Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratégové ve při: Vsadit (už) na růst akcií, nebo (ještě) dluhopisů? +video

Stratégové ve při: Vsadit (už) na růst akcií, nebo (ještě) dluhopisů? +video

27.03.2012 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké akcie se nyní obchodují s dividendovým výnosem na úrovni 2 % a zhruba stejnou výši dosahují výnosy vládních dluhopisů. Není tak žádnou vědou přijít na to, že v následujících deseti letech si akcie povedou lépe než dluhopisy. Myslí si to Robert Doll, který je hlavním stratégem ve společnosti BlackRock. Na CNBC upozornil, že k růstu akcií stačí rozumná ekonomická aktivita a zlepšení důvěry. Zdůraznil ale také, že drobní investoři (kontra indikátor?) stále kupují dluhopisové fondy, zatímco ty akciové prodávají. Co na to Goldman Sachs a Roubini Economics?

Akciový trh si v prvních měsících letošního roku podle Dolla z BlackRock vedl dobře, k dalšímu posilování je třeba, aby nadále klesala nejistota. „Tohle nepovažuji za rok silného růstu ekonomiky či zisků. Jde o snížení nejistoty a rizikové prémie,“ uvedl stratég. Další vývoj lze podle něho očekávat v podobě „dva kroky dopředu, jeden vzad“.

Doll (BlackRock) na CNBC:


Evropu investoři nadále dle Dolla nemohou pustit ze zřetele. Pravděpodobnost, že se dostane opět do středu pozornosti, považuje ale za menší. „ECB totiž během posledního čtvrtletí minulého roku přestala bojovat s inflací a začala se podílet na řešení problémů eurozóny. Kleslo tak celkové riziko a ochrana ze strany ECB umožní další postup pozitivním směrem,“ míní. O USA se Doll domnívá, že druhé čtvrtletí může být „trochu slabší“, částečně s vlivem příznivějšího počasí v 1Q12. Ceny ropy Dolla výrazně neznepokojují, jejich loňský růst totiž recesi nepřinesl, i když na spotřebitele dolehl negativně. „Svět je dnes trochu silnější než před dvanácti měsíci. Jsem přesvědčen, že se s tím dokáže vypořádat,“ komentoval Doll vysoké ceny ropy a paliv.

Také podle šéfa Asset Managementu v Goldman Sachs, Jima O’Neilla, se světová ekonomika zvedá přes problémy v Evropě, investoři ale podle něj zatím neopustili model útěku do hotovosti (či dluhopisů z akcií) při jakékoli negativní zprávě. „Hotovost je stále králem, lidé jsou opatrní,“ říká. „Dominuje krátký výhled, každý se bojí nejbližšího nacházejícího čtvrtletí, terčem jsou krátkodobé výsledky. To je velmi obtížné podhoubí pro návrat investorů zpět do akcií,“ dodává s tím, že k podkopání důvěry dlouhodobých investorů včetně penzijních fondů, pokud jde o akcie, přispělo minulé období extrémně vysoké volatility. „Výhled pro akcie je dobrý, ale minulé období vybudovalo silnou proti-akciovou kulturu,“ míní O’Neill.

Ekonomika Spojených států je podle stratéga Goldman Sachs na cestě zpět, v Evropě se ekonomikám periferie v čele s Irskem či Itálií daří lépe. „To co její obraz kazí, je PR přicházející od evropských politiků,“ dodal. Varoval ale před tím, že situaci v ekonomickém jádru Evropy – Německu – mohou podstatně změnit požadavky odborů na růst mezd, které se již rozvíjí do rozsáhlých stávek. „V Německu se zvedá realitní trh a zdá se, že země bude ochotna po určitý čas trpět vyšší inflaci,“ uvedl dále O’Neill.

O'Neill (Goldman Sachs) na CNBC:


Poslední vývoj však podle některých může být také labutí písní dominance akcií nad dluhopisy. Tento názor zastává například Gina Sanchezová, které zodpovídá za investiční strategii v rámci Roubini Global Economics, výzkumné a poradenské firmy jednoho z největších medvědů mezi ekonomy. Její pohled ale míří právě na kratší období „do nejbližšího čtvrtletí“. Domnívá se, že pozitivní katalyzátory, kterými byla dodávka tříleté likvidity LTRO od ECB či další balík peněz pro Řecko, mohou nyní předat žezlo negativním kurzotvorným informacím.

„Máme tu pomalu doutnající Španělsko, které by mohlo další růst trhů zhatit. A také míříme do další výsledkové sezóny, v níž počítáme s určitou mírou zklamání,“ uvedla Sanchezová. Radí proto vstupovat do druhého čtvrtletí letošního roku, spíš než s preferencí vůči akcím, s příklonem k investování do korporátních dluhopisů.

Na výjimečnost současných pohybů na (americkém) akciovém a dluhopisovém trhu poukazuje společnost Bespoke. Index S&P 500 totiž pravděpodobně svou návratností převýší dluhopisy (BofA/Merrill Lynch Govt & Corp Master Index) o více než tisíc bazických bodů. Následující tabulka ukazuje všechny případy od roku 1974, kdy během jednoho čtvrtletí návratnost akcií převýšila návratnost dluhopisů o více než 1.000 bazických bodů:

bespoke

I přesto, že po dvě čtvrtletí dluhopisy za akciemi silně zaostávaly, dluhopisové fondy tento měsíc zaznamenaly příliv peněz již 14. týden v řadě, poznamenávají analytici z Bespoke.

(Zdroj: CNBC, Bespoke)


Váš názor
 • vepři ve při
  28.03.2012 14:01

  jak příznačné :-))
  Jesse
 •  
  28.03.2012 13:06

  urcite v oktobri tvrdili ze sice nevedia co sa to vlatne v europe deje ale akcie este pojdu 10 az 20 percent nizsie. takych bolo plne CNBC.
  edy
 • Very funny
  27.03.2012 19:48

  po 3 -4 měsíční rally se začíná rozbírat, jestli jít na long...přečetl jsem si jenom titulek a už není třeba víc...:-)))...no já se nechci chovat jako retail jdoucí - jako ostatně vždy - na porážku už budu u 14 dní krátký pozice a jsem připraven je akumuluvat, když to jinak nepůjde, ještě další měsíc až 6 týdnů. Opravdu k zasmání.
  db
  • Re: Very funny
   28.03.2012 9:26

   Ne asi, celý 3 roky, co to šlo nahoru všichni byli zticha a nejednou se všichni předhánějí, kdo vydá optimističtější náhled pro růst akcií. :D Jako na tohle může skočit jen uplnej idiot, ještě když se podíváme na to, kde jsou akciový indexy a na jakejch nesmyslnejch úrovních se očekávají zisky a tržby.
   paf
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data