Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogoff: Před skutečným řešením se krize eurozóny bude muset ještě zhoršit

Rogoff: Před skutečným řešením se krize eurozóny bude muset ještě zhoršit

31.10.2011 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Pravděpodobnost nuceného odchodu Řecka z eurozóny je stále asi 80 procent a dohoda, která byla uzavřena minulý týden, je spíše „just-in-time“ produkcí a získáním dalšího času navíc. Pro Bloomberg TV to uvedl Kenneth Rogoff, profesor ekonomie na Harvard University, patřící dosud k ekonomům se spíše umírněným a zdrženlivějším postojem k dění v eurozóně.

„Zní mi to (závěr středečního Summitu) jako opakování toho, co jsme viděli již dříve. Jako pokus o koupení si několika dalších měsíců času. Je přitom nad slunce jasné, že euro nefunguje a není stabilní jednotkou,“ uvedl v tentokrát o poznání otevřenějším komentáři Rogoff. Rally uplynulého týdne hodnotí jako nutnou reakci na to, že „to stále ještě žije“, avšak ve velmi krátké době očekává obnovení a další nárůst pochybností trhů. To naznačuje dnešní červená seance na obou stranách Atlantiku.

Pokud jde o samotné Řecko, odpis 50 % dluhu (který fakticky polovinou dluhu stejně není) je podle Rogoffa začátkem, ke kterému jsme neslyšeli klíčové pokračování. „Cílem dohody je dostat řecký dluh na 120 procent HDP. Historicky svou situaci nezvládají země s poměrem dluhu k HDP přesahujícím 90 procent. Myslím, že není mnoho pochybností o tom, že uvidíme další ještě hlubší problémy Řecka a dalších zemí po něm,“ uvedl Rogoff. „Z mého pohledu je skutečnou otázkou, jestli tato a další země i v budoucnu budou součástí eurozóny. Podle mého názoru zcela jistě ne,“ dodal ekonom. „Budou odpisy řeckých dluhů v budoucnu pokračovat a kam až? Zůstane Řecko v eurozóně? Jak dlouho? Co se stane, pokud ne? Kam se to vyvine? To jsou otázky, na které Summit, který ve směru budoucnosti naprosto o ničem nerozhodl, neodpověděl,“ shrnuje Rogoff s tím, že jde jednoduše o pokus nechat Řecko ještě ve hře.

Za hlavní problém dosažené dohody nepovažuje ani tak to, že nejsou známy detaily ani zdroje financí pro EFSF, ale právě absenci jasného směru. Eurozóna podle něho, má-li dál fungovat na současných základech, potřebuje „ústavní změny“ a o těch nepadlo ani slovo.

Uvedené změny by podle ekonoma měly směřovat k vytvoření „transferové unie“, která by zajistila sdílení příjmů, s tím ale nesouhlasí Německo. „Vedení eurozóny je dobré ve vyvolání krátkodobého entuziasmu na trzích, pro vyvolání nutných změn se ale krize bude muset ještě prohloubit,“ domnívá se Rogoff, podle kterého je současná eurozóna jednoduše protkána příliš širokou řadou nesourodostí a nesouladů. K dalšímu hypotetickému dominu uvedl, že „pokud bude otřesena Itálie, bude těžké zachránit Francii“. Země, které v eurozóně nakonec zůstanou, musí podle Rogoffa vytvořit fiskální unii a zavést strop deficitů a dluhů. Tipnout si, kolik zemí bude v eurozóně za pět let, si však netroufá.

Rogoff se domnívá, že pokud se eurozóně povede přesvědčit Čínu k závazku pomoci byť jen ve výši 1 miliardy dolarů, trhy budou doufat, že v budoucnu přijde více. Pomoc ze strany Číny tak podle něho není řešením. Spoléhat nelze ani na to, že by dluhy klesly vlivem vyššího ekonomického růstu. „I historie ukazuje, že bez výrazného snížení hodnoty dluhu samotný růst obvykle nepomáhá,“ upozorňuje Rogoff.

Na růst ale podle Rogoffa nemohou spoléhat ani Spojené státy, jejichž „dluhová trajektorie je neudržitelná“. Podle ekonoma by neměly snižovat své daňové příjmy, i když k zefektivnění daňového systému by dojít mělo. „Obvykle se nepodaří dluhy snížit pouze růstem, musíte udělat něco nepříjemného a my to uděláme,“ uvedl americký ekonom. Hlavní riziko pro ekonomiku Spojených států vidí v současnosti v euru; oživení tvaru „V“ považuje za „extrémně nepravděpodobné.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2020
17:27Summary: Investory AT&T potěšil volný cashflow, otevření restaurací v USA prospělo Coca-Cole
17:22ČEZ, a.s. - ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly na převodu Elektrárny Počerady již na konci tohoto roku, o tři roky dříve
17:21Velmi podhodnocená dividendová akcie v zemi s velmi podhodnocenou měnou?
17:18Akcie před debatou v červeném i přes slušná data a slibné komentáře z Kongresu  
17:12ČEZ převede Počerady o tři roky dříve, cena byla navýšena na 2,5 miliardy
16:55Důchodový systém byl v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
16:22Euler Hermes:Počet insolvencí ve světě v r. 2021 stoupne o 31 procent
16:09M&B: Zvednout kapitál bank na 100 %?
14:17Coca-Cole ve třetím čtvrtletí klesly tržby i zisk
13:56Reuters: Po America First může přijít povzbuzení pro zahraniční trhy
13:28Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:32Tesla překonává očekávání, výsledky ale opět stojí na emisních povolenkách  
10:59Hanke: Hyperinflace a pravidlo 95 procent
10:44Zatímco akcie trpí, euru se dál daří. Na programu poslední prezidentská debata  
10:31Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:22Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
9:13Rozbřesk: Česko má na krku poloviční lockdown a 15 tisíc nakažených za den
9:00Změny v působnosti valné hromady kapitálových společností
9:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení projednání změn ve statutárním orgánu emitenta s přihlédnutím k situaci oznámeného střetu zájmu člena představenstva
8:51Nálada mezi německými spotřebiteli padá se sílením pandemie. Dvě třetiny ji vidí jako závažnou hrozbu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
AT&T Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Coca-Cola Co/The (09/20 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/20 Q3, Aft-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Southwest Airlines Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (09/20 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
13:05Citrix Systems Inc (09/20 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/20 Q3)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
22:05Mattel Inc (09/20 Q3)