Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratégové ve při: Vsadit (už) na růst akcií, nebo (ještě) dluhopisů? +video

Stratégové ve při: Vsadit (už) na růst akcií, nebo (ještě) dluhopisů? +video

27.3.2012 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké akcie se nyní obchodují s dividendovým výnosem na úrovni 2 % a zhruba stejnou výši dosahují výnosy vládních dluhopisů. Není tak žádnou vědou přijít na to, že v následujících deseti letech si akcie povedou lépe než dluhopisy. Myslí si to Robert Doll, který je hlavním stratégem ve společnosti BlackRock. Na CNBC upozornil, že k růstu akcií stačí rozumná ekonomická aktivita a zlepšení důvěry. Zdůraznil ale také, že drobní investoři (kontra indikátor?) stále kupují dluhopisové fondy, zatímco ty akciové prodávají. Co na to Goldman Sachs a Roubini Economics?

Akciový trh si v prvních měsících letošního roku podle Dolla z BlackRock vedl dobře, k dalšímu posilování je třeba, aby nadále klesala nejistota. „Tohle nepovažuji za rok silného růstu ekonomiky či zisků. Jde o snížení nejistoty a rizikové prémie,“ uvedl stratég. Další vývoj lze podle něho očekávat v podobě „dva kroky dopředu, jeden vzad“.

Doll (BlackRock) na CNBC:


Evropu investoři nadále dle Dolla nemohou pustit ze zřetele. Pravděpodobnost, že se dostane opět do středu pozornosti, považuje ale za menší. „ECB totiž během posledního čtvrtletí minulého roku přestala bojovat s inflací a začala se podílet na řešení problémů eurozóny. Kleslo tak celkové riziko a ochrana ze strany ECB umožní další postup pozitivním směrem,“ míní. O USA se Doll domnívá, že druhé čtvrtletí může být „trochu slabší“, částečně s vlivem příznivějšího počasí v 1Q12. Ceny ropy Dolla výrazně neznepokojují, jejich loňský růst totiž recesi nepřinesl, i když na spotřebitele dolehl negativně. „Svět je dnes trochu silnější než před dvanácti měsíci. Jsem přesvědčen, že se s tím dokáže vypořádat,“ komentoval Doll vysoké ceny ropy a paliv.

Také podle šéfa Asset Managementu v Goldman Sachs, Jima O’Neilla, se světová ekonomika zvedá přes problémy v Evropě, investoři ale podle něj zatím neopustili model útěku do hotovosti (či dluhopisů z akcií) při jakékoli negativní zprávě. „Hotovost je stále králem, lidé jsou opatrní,“ říká. „Dominuje krátký výhled, každý se bojí nejbližšího nacházejícího čtvrtletí, terčem jsou krátkodobé výsledky. To je velmi obtížné podhoubí pro návrat investorů zpět do akcií,“ dodává s tím, že k podkopání důvěry dlouhodobých investorů včetně penzijních fondů, pokud jde o akcie, přispělo minulé období extrémně vysoké volatility. „Výhled pro akcie je dobrý, ale minulé období vybudovalo silnou proti-akciovou kulturu,“ míní O’Neill.

Ekonomika Spojených států je podle stratéga Goldman Sachs na cestě zpět, v Evropě se ekonomikám periferie v čele s Irskem či Itálií daří lépe. „To co její obraz kazí, je PR přicházející od evropských politiků,“ dodal. Varoval ale před tím, že situaci v ekonomickém jádru Evropy – Německu – mohou podstatně změnit požadavky odborů na růst mezd, které se již rozvíjí do rozsáhlých stávek. „V Německu se zvedá realitní trh a zdá se, že země bude ochotna po určitý čas trpět vyšší inflaci,“ uvedl dále O’Neill.

O'Neill (Goldman Sachs) na CNBC:


Poslední vývoj však podle některých může být také labutí písní dominance akcií nad dluhopisy. Tento názor zastává například Gina Sanchezová, které zodpovídá za investiční strategii v rámci Roubini Global Economics, výzkumné a poradenské firmy jednoho z největších medvědů mezi ekonomy. Její pohled ale míří právě na kratší období „do nejbližšího čtvrtletí“. Domnívá se, že pozitivní katalyzátory, kterými byla dodávka tříleté likvidity LTRO od ECB či další balík peněz pro Řecko, mohou nyní předat žezlo negativním kurzotvorným informacím.

„Máme tu pomalu doutnající Španělsko, které by mohlo další růst trhů zhatit. A také míříme do další výsledkové sezóny, v níž počítáme s určitou mírou zklamání,“ uvedla Sanchezová. Radí proto vstupovat do druhého čtvrtletí letošního roku, spíš než s preferencí vůči akcím, s příklonem k investování do korporátních dluhopisů.

Na výjimečnost současných pohybů na (americkém) akciovém a dluhopisovém trhu poukazuje společnost Bespoke. Index S&P 500 totiž pravděpodobně svou návratností převýší dluhopisy (BofA/Merrill Lynch Govt & Corp Master Index) o více než tisíc bazických bodů. Následující tabulka ukazuje všechny případy od roku 1974, kdy během jednoho čtvrtletí návratnost akcií převýšila návratnost dluhopisů o více než 1.000 bazických bodů:

bespoke

I přesto, že po dvě čtvrtletí dluhopisy za akciemi silně zaostávaly, dluhopisové fondy tento měsíc zaznamenaly příliv peněz již 14. týden v řadě, poznamenávají analytici z Bespoke.

(Zdroj: CNBC, Bespoke)


Váš názor
 • vepři ve při
  28.3.2012 14:01

  jak příznačné :-))
  Jesse
 •  
  28.3.2012 13:06

  urcite v oktobri tvrdili ze sice nevedia co sa to vlatne v europe deje ale akcie este pojdu 10 az 20 percent nizsie. takych bolo plne CNBC.
  edy
 • Very funny
  27.3.2012 19:48

  po 3 -4 měsíční rally se začíná rozbírat, jestli jít na long...přečetl jsem si jenom titulek a už není třeba víc...:-)))...no já se nechci chovat jako retail jdoucí - jako ostatně vždy - na porážku už budu u 14 dní krátký pozice a jsem připraven je akumuluvat, když to jinak nepůjde, ještě další měsíc až 6 týdnů. Opravdu k zasmání.
  db
  • Re: Very funny
   28.3.2012 9:26

   Ne asi, celý 3 roky, co to šlo nahoru všichni byli zticha a nejednou se všichni předhánějí, kdo vydá optimističtější náhled pro růst akcií. :D Jako na tohle může skočit jen uplnej idiot, ještě když se podíváme na to, kde jsou akciový indexy a na jakejch nesmyslnejch úrovních se očekávají zisky a tržby.
   paf
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba