Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobro došli – krátký návrat k moři

Dobro došli – krátký návrat k moři

14.10.2011 17:48

Má profesionální úchylka mě při dovolenkových návštěvách Chorvatska přináší myšlenky na to, jak si tato země vede po ekonomické stránce. A protože se mi nyní do ruky dostala pěkná shrnující analýza od Natixis, rád bych toto téma s její pomocí rozvinul i zde. Začnu dvěma grafy, které v podstatě shrnují současný obrázek – jde o ceny CDS Chorvatska a Itálie. Je tak patrné, že Chorvatsko nyní rozhodně nestojí stranou obav z vývoje v eurozóně. A jeho osud je do značné míry spojen právě s vývojem v jedné z „nezachranitelných“:

dobro1

Nyní mozaika: Z prvního grafu v ní je patrné, že růst chorvatské ekonomiky zůstává na chvostu střední a východní Evropy. Na vině je slabá domácí poptávka a zejména prudký propad investic. Do Itálie jde 18 % exportů, hodně se vyváží do balkánských zemí. Nedá se tak čekat, že by exporty byly nyní tahounem růstu. Pro ty, kteří se ptají, co Chorvaté vyvážejí, je tu druhý graf. 14 % exportů přitom představuje loďařství, kde dominují státní firmy. Prý jen jedna ze šesti je zisková, firmy dostávají vysoké dotace, vláda je ale nechce, či není ochotna privatizovat. Podle Natixis je pak situace v tomto odvětví typická i pro ty další – malá konkurenceschopnost, vysoké mzdy relativně k produktivitě a vysoký vliv státu.

Výjimkou je to, co známe zdaleka nejlépe – chorvatský „turizam“, který generuje téměř 20 % HDP. Počet návštěv Chorvatska shrnuje třetí graf v mozaice (meziroční změny), vývoj příjmů z turizmu čtvrtý. Krize se evidentně nevyhýbají ani cestám na jih.

dobro2

Zdroj: Natixis

Stagnující/klesající ekonomiku v nepěkném obrázku doplňuje velký objem zahraničního dluhu (převážně soukromého sektoru). Ten dosahuje 100 % HDP. Vedle toho roste objem špatných úvěrů, bankovní sektor má ale poměrně vysokou kapitalizaci. Převažují v něm zahraničními bankami vlastněné instituce (90 % aktiv je pod jejich správou). Kolegové z Natixis v souvislosti s tím zmiňují vysoké riziko u refinancování plynoucí z problémů západních a zejména italských bank. Nejsem si tím ale jist – situace může být podobná spíše tomu, co vidíme u nás. Riziko malé likvidity a případně i solvence je ale dost relevantní ve vztahu k fundamentálním problémům chorvatské ekonomiky spojeným s dluhem a vysokou euroizací Chorvatska (tj. kurzového rizika).

Předposlední graf ukazuje populární téma – vývoj veřejného dluhu a deficitů. Jsme sice na nízkých úrovních, dynamika ale zrovna uklidňující není. A poslední graf bude zajímat opět zejména turisty – ukazuje vývoj kurzu kuny (či veverky, jak chorvatské měně říká má dcera) k euru a švýcarskému franku. Čtenáře při pohledu na první dva grafy možná napadlo, proč Chorvatsko trpí rostoucí cenou CDS jako Itálie, když má svou měnu a centrální banku. Mezi Itálií a Chorvatskem by tak měl být na první pohled podobný rozdíl, jako mezi Španělskem (s vysokými cenami CDS) a Británií (s podobnými problémy jako Španělsko, ale vlastní měnou a nižšími cenami CDS). Chorvatsko ale kvůli zahraničním úvěrům takovou monetární svobodu nemá (podle centrální např. banky vede 1 % oslabení kuny k nárůstu špatných úvěrů o 7 %).

Smíchejme stagnující ekonomiku, okovy vysokých úvěrů v zahraniční měně a ne zrovna stabilní politické prostředí. Výsledkem je obrázek ospalé vesničky na pobřeží, která by si vlastně mohla lehce vystačit s tím co má, nad ostrovy na západě se ale kupí mraky.

P.S. Pro turisty-investory ještě obrázek akciového trhu:

dobro3

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data