Aktualizováno Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na jednom procentu, tedy na rekordním minimu. Prezident ECB Mario Draghi následně při tiskové konferenci zahrál na optimističtější strunu, prý vidí náznaky stabilizace. Také britská centrální se základní úrokovou sazbu nehnula z historického dna na úrovni 0,5 procenta, kde ji kvůli dopadům globální finanční krize drží už od března 2009.
ECB si tak naprosto podle očekávání dala pauzu hned po dvojité dávce akci. Snížila totiž základní úrokovou sazbu v listopadu i prosinci, a to vždy o čtvrt procentního bodu. Většina analytiků podle agentury Reuters očekává další pokles úroků v únoru či březnu. Banka se nižšími úroky snaží podpořit ekonomiku eurozóny, která se potýká s negativními důsledky dluhové krize.
Mario Draghi v úvodu dnešní tiskové konference prohlásil, že některé současné průzkumy ukazují "náznaky signálů" stabilizace ekonomiky eurozóny. ECB sice prý očekává, že dojde k oživení ekonomické aktivity, ale velmi postupně. Poptávka v bloku zemí platících eurem je totiž nadále tlumena pokračujícími tlaky na dluhopisovém trhu a úpravami rozvah ve finančním i nefinančním sektoru. Dluhová krize v eurozóně navíc podle něho nadále přináší rizika pro ekonomický růst.
Inflace dle prognózy ECB pravděpodobně zůstane ještě několik měsíců nad 2 procenty před tím, než dojde k jejímu snížení, uvedl dnes Draghi. K samotnému nastavení měnové politiky potom pouze dodal, že dnešní rozhodnutí o sazbách bylo jednomyslné a podpora bank v eurozóně skrze dodávání likvidity bude pokračovat, protože zlepšuje podmínky na finančních trzích a dodává důvěru.
Společná evropská měna nejprve po rozhodnutí o sazbách zamířila z denních nejsilnějších úrovni (1,2777 USD/EUR) o 0,2 procenta níže, po tiskové konferenci však opět došlo na posilování a euro dokonce prolomilo hladinu 1,28 USD/EUR.
Vývoj eurodolaru online

Po dnešním jednání Bank of England zůstává beze změn také velikost programu pro odkup aktiv v rámci kvantitativního uvolňování, jehož smyslem je podpořit ekonomickou aktivitu. Banka nechala strop pro odkupy na 275 miliardách liber. Z téměř 50 ekonomů, kterých se v anketě dotazovala agentura Reuters, zachování velikosti programu kvantitativního uvolňování předpověděli všichni až na jednoho. Banka totiž strop odkupů už loni v říjnu zvýšila o 75 miliard liber.
S ohledem na fakt, že tento program BoE příští měsíc končí, ale ekonomové předpokládají, že centrální banka se bude snažit ekonomiku už v únoru znovu podpořit. Většina jich odhaduje, že centrální banka do finančního systému napumpuje likviditu za 50 miliard liber. Samotná britská centrální banka dnes pouze uvedla, že další rozsah programu je předmětem jednání.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters)