Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vitásková (ERÚ): Kvůli fotovoltaice ceny elektřiny porostou řadu let a přinesou miliardové náklady

Vitásková (ERÚ): Kvůli fotovoltaice ceny elektřiny porostou řadu let a přinesou miliardové náklady

31.8.2011 10:47
Autor: ČTK

Rozvoj fotovoltaických elektráren z minulého roku bude mít zásadní vliv na zdražování elektřiny ještě nejméně 15 let a přinese miliardové náklady. V rozhovoru pro ČTK to řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Pro udržení cen pod kontrolou je proto podle ní nutné každoročně ze státního rozpočtu přispívat dotacemi, které jen za letošní rok činily 11,7 miliardy korun.

"Pokud se má udržet roční nárůst cen energie do zhruba deseti procent, bude dotace nutná," uvedla Vitásková. "Jinak vyšší ceny energie dramaticky sníží konkurenceschopnost českých firem. Při ročním růstu cen energie o 20 až 30 procent by nemohla většina velkých fabrik v Česku vůbec existovat," dodala.

Loni dramaticky vzrostl počet solárních elektráren, které mohly letos zdražit elektřinu o více než deset procent. Vláda se proto rozhodla růst cen omezit na průměrných zhruba pět procent dotací 11,7 miliardy korun. Prostředky získala mimo jiné ze 26procentního zdanění solárních elektráren a investoři kvůli tomu vládě hrozí žalobami. Stejné opatření by mělo platit i v příštím roce, přesný rozsah zdražení energie ale podle Vitáskové ještě znám není. "Zatím ještě dáváme dohromady naše predikce," podotkla. Jasná není ani výše dotace.

Podle Vitáskové jsou solární elektrárny stále hlavní příčinou každoročního zdražování elektřiny. "Podpora obnovitelných zdrojů je nutná, ale musí být spočítána tak, aby neměla příliš velký dopad do cen pro spotřebitele," řekla. Pro rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku je podle ní prostor jen do té míry, aby v roce 2020 pokryly 13 procent spotřeby energie, jak se ČR zavázala v rámci EU.

Za velký problém Vitásková považuje budoucí likvidaci solárních panelů, kterou současná legislativa neřeší. Za příštích deset let by další rozvoj obnovitelných zdrojů mohly umožnit nové technologie. Do té doby je však nutné se vypořádat s likvidací panelů po skončení životnosti nynějších fotovoltaických elektráren. "Musí být vytvořen fond, do kterého budou přispívat provozovatelé těchto elektráren na budoucí likvidaci panelů. Vůbec není spočítáno, kolik stojí likvidace fotovoltaik. Já mám obavy, že někteří provozovatelé zkrachují a za 15 či 20 let se dostaneme do situace, kdy likvidace fotovoltaik bude stát další miliardy a zaplatí to daňoví poplatníci," upozornila. Opatření týkající se likvidace solárních panelů chce ERÚ pomoci prosadit do zákona o odpadech.

Podle Vitáskové mají obnovitelné zdroje své místo v energetickém mixu Česka. Šéfka ERÚ zároveň souhlasí s dostavbou Temelína a zvýšením podílu jaderné energie v ČR. Prolomení těžebních limitů uhlí by podle ní přineslo levnější ceny tepla, teplárny by se ale měly zároveň připravit na možnost, že uhlí bude nedostatek a teplárenské soustavy čekají nutné investice.

Vitásková, která v čele ERÚ v srpnu nahradila Josefa Fiřta, působila řadu let ve vedoucích pozicích v plynárenství. Byla dříve mimo jiné generální ředitelkou společnosti RWE Transgas a předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Po jejím zvolení zazněly kritické hlasy, že by mohla v čele ERÚ prosazovat plyn na úkor jiných zdrojů.

Podle Vitáskové není tato kritika na místě, chce věnovat stejnou pozornost všem energetickým zdrojům. Zastává ale zároveň názor, že je v energetickém mixu Česka prostor pro více plynu. "Jsem pro mírný nárůst podílu plynu," uvedla. Fakt, že se většina plynu do ČR dováží z Ruska, nevidí jako nevýhodu. "Rusko je náš stabilní partner," řekla. Upozornila však také, že plyn je dražší než například uhlí a je nutné při jeho větším využití postupovat obezřetně.

V současnosti se ERÚ vypořádává s posílením pravomocí po schválení energetického zákona. Nově například dohlíží na hospodářskou soutěž a monitoruje nespravedlivé smluvní podmínky. S novými kompetencemi nabírá úřad více pracovníků; jejich počet se rozšíří o více než 70 na zhruba 178. Úřad kromě detašovaného pracoviště v Praze bude provozovat detašované pracoviště na Ostravsku. Sídlo má v Jihlavě.


Váš názor
 • Příčina zdražení
  31.8.2011 12:27

  Příčinou zdražení nejsou fotovoltaické elektrárny, ale lidé co nevhodně navrhli a schválili zákony o jejich podpoře a zejména regulaci této podpory. V případě fotovoltaiky bych situaci přirovnal ke špatnému řidiči, který se po nehodě snaží svést svou vinu na auto. Fotovoltaické elektrárny jsou bohužel zdroje energie, které si na objektivní hodnocení musí ještě pár let počkat.
  Martin
  • Re: Příčina zdražení
   1.9.2011 12:34

   o průseru s fotovoltaikou se vědělo dávno už za vlády Topolánka a nic se nedělalo, podle mě i úmyslně, je smutné, že občané musí platit tyhle průsery a tunely na jejich peněženky a politici nenesou žádnou odpovědnost
   sid_cz
Aktuální komentáře
13.12.2017
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba