Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Slabá koruna umožňuje ponechat letos sazby na minimu

Singer (ČNB): Slabá koruna umožňuje ponechat letos sazby na minimu

19.1.2012 10:16
Autor: Redakce, Patria Online

Slabý kurz české koruny umožňuje České národní bance držet úrokové sazby na současné nízké úrovni, uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Sazby zůstanou v letošním roce beze změny, nedojde-li k překvapivému vzestupu inflačních tlaků, dodal guvernér. Očekává přitom letos stagnaci české ekonomiky.

„Současný směnný kurz (koruny) nám umožňuje ještě chvíli neměnit sazby," řekl Singer. Náklady na úvěry tak ČNB plánuje ponechat ještě nějakou dobu beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je od počátku předloňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Po prosincovém zasedání měnového výboru ČNB guvernér uváděl, že výbor si umí představit pohyb oběma směry, i když v té době spíše nahoru. Poznamenal ale rovněž, že to nemusí být brzy.

Centrální banka směřuje „blíže k dlouhodobě stabilním sazbám“. „Pro rok 2012 jsem skeptický k jakémukoli pohybu, pokud nenastane nějaké překvapení,“ řekl. Inflace ke konci loňského roku překročila 2% cíl ČNB, což bylo podle Singera krátkodobým efektem zvyšování cen v předstihu před plánovaným navýšením nižší sazby DPH. Ceny vzrostly v listopadu o 2,5 procenta, nejvýše za necelé tři roky, v prosinci pak 2,4% tempem. „Tříprocentní míra inflace není pro měnovou politiku relevantní, je-li tlačena změnou DPH. Měnově-relevantní inflace, tedy růst cen očištění o prvotní efekt změny nepřímých daní, by měla být velmi blízko cíle,“ vysvětlil Singer.
 

Guvernér podotkl, že koruna by měla v dlouhodobém horizontu posilovat. „Pokud vezmu v úvahu schopnost financování vládního dluhu, údaje o vývozu, konkrétně čistém vývozu, jsem vcelku optimistický,“ řekl s tím, že určitá rizika plynou z nervozity na trzích a efektu nákazy. Základní scénář z listopadu počítá s posílením české měny, přičemž průměrný kurz za letošní rok by měl být 23,1 Kč/EUR. Koruna za poslední tři měsíce oslabila o 2,7 procenta a obsadila tak za maďarským forintem druhou nejspodnější příčku ve srovnání 25 měn emerging markets, které sleduje agentura Bloomberg.

Singer také řekl, že v letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu České republiky „kolem nuly“. Česká ekonomika oslabuje v důsledku dluhové krize v eurozóně, která je největším vývozním trhem českých firem. Singer rovněž dodal, že ČNB uvažuje o důsledcích možného rozpadu eurozóny, avšak vzhledem ke kapitálu země a její pozici v zahraničním obchodu zatím není potřeba vytvářet "velký plán". Jako povzbudivý faktor uvedl, že firmy i nadále dostávají nové objednávky.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • Tak to je velmi špatná zpráva pane Singere!
    19.1.2012 14:39

    Odvádíte mizernou práci, když inflace bují a střadatelé díky Vaší neschopnosti mají negativní úrokové sazby, to je pro ekonomiku velmi špatný signál. Vyplatí se být dlužníkem, nejlépe ani nesplácet, však není kam spěchat. Uvítal bych, kdyby pan guvernér rezignoval, českou korunu vede do záhuby.
    Ing. Lucian PAPAZIAN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y