Pro všechny politiky to musí znít jako rajská hudba. Jeden z nejbohatších lidí planety sám veřejně prohlašuje, že chce, aby on a další bohatí platili vyšší daně. Rád bych se proto tedy podíval na důvod, proč Warren Buffet chce, aby vlády měly více prostředků na utrácení a jak je to skutečně s výší daní v USA.
Zní to až bizarně, že někdo volá po tom, aby stání kasa, tedy pravděpodobně ten nejméně efektivní způsob hospodaření a až exemplární případ nesmyslného utrácení, disponovala většími prostředky. Nemysleme si, že Warren Buffet toto všechno neví. Nemysleme si, že neví o korupci, podplácení a neefektivním vynakládání státních peněz. Tak proč to dělá?
Vedle toho bych se rád zaměřil také na to, k čemu jsou jeho slova dále využívána, tj. k předvolebnímu boji prezidenta Obamy za jeho znovuzvolení. Jak jsem již naznačil v první větě, jeho kampani se toto náramně hodí. V tomto článku na stránkách Patria.cz "Buffet odmítl vydat daňové přiznání", ale také například zde "Obama Wants $1.5 Trillion In Tax Hikes, Mostly On Rich" a zde "Obama’s $1.5 Trillion Tax Program Exchanges Conciliation for Confrontation", jsme se, mimo jiné, mohli dočíst, jak Buffet srovnával svou daňovou sazbu se sazbou své sekretářky, čehož právě Barrack Obama využil k vášnivým projevům a svému návrhu – zvýšit daně v USA na příštích deset let o 1,5 bilionu (v angličtině rozuměj trilionu) dolarů. Pro představu, jen částka, o kterou se zvyšují daně, odpovídá velikosti českého státního rozpočtu na více než 20 let.
Je to skutečně tak? Skutečně američtí „ultraboháči“, abych použil Buffetova slova, platí tak málo a méně než průměrná sekretářka? A druhá otázka, budou po zvýšení sazeb skutečně multimilionáři platit více? Nebudou se spíše více snažit vyhnout se placení daní a nepoklesne spíš daňový výnos? Podívejme se na fakta.
Dle dat z amerického daňového úřadu (IRS.gov), který zpracovává daňová přiznání, vypadá skutečnost docela jinak, než jak ji oba muži prezentují. Pouhé 1 % nejbohatších Američanů generuje plných 38 % příjmů amerického federálního rozpočtu. Skutečně je to tak málo? Takzvaných horních 10 % pak představuje pro státní kasu více než 70 % příjmů a horní polovina lidí pak financuje vládu prakticky celou, protože generuje 97 % veškerých příjmů. Zbylých „dolních“ 50 %, tj. stále polovina všech poplatníků, pak přispívá pouhými 3 %.
Bohatí tedy zcela jasně nízké daně neplatí. Teoreticky je sice stále ještě možné, aby Buffet platil nižší sazbu než jeho sekretářka, pokud by v USA existovala výrazná, chce se říci až „ultraobrovská“ nerovnost v příjmech.. To ale také není pravda. Stačí se podívat na jiná data, která rovněž z IRS vycházejí. Na efektivní daňové sazby podle výše příjmu.
Efektivní sazba federální daně pro příjmy nad 1milion USD ročně byla 23,3 %. Pro pásmo 100.000 až 200.000 USD pak byla 12,7 %. Nemám přesné informace, kolik bere Buffetova sekretářka, ale odhadem může mít miliardářova sekretářka řekněme něco mezi 30.000-50.000 USD. Tam je efektivní sazba 7,2 %. S klesajícím příjmem tak neklesá jen velikost, respektive objem zaplacených daní, ale také sazba.
Buffet tvrdí, že jeho efektivní sazba je 17,4 % z celkových příjmů. Háček může být ve slůvku „celkových“. Buffetův plat (ten který je zdaněn sazbou federální daně) představuje pouhý zlomek z jeho celkových příjmů. Drtivá většina pak pochází z kapitálových příjmů, jako jsou dividendy. Z těch se odvádí daň ve výši 15 %. Díky tomu pak může dojít k snížení průměrné efektivní sazby. Nechuť přiznat tento trik pak může být důvodem proto, proč Buffet nechce zveřejnit, jak k této úrovni došel.
Pro ty, kdo by snad chtěli považovat sazbu 15 % za odpověď, jak vlastně bohatí platí nízké daně, mám však jednu námitku. Dividendy se vyplácí z již zdaněného zisku a dochází tak k dvojímu zdanění. O nízké sazbě tak v žádném případě nelze hovořit, tím spíš, když americká daň ze zisku korporací, která činí 35 %, patří k nejvyšším v rámci zemí OECD. Ve výsledku nám pak vyjde sazba 44,5 %.
Jelikož nejsem odborníkem na americké daňové zákony, hádám, že je mnoho dalších možností, jak jeden z nejbohatších mužů světa obchází daňové zákony, nebo jak „poupravil“ svou daňovou sazbu pomocí možných odečitatelných položek. Pro tuto chvíli ale postačí vědět, že k tomu dle dat z IRS nemůže docházet plošně.
Nyní k druhému bodu: Prezidentovi Obamovi se nelze divit, že v době, kdy mezi Američany vládne deziluze ohledně jeho vládnutí kvůli nezotavující se ekonomice, historicky nejvyšším dluhům a vysoké nezaměstnanosti, se hodí svést všechnu vinu na milionáře, kteří neplatí údajně dostatečně vysoké daně. Proč ale do toho vstupuje Warren Buffet? Proč i on mlží?
Lze pouze spekulovat, ale důvodů může být mnoho.
Buffetovi jde o to opět podpořit Barracka Obamu a udržet se v přízni americké administrativy. Díky svým dlouhodobým kontaktům s americkou vládou se mu mnohokrát podařilo uskutečnit velmi výhodné obchody. Dával své ekonomické návrhy na řešení krize již prezidentu Bushovi a i tam jistě získal mnoho informací o tom, co americká vláda chystá za kroky k podpoře ekonomiky. Více intervencionistický Obama je pak pro něho ještě důležitější, protože více vládních nákupů a zásahů zvyšuje pro něho možnost výdělku. Proto si Buffet nenechal utéct žádnou příležitost k účasti na jednání s ministrem financím Geithnerem.
Dalším důvodem může být u takovéhoto muže i snaha o větší popularitu. Ta je jedním z velkých důvodů, proč se Buffetovi podařilo nashromáždit tak obrovské jmění. Jeho propagování vyšší daňové sazby je tak prostě chytře řízenou reklamou.
Třetím a posledním důvodem, který zde hodlám zmínit, třebaže by se jich dalo vymyslet jistě ještě mnoho, je konkurenční boj. Pokud Buffet má skutečně tu možnost, že se vyhýbá daním, pak jím požadované zvýšení daní na něho nedopadne. Dopadne spíše na jeho konkurenty, na další bohaté i středně majetné lidi, kteří by ho snad mohli v jeho podnikání a obchodech omezit.
Jestliže by Buffet skutečně chtěl platit vyšší daně, nikdo mu nebrání, aby tak dobrovolně učinil a předal americké vládě svůj majetek. To, že tak nečiní sám, spíše dokazuje to, že jeho úmysly nejsou tak prosté, jak se snaží demonstrovat.
p.s. Jestli Buffet chce, aby jeho sekretářka platila nižší daně, může ji zvednout plat :-)