Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na horské dráze

Na horské dráze

19.3.2012 16:41

Ed Yardeni se zajímavě věnuje vlivu kvantitativního uvolňování na trh (Jsou z nás závisláci na monetárním morfiu?): zaměřuje se na trojúhelník QE – inflační očekávání – ceny na trhu. Spíše než pozorovat vliv, respektive spojitost QE a cen akcií, je ale lepší podívat se na vztah QE – valuace. Proč? Protože QE nemá přímý a okamžitý vliv na zisky firem (s určitou výjimkou finančních institucí). Ovlivňuje ale to, kolik jsme za současné zisky ochotni zaplatit ve vidině jejich budoucího růstu, vývoje rizikových prémií a jak je jinde kvůli vlně likvidity našlapáno.

Podívejme se na modelový příklad: Dejme tomu, že zisk na akcii v indexu je 10, index se obchoduje s PE 10, je tedy na hodnotě 100. Pak začne QE, index se postupně dostane na hodnotu 200. Pokud se zisky nezměnily, můžeme teoreticky hovořit o tom, že QE zvedlo valuace a tudíž i ceny. Pokud ale zisky vzrostly z 10 na 20, QE s cenami neudělalo pravděpodobně vůbec nic – trh se obchoduje se stále stejnou valuací a za růstem indexu stojí fundament.

Nyní se s pomocí Yardeniho PE letových hladin (on jim říká modří andělé) podívejme, jak vypadá obrázek QE (vyznačil jsem zeleně) vs. valuace. Propad trhu v roce 2008 způsobil propad PE z 15 na 10. Valuace se tedy smrskly o třetinu, ceny o cca 43 % (rozdíl je dán poklesem očekávaných zisků). Pak vidíme, že během QE1 se valuace zvedá až na PE 14 – 15. Považuji to za pokus vrátit se ke „starým dobrým časům“, přichází ale rychlé vystřízlivění. Skončí QE1, valuace se propadají na 12. Promluví Ben Bernanke v JaHo, valuace opět začínají růst, ale už jen na 13. Skončí QE2, valuace jdou na 11. Začne Twist, valuace opět stoupají ke 13.

hor1

O tom, že hodnotu PE cca 13 vnímám jako nově normálovou hranici zadefinovou hlavně během QE2, jsem zde již psal. Můžeme sice namítat, že ekonomika USA se nyní relativně hezky zotavuje a žádný nový normál se nekoná. Jenže tím tak trochu zapomínáme právě na zelené oblasti v grafu – tedy na masivní QE, bez něhož by o novém normálu asi nebylo diskuse. Pro demonstraci se podívejme na následující výstižný obrázek od Commerzbank, který se snaží popsat, co je hlavním tahounem růstu německé ekonomiky. Adepti jsou tři – monetární politika, kurz a světová ekonomika. Není třeba dlouhého zkoumání, abychom viděli, že šedá monetární politika naprosto dominuje:

hor2

Zásahu centrálních bank bylo třeba jak v USA, tak v Evropě a myslím, že čistý efekt jejich uvolnění je pozitivní. Z vývoje cen a hlavně valuací akcií je ale jasně patrné, jak krátkozraká a přestřelená je jejich reakce na QE a jeho příbuzné. Co by bylo ideální? Postupně se roztáčející spirála mírnějšího růstu valuace a cen, zotavující se ekonomiky a zisků (tedy fundamentu včas dotahujícího valuaci), opětovný mírný růst valuace, atd. Místo toho vidíme PE skoky mezi 11 a 14 poměrně přesně kopírující QE. Výsledkem jsou mimo jiné vlny, které odrazují stále více investorů, kteří nechtějí hrát v kasinu, či jezdit na horské dráze, ale někam rozumně uložit své peníze.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Zmanipulovaný graf, ukvapené závěry
    21.3.2012 9:01

    Říci, že hlavním (obrázek dokonce tvrdí jediným) tahounem ekonomiky je monetární politika, je ignoranství. Mnohé americké firmy, a hodně evropských, jsou na tom podstatně lépe, než před krizí. (QE žádný přímý vliv na akcie nemá.) A jaké casino? Jaká horská dráha? Volatilita není nijak výjimečná. Odrazení investoři? Ale kdepak, nic takového. Jen další plácání do vody, rádoby zasvěcené řeči a zcela liché závěry. A je zvykem, že solidní komentátor, pokud má být brán vážně, zveřejňuje své vlastní pozice na trhu.
    Dan
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)