Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Papademos: Řecko musí dokončit výměnu dluhopisů do 10. března, při 2/3 se aktivuje nucená směna všem

Papademos: Řecko musí dokončit výměnu dluhopisů do 10. března, při 2/3 se aktivuje nucená směna všem

22.2.2012 8:41, aktualizováno: 22.2. 16:14
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Řecko musí dokončit výměnu dluhopisů v rámci plánu seškrtání svého dluhu u soukromých věřitelů do zhruba 10. března. Řekl to v úterý večer řecký premiér Lukas Papademos. Jeho vláda zároveň poslala do parlamentu návrh zákona, který k výměně dluhopisů donutí i ty investory, kteří s ní nesouhlasí.

Plán výměny dosavadních státních dluhopisů za nové s podstatně nižší hodnotou je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč), jehož konečnou podobu v úterý v noci dojednali a schválili ministři financí zemí eurozóny. Řecko se díky tomu vyhne neřízenému bankrotu.

Pokud Řecko dokončí výměnu dluhopisů do termínu určeného Papademosem, zajistí si od mezinárodních oficiálních věřitelů nové peníze. Ty potřebuje do 20. března, kdy má splatit dluhopis v hodnotě 14,5 miliardy eur.

Menší část dluhopisů, která se řídí britským právem, se ale zřejmě bude měnit až později. Ministr financí Evangelos Venizelos později řekl, že část řeckých dluhopisů, které se řídí britským právem, budou Atény měnit až na začátku dubna. "Výměna řeckých státních dluhopisů, které se řídí britským právem, se uskuteční začátkem dubna," řekl ministr zákonodárcům. Venizelos dodal, že Atény mají zájem proces výměny dluhopisů zahájit dnes.

Na nominální hodnotě nových dluhopisů soukromí investoři ztratí podle úterní dohody 53,5 procenta a jejich celková ztráta se bude pohybovat kolem 74 procent. Navržený zákon stanoví, že pokud se k plánu výměny přihlásí držitelé dvou třetin dluhopisů, pak vstoupí v platnost takzvaná doložka o společném postupu (CAC), která umožní přinutit k výměně i i všechny ostatní. "Je to 66 procent," potvrdil agentuře Reuters hranici pro vstup CAC v platnost jeden z vládních ministrů.

Prostřednictvím výměny dluhopisů se dluh Řecka sníží o více než 100 miliard eur (cca 107 mld. eur) z celkových zhruba 350 miliard eur. Seškrtání dluhů je klíčové k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. To si jako podmínku své účasti na záchranném balíku vymínil Mezinárodní měnový fond.


Většina věřitelů na výměnu dluhopisů přistoupí, protože je to pro ně lepší, než kdyby Řecko skončilo bankrotem a oni nedostali nic. Řada hedgeových fondů přitom na výměně příliš neztratí, protože jednak kupovaly řecké obligace na trhu za mnohem nižší než nominální hodnotu, a navíc si na ně koupily pojistky proti jejich nesplacení CDS. Pokud vstoupí v platnost doložka CAC , budou CDS podle analytiků zcela jistě aktivovány.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  22.2.2012 8:59

  Jen by mě zajímalo, kdo to tedy vlastně zaplatí...
  Charlie
  •  
   22.2.2012 10:58

   Myslím, že teď už se nehraje o to, kdo to zaplatí, ale kdo a kolik na tom vydělá. Ti kdo prodělali už prodali nebo odepsali. Jen by mě zajímaly ty penzijní fondy. Nakolik podílníkům nalévají čistého vína a jestli už nějakou formou vykázaly ztráty z řeckých vysoce cenných papírů. No, myslet znamená h... vědět.
   dave
  • největší věřitelé jsou
   22.2.2012 9:41

   důchodové fondy... takže kdo asi ;-)
   sdk
   • taky banky, které kupovaly z primární emise
    22.2.2012 10:28

    těch je... řecké, kyperské, německé, KB atdatp. Důchodové fondy, pojišťovny. CDS zpočátku neměly, pak už byly CDS drahé, tak to oprávkovaly
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data