Komoditní trhy se nyní obchodují systémem „nakupuj na základě fám a u faktů prodávej“. Během posledních týdnů přitom došlo na všech rizikových aktivech k zotavení hnanému očekáváním, že nastane řešení problémů v Evropě. Nyní se však investoři snaží zmenšit své rizikové pozice. Pro CNBC to uvedl Erik Wytenus, který stojí v čele komoditního a měnového oddělení v J.P. Morgan Private Bank. Podle jeho názoru dnes na trzích dominují politické faktory a investoři musí být zrovna tak odborníky v oblasti kapitálu, jako se musí vyznat v geopolitické situaci, aby byly schopní efektivně investovat. Řešení evropských problémů by mělo zahrnovat situaci kolem Řecka, zapáčení EFSF a rekapitalizaci bank. Očekávání trhu jsou přitom podle Wytenuse vysoká.
Wytenus komentoval i vývoj cen ropy Brent. Ta si vede dobře díky „zóně podpory, kterou poskytuje OPEC“. Tato zóna se pohybuje kolem 95 – 100 dolarů za barel; pokaždé, když Brent klesne na tuto úroveň, objeví se zvýšená poptávka. Wytenus tvrdí, že OPEC by v případě poklesu pod tuto hranici omezil produkci, protože potřebuje udržet vysokou cenu ropy, aby financoval vysokou úroveň sociálních výdajů. Ty mají sloužit jako obrana proti rozšiřování arabského jara. Vedle toho investoři vnímají, že z dlouhodobého hlediska je investice do ropy při nákupech na uvedené úrovni hodnotná.
Jeremy Friesen, komoditní stratég v , se domnívá, že posuny mezi pozitivním a negativním vztahem k riziku budou riziková aktiva ovlivňovat i v příštím roce. Dlouhodobý výhled pro komodity je podle něho pozitivní, bude jim pomáhat zejména růst rozvíjejících se trhů. V kratším období by jim mohl pomoci i posun centrálních bank k uvolněnější politice. Nyní ale trhy odrážejí určitou pravděpodobnost „Lehmanovského momentu“.
Poslední vývoj na americkém trhu s ropou, zemním plynem, zlatem a stříbrem shrnuje graf od společnosti Bespoke:
(Zdroj: CNBC, Bespoke)