Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na horské dráze

Na horské dráze

19.3.2012 16:41

Ed Yardeni se zajímavě věnuje vlivu kvantitativního uvolňování na trh (Jsou z nás závisláci na monetárním morfiu?): zaměřuje se na trojúhelník QE – inflační očekávání – ceny na trhu. Spíše než pozorovat vliv, respektive spojitost QE a cen akcií, je ale lepší podívat se na vztah QE – valuace. Proč? Protože QE nemá přímý a okamžitý vliv na zisky firem (s určitou výjimkou finančních institucí). Ovlivňuje ale to, kolik jsme za současné zisky ochotni zaplatit ve vidině jejich budoucího růstu, vývoje rizikových prémií a jak je jinde kvůli vlně likvidity našlapáno.

Podívejme se na modelový příklad: Dejme tomu, že zisk na akcii v indexu je 10, index se obchoduje s PE 10, je tedy na hodnotě 100. Pak začne QE, index se postupně dostane na hodnotu 200. Pokud se zisky nezměnily, můžeme teoreticky hovořit o tom, že QE zvedlo valuace a tudíž i ceny. Pokud ale zisky vzrostly z 10 na 20, QE s cenami neudělalo pravděpodobně vůbec nic – trh se obchoduje se stále stejnou valuací a za růstem indexu stojí fundament.

Nyní se s pomocí Yardeniho PE letových hladin (on jim říká modří andělé) podívejme, jak vypadá obrázek QE (vyznačil jsem zeleně) vs. valuace. Propad trhu v roce 2008 způsobil propad PE z 15 na 10. Valuace se tedy smrskly o třetinu, ceny o cca 43 % (rozdíl je dán poklesem očekávaných zisků). Pak vidíme, že během QE1 se valuace zvedá až na PE 14 – 15. Považuji to za pokus vrátit se ke „starým dobrým časům“, přichází ale rychlé vystřízlivění. Skončí QE1, valuace se propadají na 12. Promluví Ben Bernanke v JaHo, valuace opět začínají růst, ale už jen na 13. Skončí QE2, valuace jdou na 11. Začne Twist, valuace opět stoupají ke 13.

hor1

O tom, že hodnotu PE cca 13 vnímám jako nově normálovou hranici zadefinovou hlavně během QE2, jsem zde již psal. Můžeme sice namítat, že ekonomika USA se nyní relativně hezky zotavuje a žádný nový normál se nekoná. Jenže tím tak trochu zapomínáme právě na zelené oblasti v grafu – tedy na masivní QE, bez něhož by o novém normálu asi nebylo diskuse. Pro demonstraci se podívejme na následující výstižný obrázek od Commerzbank, který se snaží popsat, co je hlavním tahounem růstu německé ekonomiky. Adepti jsou tři – monetární politika, kurz a světová ekonomika. Není třeba dlouhého zkoumání, abychom viděli, že šedá monetární politika naprosto dominuje:

hor2

Zásahu centrálních bank bylo třeba jak v USA, tak v Evropě a myslím, že čistý efekt jejich uvolnění je pozitivní. Z vývoje cen a hlavně valuací akcií je ale jasně patrné, jak krátkozraká a přestřelená je jejich reakce na QE a jeho příbuzné. Co by bylo ideální? Postupně se roztáčející spirála mírnějšího růstu valuace a cen, zotavující se ekonomiky a zisků (tedy fundamentu včas dotahujícího valuaci), opětovný mírný růst valuace, atd. Místo toho vidíme PE skoky mezi 11 a 14 poměrně přesně kopírující QE. Výsledkem jsou mimo jiné vlny, které odrazují stále více investorů, kteří nechtějí hrát v kasinu, či jezdit na horské dráze, ale někam rozumně uložit své peníze.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Zmanipulovaný graf, ukvapené závěry
    21.3.2012 9:01

    Říci, že hlavním (obrázek dokonce tvrdí jediným) tahounem ekonomiky je monetární politika, je ignoranství. Mnohé americké firmy, a hodně evropských, jsou na tom podstatně lépe, než před krizí. (QE žádný přímý vliv na akcie nemá.) A jaké casino? Jaká horská dráha? Volatilita není nijak výjimečná. Odrazení investoři? Ale kdepak, nic takového. Jen další plácání do vody, rádoby zasvěcené řeči a zcela liché závěry. A je zvykem, že solidní komentátor, pokud má být brán vážně, zveřejňuje své vlastní pozice na trhu.
    Dan
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC