Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PF 2012

PF 2012

28.12.2011 17:23

Čirou náhodou jsem se dozvěděl, že v listopadu letošního roku měl v naší republice sérii přednášek jistý Henri Monfort. Jedná se o zástupce tzv. breathariánů neboli lidí, kteří se neživí normální potravou (Henri Monfort o sobě tvrdí, že nejedl plných devět let! ), ale údajně žijí z „prány“, všudypřítomného energetického pole, které nabíjí živé organismy, neživou přírodu i kosmos. Zní to trochu jako fantasy, ale pravděpodobně toto téma oslovuje spoustu lidí, jelikož přednáškové sály byly naplněny k prasknutí. Obecenstvo bez dechu poslouchalo návod, jak během jednadvaceti dní přestat přijímat potravu a začít se živit kosmickou energií. Nedá se popřít, že Henri Monfort má velké charisma, avšak, ať se snažím, jak se snažím, zdráhám se uvěřit, že lidské tělo může soustavně žít pouze ze vzduchu a energetického pole. Na druhou stranu si však myslím, že co se týče přijímání potravy, je bezpochyby člověk velmi flexibilní a denní dávka energie, se kterou by mohl vystačit, se může u některých jedinců blížit k nule.

Další vánoční zpráva, která dolehla k mému sluchu, je trochu z jiného soudku. V jednom velkém českém městě na Štědrý den vylili obyvatelé do kanalizace deset tun jedlého oleje, který před tím použili ke smažení kaprů. Tento tuk na několika místech doslova zašpuntoval kanalizační řad a zanesl čističku odpadních vod, která přestala plnit svoji funkci. Představa, že se během jednoho dne vyplýtvalo deset tun pokrmového oleje, který by mohl kdovíjak dlouho živit kdovíkolik lidí, jenom proto, aby se usmažila hora kapřích řízků, je naprosto obludná. Na podobně nesmyslné plýtvání však narážíme bohužel dnes a denně.

V souvislosti s finanční krizí se po mnoha letech oprašují myšlenky o modernizaci a reformě kapitalismu. Hledá se kapitalismus s lidskou tváří, kapitalismus nerůstový a kdoví jaký jiný. Dle mého názoru jsou to idealistické myšlenky. Kapitál zůstane takovým, jakým vždycky byl, agresivním, oportunistickým, cynickým, avšak vždy hledajícím příležitosti, kde by se mohl rozmnožit. Pokud je touto příležitostí výroba jedlého oleje, který se bez užitku vylije do kanalizace, tak jí zůstane dotud, dokud budeme smažit řízky. Chceme-li změnit svět, neměli bychom se proto snažit změnit kapitalismus a jeho pravidla, ale spíše změnit sebe, své chování a své zvyky.


Jsem dalek považovat lidi, kteří s napětím poslouchali přednášky pana Monforta za idealisty jenom proto, že já sám nevěřím něčemu, co tento pán propaguje. Poselství Henriho Monforta totiž nespočívá v tom, že se milióny lidí stanou mimozemšťany, kteří vůbec nejedí a živí se energetickým polem, nýbrž v tom, že je možno díky lidskému pokroku a eliminaci manuální práce omezit denní příjem kalorií na překvapivě malou dávku, přičemž kvalita života se nezhorší, ba naopak zlepší.

Rok 2012 se má podle nejrůznějších proroctví stát rokem velké změny. Co když má být touto změnou ústup od tradičních stravovacích návyků, které ničí naše životní prostředí a naše zdraví? Co když lidé, jako pan Monfort způsobí, že se programově a celosvětově přestaneme cpát přebytečnými tuky a cukry, které nás ničí? Tato představa je krásná a věřte, že by stálo za pokus ji uskutečnit.

Jelikož do konce roku zbývá doslova několik hodin, přeju všem čtenářům v příštím roce hodně úspěchů.


Váš názor
 • Fraud
  3.1.2012 14:11

  Montfort je blázen a podvodník, ale lidi evidentně uvěří všemu.
  Dan
 • po přednášce Monforta
  29.12.2011 10:58

  všichni posluchači utekli ze sálu do kantýny a rychle se nacpali chlebíčky, páč z takové úžasné mystifikace dostali hlad :-)))
  Jesse
 • Nečekejte od lidí racionalitu
  29.12.2011 10:10

  Pane Vaškovici, Vaše úvaha je naprosto racionální, ale způsob řešení neodpovídá realitě. Lidé se nechovají racionálně. Lidé nejsou počítače, ale živočichové. Převládá stádní chování a impulzem ke změně je většinou nějaká katastrofa nebo vzor alfa samce/samice. Co se týče stravovacích zvyklostí bych se přiklonil k severské myšlence vysokého zdanění cukrů a tuků a k razantnímu zvýšení spoluúčasti na lékařské péči v případě nadváhy.
  Lam
  • Re: Nečekejte od lidí racionalitu
   29.12.2011 10:55

