Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přijde monetární revoluce?

Přijde monetární revoluce?

11.11.2011 16:24
Autor: Redakce, Patria Online

Jedním z hlavních a letitých zastánců téměř revolučního posunu politiky Fedu směrem k cílení nominálního HDP je ekonom Scott Sumner. V rozhovoru pro WSJ vysvětloval své hlavní myšlenky. Cílení NHDP považuje za lepší než cílení inflace a nezaměstnanosti – jde o jasný cíl a jeho užívání umožňuje lepší reakci na nabídkové šoky. Používání inflace naopak někdy vede k dezinterpretaci toho, co ekonomika potřebuje. V současné době by bylo vhodné, kdyby se Fed snažil dosáhnout „o něco rychlejšího růstu NHDP, než trhy čekají“. Dlouhodobý trend před recesí byl na 5 %, nyní by na čas bylo vhodné cílení o něco vyššího růstu, aby se produkt vrátil na dlouhodobou trendovou křivku.

Sumner uvedl, že NHDP je celkovou dolarovou hodnotou výdajů v ekonomice či hodnotou příjmů. Během recese došlo k jeho prudkému poklesu a stále se drží znatelně pod trendem. NHDP v sobě přitom odráží jak reálný produkt, tak cenový vývoj. Fed má dvojí mandát – musí sledovat inflaci, ale i nezaměstnanost. Cílení NHDP by mu umožnilo „držet inflaci dlouhodobě pod kontrolou, ale zároveň reagovat na fluktuace a nabídkové šoky“.

Současná politika Fedu není podle ekonoma dostatečně razantní. V první řadě by měl jasněji říci, jaké jsou jeho cíle, a přestat být nejednoznačný. Bez toho se nedá čekat, že se změní očekávání v ekonomice. Možná by také musel začít nakupovat aktiva, i když to není jisté. „Problémem současnosti není to, že ekonomika nemá dostatek peněz. Banky sedí na nadbytečných rezervách a vyšší cíl pro NHDP by zvýšil poptávku po úvěrech díky vyššímu očekávanému růstu či vyšší očekávané inflaci,“ vysvětlil Sumner.

K Sumnerovi se nyní přidávají další, včetně ekonomů Goldman Sachs. Přetrvávají ale obavy z toho, že by došlo k růstu inflace. Sumner ovšem uvedl, že „mnoho problémů, které si spojujeme s inflací, ve skutečnosti souvisí s klesajícími nominálními příjmy“. Příkladem je ohlášení Fedu o vyšší cílené inflaci z minulého roku. To se mnohým zdálo jako nesmyslné, ve skutečnosti šlo ale o snahu zvýšit reálné příjmy stimulací s tím, že dojde i k určitému růstu inflace.

Ekonom poukázal příkladem i na nedostatky cílení inflace: „Pokud budeme mít neměnný inflační cíl a prudce vzrostou ceny ropy, Fed musí snížit ceny ostatního zboží, aby zachoval rovnováhu. A tím pošle ekonomiku do recese.“ Monetární politika by podle něho měla kontrolovat poptávkovou inflaci, cílení NHDP přitom představuje ten pravý nástroj. Monetární politika by však neměla být nástrojem nápravy na jednotlivých trzích, k tomu slouží regulace. Zatímco tedy podle ekonoma Fed v letech před krizí po stránce monetární politiky výrazně nechyboval, u regulace platí opak.

Sumner se domnívá, že „technicky by Fed mohl novou politiku implementovat, realisticky je to ale příliš velká a rychlá změna pro tak konzervativní instituci“. Chtěl by ale, aby ji Fed zvažoval v delším období. Nicméně i bez cílení NHDP by Fed mohl přistoupit k cílení cenové úrovně – tzn. po období podstřelování inflace by mohl umožnit její přechodný vyšší růst.

Ekonom krátce komentoval i vývoj v Japonsku. Bank of Japan podle něho ukončila stimulaci příliš brzy a „pokud se díváme na její činy a ne na slova, pak cílí inflaci blízko nuly“. Vývoj v Japonsku by tak obavy z toho, že centrální banky nemají dostatek nástrojů, vzbuzovat neměl. „Pokud země chce zvýšit ceny, způsob si najde,“ řekl ekonom. Ani Fedu tak podle něho nedošla munice, Bernanke má pouze „komunikační problém“. Na jednu stranu totiž ujišťuje veřejnost, že Fed je schopen zabránit deflaci. Na druhou stranu ovšem vyvstává otázka, „proč tedy nedělá více, když to udělat může“. S tím souvisí i další problém – proč Fed nestimuluje více, aby vláda mohla snižovat deficity?

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • WTF?
  11.11.2011 16:35

  ... co že by to? stimulovat produkt? banky sedí na rezervách? Jářku dejte mi taky trochu toho co tam hulí...
  mart
  • Re: WTF?
   11.11.2011 17:43

   Zřejmě to bude super matroš, protože mi při čtení vypadávaly oči z hlavy. Nechápu proč chce někdo znovu zkoušet postupy, které už několikrát nefungovaly. To budeme "monetárně stimulovat" do zblbnutí? A proč by měl být růst NHDP 5%? To přece nejde donekonečna jen růst. Ekonomika má cyklický průběh a jeho tlumením prostřednictvím uvolňování měnové politiky se v podstatě nafukuje taková bublina. Poslední dobou už je nafouknutá fakt hodně. Neochotu bank úvěrovat lze snad taky řešit jinak, než že se bankám nalijí plné "trezory" peněz. Brrr.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m