Aktualizováno Soukromí věřitelé Řecka jsou připraveni této zemi odpustit až 70 procent dluhu. Televizi N-TV to řekl šéf největší německé banky Josef Ackermann. Ten patří podle agentury Reuters k hlavním zástupcům Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), který s řeckými činiteli o seškrtání dluhu nyní jedná v Aténách.
„Soukromí věřitelé stojí proti 70% odpisu jimi drženého řeckého vládního dluhu. To je velmi tvrdé a každý musí být připraven přispět svým dílem,“ uvedl Josef Ackermann, která vyjednává za IIF dohodu na změně řeckého dluhu a zároveň je šéfem , v rozhovoru pro N-TV. Narazil tak na předchozí ultimativní ladění pokynu EU směrem k dosažení dohody mezi Řeckem a věřiteli.
Olli Rehn, komisař pro měnové záležitosti EU, vzápětí pro Bloomberg z uvedl, že dohoda na odpisu řeckého dluhu je velmi blízko a očekává její uzavření dnes nebo nejpozději během víkendu. „Příští tři dny budou klíčové pro budoucnost Řecka v nejbližších třech letech. Jsme velmi blízko dosažení dohody,“ uvedl Rehn za EU. „Potřebujeme schopné a udržitelné řešení pro Řecko. Odpis dluhu soukromým sektorem nebude uplatněn u žádné jiné země,“ zopakoval stanovisko EU Rehn.
"Dali jsme na stůl opravdu atraktivní nabídku," uvedl Ackermann. Ústav IIF je pověřen koordinací nabídky soukromých investorů, což jsou především banky a pojišťovny. Za IIF vede jednání v Aténách ředitel IIF Charles Dallara. Věřitelé předložili oficiální nabídku na odpis 50 procent řeckého dluhu, činitelé v eurozóně ale nabídku označili za nedostatečnou a vyzvali obě strany, aby v jednání pokračovaly. O seškrtání dluhu se jedná v rámci nabídky soukromých investorů označované jako Private Sector Initiative (PSI).
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble upozornil, že sestavit nový záchranný program pro Řecko není snadné, protože Řecko neplnilo podmínky pomoci tak, jak bylo dohodnuto. Pomoc Řecku podle něj přesto bude hotova v řádu dnů. "Platební neschopnost Řecka neočekáváme," řekl Schäuble. Upozornil však, že Atény musí dostát slibům v oblasti ekonomických a fiskálních reforem, neboť v posledních dvou letech v jejich plnění zaostávaly. Ministr varoval také před tím, aby se Řecku dávaly nevhodné pobídky.
Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur, z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard eur. Původní představa bank byla taková, že Řecku odpustí kolem 100 miliard eur. Ochota seškrtat dluh výrazněji svědčí o tom, že banky přijmou u nových dluhopisů o trochu nižší úrok, než si původně představovaly.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, AP)