Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klín klínem vytloukat

Klín klínem vytloukat

9.12.2011 18:46

Ve víru událostí stojí za to si čas od času připomenout, jak vypadá velký obrázek. USA se pravděpodobně mohou nanejvýše těšit z nového normálu – tedy růstu někde ne moc vysoko nad nulou. Evropa se bude nanejvýše těšit z mělké recese a postupného uklidňování bankovně – dluhové krize.

Pokud necháme stranou záchranné kroky první pomoci, čelíme tedy na straně potenciálního aktivismu vládního sektoru a centrálních bank následujícím otázkám: Může (super)uvolněná monetární politika pomoci napravit škody nemístně uvolněné monetární politiky, která tu byla před krizí? Tj. může nyní podpořit růst bez napáchání větších, a třeba ne hned se projevujících škod? Může uvolněná fiskální politika pomoci napravit škody napáchané vysokým vládním dluhem – tedy příliš uvolněnou fiskální politikou minulosti? Může dluh být léčen dluhem?

Úvahy nad těmito otázkami poměrně výstižně vystihuje často používaný argument proti kladným odpovědím: Bylo by to jako vytloukat klín klínem. Ano, bylo. Znamená to ale něco jiného, než se mnozí evidentně domnívají. Udělejme si tedy krátký výlet na venkov, třeba na Vysočinu:

Vytlouct klín klínem lze poměrně lehce. Tj. pokud chci například štípnout metrový špalek, na jeden klín se to nepovede a je do dřeva zaražen celý, většinou musím použít klín druhý. Ten je třeba zatlouci tak, aby rozevřel špalek dost na vyndání klínu prvního, a zároveň koukal ven dost na to, aby ho šlo vyndat, nejlépe úderem ze strany. Alternativně lze jako druhý klín použít kus do špice zaostřeného dřeva, kterým bijeme do otevřené pukliny hned vedle prvního klínu a nestaráme se pak o jeho budoucnost.

Pozorný čtenář si jistě všiml, že uvedený postup nevede k rozštípnutí špalku, ale jen k znovuzprovoznění prvního klínu. To nám ale může umožnit postupně špalek rozpůlit - v podstatě střídáme dva klíny a posouváme je dál tak, aby druhý vždy uvolnil první. Nebo, pokud máme klínů dost (po vytvoření určité pukliny stačí ony dřevěné), tam prostě mlátíme jeden za druhým. Při troše štěstí dřevo nakonec povolí, to již ho ale nepotřebujeme, protože jsme se zahřáli dost. Problém je zejména s částmi kmene, ze kterých vyrůstaly velké větve. To pak někdy nezbývá, než vzít motorovku a použít ještě hrubší než hrubou sílu.

Na uvedený výlet jsem pozval pro demonstraci toho, že ono přirovnání k vytloukání klínu klínem je skutečně velmi výstižné. Klín klínem totiž vytlouci jde, někdy to je dokonce to nejlehčí a nejefektivnější, co můžeme udělat. Záleží na situaci a citu, s jakým použijeme hrubou sílu. Záleží na podmínkách - na štípajícím i štípaném. A s fiskální i monetární politikou je to nyní v podstatě stejné. Tedy ani „rozhodně to nejde“, ani „rozhodně to jde“. Ale „to asi půjde“ nebo „to asi nepůjde“.

Namísto vážení pro a proti ale spíše denně vidíme to, co Keynes popsal následovně: „Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist“. Tedy asi: „Pragmatici, kteří si o sobě myslí, že na ně žádné teorie nemají vliv, jsou obvykle otroky nějakého pomýleného ekonoma“. A pomýlenost se dá poznat velmi lehce – při ní máme ve všem jasno. Kterým směrem už je v podstatě jedno.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  12.12.2011 14:13

  a ja tvrdim ze klin klinem vytlucu kdykoli..proste to jde
  OPTIMISTA
 •  
  12.12.2011 13:50

  Roztomilé!
  Kalka.
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba