Výnos na německém jednoletém dluhopisu, nesoucím jedno procento, splatném v prosinci roku 2012, dnes historicky poprvé dosáhl záporných hodnot, když po poklesu o 12 bazických bodů v 12:25 obchodovat na úrovni -0,04 procenta a zůstává v záporných hodnotách.
Jedná se o první případ od počátku sledování dat v roce 1995 agenturou Bloomberg, kdy výnos na jednoletém dluhopisu poklesl pod nulovou hodnotu.
Výnos na dvouletém německém dluhopisu klesl o 13 bps na 0,31 procenta. Spread na desetiletém německém dluhopisu vůči stejně dlouhému britskému dluhopisu (jako reprezentantu mimo eurozónu) se rozšířil o více jak 15 bazických bodů a je nejširší od roku 2001. Německý desetiletý dluhopis obchoduje s výnosem 2,23 %, za hodinu klesl o 10 bps z hodnot nad 2,3 %. Intradenní pokles je nejprudší za dva týdny.
Tříměsíční OIS Euribor spread narostl na 0,99 procenta a ukazuje na nejtěžší podmínky financování od března roku 2009. Tříměsíční USD/EUR swapy prohloubily pokles na -162,25 z -159 bps, vedou si nejhůře od října roku 2008.
Z německé ekonomiky dnes přišla data ukazující, že snížení nezaměstnanosti v listopadu pohltilo říjnový růst a její míra se navrátila na 6,9 procenta, minimum od sjednocení země. Německé maloobchodní tržby za říjen vzrostly o 0,7 procenta při růstu očekávaném jen na úrovni 0,1 procenta. Na druhé straně dnes ekonomický institut DIW vydal prognózu, podle které německou ekonomiku postihne technicky definovaná recese, tedy pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtrtletích. Po předpovědi o -0,2 % v posledním čtvrtletí roku DIW očekává pokles také v prvním čvrtletí roku 2012.
V tuzemské aukci dluhopisů s kupónem 4,00 % a se splatností v roce 2017 byl umístěn objem 7,629 miliardy korun při růstu průměrného výnosu v aukci na 3,526 procenta ve srovnání s poslední aukcí tohoto typu dluhu dne 10. srpna, kdy výnos dosahoval 2,877 procenta, vzrostl tedy mezi oběma aukcemi o 22,5 procenta. Poptávka v dnešní aukci dosáhla 15,424 miliardy korun (9,45 mld. Kč v předchozí).
Aukce se podle ministra financí Kalouska zúčastnila vedle českých subjektů i řada zahraničních investorů. "Prodali jsme s průměrným výnosem 3,52 procenta, což je vzhledem k současné situaci na kapitálových trzích velmi dobrá cena," řekl český ministr. Ten očekává ještě to, že se něco málo prodá v "konkurenčním kole", takže by se celkem jednalo o dluhopisy za zhruba osm miliard korun. "Pro mě bylo nejpotěšující, že poptávka dvakrát překročila nabídku, protože řada jiných zemí má zcela opačné problémy," podotkl ministr. Například Slovensko, nebo již i Německo, v aukcích neuspělo. Řada států zase musí nabízet výrazně vyšší výnosy.
Další aukci, tentokrát dvanáctiletých dluhopisů, ČR chystá na 7. prosince. Dosáhnout by měla zhruba stejného objemu jako v dnešním případě.
Aukce se plánují několik měsíců dopředu. Kalousek přiznal značné obavy, které kvůli dluhové krizi a situaci na trzích měl. "Tuhle aukci jsme ohlásili před čtvrt rokem a vzhledem k posledním dnům na kapitálových trzích musím říct, že jsem byl značně nervózní," řekl novinářům.
Výpůjční potřeba České republiky se pohybuje podle něj kolem 200 miliard korun ročně. Na příští rok je to podle něj zhruba 226 miliard korun. Neslouží jen na pokrytí deficitu, ale také na splácení jistin.