Aktualizováno Významný finanční ústav Bank of China, který je klíčovým tvůrcem trhu v kontinentální Číně, přestal s některými evropskými bankami obchodovat s devizovými forwardy a měnovými swapy. Státem vlastněná čínská banka se obává eskalace dluhové krize v eurozóně a dalšího snižování státních ratingů ze strany agentury. Reuters to řekly informované zdroje z finančního světa pod podmínkou zachování anonymity.
„Kromě obchodování na spotovém trhu byly (s níže vyjmenovanými evropskými bankami) zastaveny veškeré swapové a forwardové obchody,“ řekly zdroje Reuters.
Bank of China prý zastavila zmíněné operace se všemi třemi klíčovými bankami ve Francii, tedy (17,29 EUR, -2,29%), (4,86 EUR, -0,47%) a (26,01 EUR, -2,40%). Na vině je částečně i nedávné snížení ratingu těchto bank, k němuž sáhla agentura (32,7 USD, -0,55%) Investors Service. Čínská banka zastavila swapy také se švýcarskou (10,08 CHF, 0,10%), a to kvůli skandálu se ztrátou 2,3 miliardy dolarů z neautorizovaného počínání jednoho z obchodníků.
Další čínská banka, kterou ale zdroje nejmenovaly, přestala prý s evropskými bankami obchodovat s úrokovými swapy na čínský jüan.
„S ohledem na množství špatných zpráv přicházejících z Evropy se domnívám, že mnoho bank bude následovat,“ uvedl jeden z obchodníků při dotazu na FX swapy. Ostatní velké čínské banky jako Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank nebo Agricultural Bank of China dnes pro Reuters uvedli, že své bankovní aktivity dále provozují v obvyklé šíři bez omezení.
Banky z Asie i ostatních kontinentů v posledních měsících snižovaly své expozice vůči evropským bankám s ohledem na rizika, která pro ně může znamenat platební neschopnost Řecka a případně i dalších zemí eurozóny.
Také na mezibankovním trhu peněžních prostředků aktivita značně ochladla. Minulý čtvrtek proto Evropská centrální banka oznámila koordinovanou intervenci na dodání dolarové likvidity bankovnímu sektoru. ECB oznámila dohodu s americkým Fed, britskou Bank of England, japonskou Bank of Japan a švýcarskou centrální bankou SNB na dodávání likvidity v amerických dolarech skrze nástroje s průměrnou dobou splatnosti tři měsíce tak, aby pokryly potřeby bankovního sektoru v neomezené míře do konce roku 2011.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Fox News, WSJ)