   Hm, tak s těmi tuky vopatrně mladej :-)) Nechtěl bych vidět fyzicky pracující lidi jako vychtrtlé postavičky bez síly a schopnosti vykonávat těžkou práci, protože si nebudou moci dovolit koupit na svačinu ani kus slaniny... Ledaže by se lidstvo začalo živit už jen přepisováním nul na účtech :-)))
   Jesse
   •  
    29.12.2011 11:58

    Pane Jesse, pochlubte se, kolik vážíte, jak těžkou práci vykonáváte, jak vysoký máte cholesterol a glykemii a kolik užíváte léků na snížení cholesterolu a cukru. Jinak vám děkuji za lichotku. Mladý bohužel nejsem, patrně bych mohl být vaším otcem.Mohu vás ale ujistit, že takto reaguje 90 % Čechů, přestože žádnou těžkou práci nevykonávají.
    Lam
    •  
     29.12.2011 13:03

     No tak já se budu zastávat těch zbylých 10% obyvatel, kteří ještě fyzicky pracují.
     Jesse
    •  
     29.12.2011 12:18

     Tak to budeme asi oba dva staří kmeti :-)) Ale vážně, ze života vím docela spolehlivě, že dělníkovi na poli, v dolech anebo u pece (těžkých oborů je hodně) pomůže víc chleba se sádlem, než nějaké dia oplatky. Nemluvě o tom, že v tzv. "zdravé" výživě se to hemží ochucovadly, glutamáty, konzerváty, barvivy a pod... Co je tedy zdravější? Přírodní sádlo a nebo ty sračky? Víš, ze sádla a bůčku ještě nikdo rakovinu nedostal a cholesterol nezabíjí !! To už medicínská věda konečně přiznala. Jen politici o tom nemají ani páru, páč tito šmejdi dělají zákony na zakázku výrobců atd... Co tak nasadit vyšší daně na opravdu nezdravé potraviny? Tedy na ty umělé Éčka atd? Problém tloustnutí není v jídle, ale v jeho míře a nedostatku pohybu. Proto takové opatření poškodí fyzicky pracující lidi a vůbec nepomůže peciválům u televize, PC... Zapoj trochu logické úvahy, pomůže to :-)))
     Jesse
     •  
      29.12.2011 12:49

      Neodpověděl jste mi na otázku a argumentujete na úrovni Blesku. S touto logikou skutečně nevím, co ještě na Patrii děláte, když jste patrně již veškeré úspory prosázel.
      Lam
      •  
       29.12.2011 13:01

       Prosázel? A to jak, smím znát vysvětlení? Co to má společného s klasifikací jídla na zdravé a nezdravé?:-))
       Jesse
       •  
        29.12.2011 13:17

        chleba se sadlem a skvarkama, to je mnamka. spis nez centralne regulovat ceny slozek potravy bych se priklonil ke kalkulaci energeticke bilance, kolik energie mam na vstupu (do huby nebo hadickou do zily) a zrejme merenim vydaneho tepla zjistit jestli mam deficit nebo prebytek energie z prijatych surovin a podle toho naplanovat dalsi krok. vsichni bysme meli chodit s hodinkama (obrazne receno), ktery nam todle zmeri a ne rikat vlade, at nam zavede dnes totalitu v oblasti vyzivy a zitra totalitu v oblasti jine.
        Azb
        •  
         29.12.2011 13:27

         Mám neblahý pocit, že se zde jedná o dělostřeleckou přípravu na zasahování do svobod člověka - co má a co nemá žrát. Nejsem schopen úvahy, co je komu do toho, co můj žaludek a chuťové receptory vyžadují. A že je každý člověk v této problematice jedinečný exemplář snad není třeba dodávat. Tyto obludné plány politiků vyžadují zvýšenou pozornost. Nerad bych dopadl jako robot na nějaké družici ve vesmíru, který se cpe pilulkami od jednoho výrobce. NE, já jsem ještě člověk, který se chce nacpat pečené husy a každý mi může políbit pr...!!!!
         Jesse
       • No vidíš
        29.12.2011 13:12

        Jesse, myslela jsem, že tady peníze investuji a čtu si zde, že se tady sází...Kuwa, vsadila jsem na cetku a mám houby s octem)))
        ZUZKA
        • Re: No vidíš
         29.12.2011 13:19

         :-))) A máš to. Kdybys místo sázení do cetv investovala do cetv, mohl by být kurz už někde kolem 600,- Ale to bys pak nade mnou ohrnula nos a na Tahiti by jsi se mnou nejela :-))))
         Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC