Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: K nákupům rizikových státních dluhopisů vedla banky globální regulace, stejně jako u hypotečního dluhu

WSJ: K nákupům rizikových státních dluhopisů vedla banky globální regulace, stejně jako u hypotečního dluhu

07.12.2011 12:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Vina za to, že evropské banky hromadily rizikové státní dluhopisy, padá na hlavu globálního systému bankovní regulace. Mezinárodní výbor pro tvorbu regulačních pravidel pro velké banky ve švýcarské Basileji svými unifikovanými kapitálovými požadavky zásadně přispěl ke vzniku "bubliny" státních dluhopisů, stejně jako o několik let dříve jeho pravidla podnítila americké i evropské banky k hromadění krajně rizikových hypotečních cenných papírů. Napsal to dnes list The Wall Street Journal (WSJ).

Basilejská pravidla nutí banky k nákupům vládních obligací celá léta, protože dluhopisy v domácí měně regulace považuje za aktiva s nulovým rizikem, proti nimž banky, na rozdíl od běžných firemních úvěrů, nemusí odkládat žádné kapitálové rezervy. To platí jak pro dosavadní pravidla, tak pro nově vzniklý systémy zvaný "Basilej III".

Basilejští regulátoři nulové riziko vládních dluhopisů odůvodňují podle WSJ tím, že vlády mohou vždy vybrat více na daních nebo si v krajním případě jednoduše natisknout peníze, aby své dluhy splatily alespoň v nominální hodnotě. Regulace tedy předpokládá, že země, které vydává dluhopisy ve své měně, se nebude muset nikdy uchýlit k vyhlášení platební neschopnosti, i kdyby musela tisknout peníze a vyvolat tím vysokou inflaci.

Basilejští "skřítkové" mají podle WSJ pravdu do chvíle, než si uvědomíme, že pro země jako Řecko nebo Itálie tento předpoklad vzhledem ke zcela nezávislé Evropské centrální bance neplatí. I bez toho ale globální unifikovaná pravidla vytvářejí systémové riziko, protože nutí velké banky, aby držely tentýž druh aktiv. Tím roste pravděpodobnost, že když se jedna z nich ocitne v potížích, spadnou do nich i ostatní. Jednotná globální pravidla vedou k unifikovanému rozprostření aktiv a kvůli tomu se z jednotlivých bank v době krize stává jedno velké splašené stádo.

Globální pravidla svou likvidací principu diverzifikace aktiv výrazně přispěla i ke globální finanční krizi let 2007-09, kterou politici a komentátoři běžně vysvětlují pouze rizikovými praktikami finančních institucí. Globální pravidla určovala, aby banky proti cenným papírům krytým hypotékami zvyšovaly kapitál v poměru 1,6 procenta ve srovnání se čtyřmi procenty proti běžným hypotékám a s osmi procenty proti firemním úvěrům.

Hromadné nakupování hypotečních aktiv tak nebylo projevem rizikového chování, naopak bylo výrazem snahy získat "bezpečná" a přitom výnosná aktiva, která téměř nevyžadují zvyšování kapitálu. "To vysvětluje, proč dříve ospalé banky v Düsseldorfu nahromadily během bubliny na americkém realitním trhu tolik těchto papírů a v nastalé panice ztratily miliardy," píše list.

Nyní se totéž a ze stejných důvodů děje se státními dluhopisy. Suše to podle WSJ vysvětlil bývalý předseda správní rady Commerzbank Achim Kassow: "Regulační pobídky plynoucí z nulového ohodnocení rizika jsou zjevné: banky v členských zemích to povzbuzuje k umístění jejich nejlikvidnějších aktiv do nejhorších možných vládních dluhopisů, jimiž si maximalizují výnos při nulovém regulačním požadavku na kapitálovou přiměřenost."

WSJ informuje, že autoři nové sady basilejských pravidel nyní přehodnocují pravidla, která v podstatě po bankách vyžadují, aby držely vysoké podíly státních dluhopisů. Bohužel se to podle listu týká jen nových požadavků na zvýšenou likviditu, která má z 60 procent sestávat z "nejkvalitnějších a vysoce likvidních aktiv jako například, věřte nebo ne, státních dluhopisů".

(Zdroj: WSJ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data