem, než-li věří vládě,“ doplnil Lee v narážce na fakt, že příjmy společností v USA ve druhém kvartále rostly pětkrát rychleji než celá americká ekonomika.

Pro downgrade ratingu USA navíc hovoří i statistika. V 58 procentech případů zahájení přezkoumání hodnocení ratingových agentur došlo následně také ke snížení ratingů. 

Samotná hodnocení největší ekonomiky světa však nemusí být nejlepším odrazem její současné kondice. S ohledem na nejistotu, která obklopuje nynější jednání o zvýšení limitu pro zadlužení, je podle komentátora FT třeba zmínit, že spousta nezaměstnaných Američanů ve statistikách ani nefiguruje. Dle Feldsteina to jsou asi tři miliony lidí. Ti by sice pracovat chtěli, ale práci nemohou najít. Vzhledem k tomu, že za poslední měsíc už ji ani nehledali, nejsou už oficiálně považováni za nezaměstnané.

"Pak je zde ještě dalších devět milionů zaměstnanců, kteří by rádi pracovali na plný úvazek, ale smlouvu dostanou pouze na částečný úvazek. Když se to všechno sečte, máme zde 29 milionů Američanů, kteří nejsou schopni najít práci na plný úvazek, kterou by chtěli," podotýká v komentáři Feldstein.

Nezaměstnanost v USA začne klesat až ve chvíli, kdy Obamova vláda zavede takovou politiku, která přesvědčí podniky, aby investovaly. Zároveň musí být v zemi vhodné podmínky k výstavbě domů a bytů a motivaci zaměstnávat lidi musí mít i malé a střední podniky. To se podle Feldsteina ale neobejde bez růstu exportu a celkového zvýšení poptávky. "Bohužel to nevypadá, že má Obamova administrativa plán, jak toho dosáhnout," uzavírá Feldstein.

Kam se vydají trhy poté, co odezní debaty okolo amerického dluhu? Podle hlavního stratéga JPMorgan se investoři postupně opět vrátí k nákupu akcií a lze očekávat růst S&P 500 z včerejších závěrečných 1337 až na 1400 bodů. Za tímto růstem budou přitom stát průmyslové společnosti, výrobci základních materiálů a energetické a technologické tituly.

(Zdroj: FT, ČTK, CNBC)


Váš názor
  • USA vs EU
    26.07.2011 12:28

    Preference ukazatelů vedoucích ke (znovu)zvolení pravděpodobně zničí americkou ekonomiku docela. Obama v populismu sice perlí (yes we can!), ale ani republikáni už nejsou co bývali. Od doby se co se o USA zajímám intenzivněji stále více pozoruji rozpad hodnot, které kdysi vedly k vzestupu američanů. Jaký to bude mít konec?
    T. Hudeček
Aktuální komentáře
29.03.2024
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m