Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ: Ceny mobilních služeb v ČR se ve srovnání se zahraničím významně změnily

ČTÚ: Ceny mobilních služeb v ČR se ve srovnání se zahraničím významně změnily

14.5.2012 15:55
Autor: mediafax

Postavení České republiky podle mezinárodního srovnání maloobchodních cen telekomunikačních služeb doznalo významným změn poté, co metodika zohlednila širší portfolio srovnávaných tarifů a také nadstavbové balíčky, uvedl ČTÚ na základě analýzy společnosti Strategy Analytics (Teligen) k únoru 2012.

Ke změně pozice České republiky v rámci tohoto mezinárodního srovnání došlo rozšířením databáze srovnávaných tarifů a zejména dosud chybějících nadstavbových balíčků. Z toho je podle úřadu zřejmé, jak je mezinárodní srovnání ceníkových cen citlivé na použitou metodiku (nominální ceny, ceny přepočtené paritou kupní síly) i na výběr tarifů vypovídajících o struktuře nabídky. Mezinárodní srovnání společnosti Teligen provádí s použitím obou metodik (nominální ceny, parita kupní síly), pro potřeby regulačních orgánů se obecně považuje za vhodnější srovnání nominálních cen.

Ze srovnání cen pro koš 30 hovorů vyplývá, že ve zkoumaném období došlo k mírnému poklesu ceny koše a zároveň k posunu České republiky o jedno místo z 23. na 22. pozici mezi členskými zeměmi OECD. Při srovnání parity kupní síly klesla nejnižší cena koše v České republice v rozmezí třech měsíců o cca dva dolary (39,40 Kč) a Česká republika se posunula z 6. místa od konce (29. pozice z 34) na 8. místo od konce (27. pozice z 34). Z evropských zemí zařazených do srovnání je cena za tento koš vyšší v Itálii, Maďarsku a Portugalsku. Nejnižším tarifem za Českou republiku je Podnikatel Plus 250 HIT se závazkem na 24 měsíců společnosti T-Mobile.

V případě srovnání cen pro koš 100 hovorů se pozice České republiky zlepšila o 12 míst z původního 31. na aktuálně 19. pozici. Nejnižší cena přitom klesla z více než 40 dolarů na méně než 30 dolarů. O 10 míst se potom zlepšilo postavení České republiky v případě srovnání podle PPP a v souboru 34 zemí nyní zaujímá 25. pozici. Cena za tento koš, vyjádřená v dolarech podle PPP, se pak snížila z více než 50 dolarů na cca 35 dolarů. Nejnižším tarifem za Českou republiku je Neon S s balíčkem 200 SMS a závazkem na 36 měsíců společnosti Telefónica.

Dosud nejvýraznější změna v postavení České republiky mezi listopadem 2011 a únorem 2012 nastává u koše 300 hovorů. Cena se v tomto období snížila z takřka 90 dolarů na méně než 40 dolarů a v mezinárodní srovnání se Česká republika posunula z 29. na 12. místo mezi členskými zeměmi OECD. Při srovnání podle PPP pak došlo k poklesu z více než 100 dolarů na necelých 47 dolarů a postavení České republiky se z posledního 34. místa zlepšilo o 19 příček na 15. místo. Nejnižším tarifem za Českou republiku je, obdobně jako u koše 100 hovorů, Neon S s balíčkem 200 SMS a závazkem na 36 měsíců společnosti Telefónica.

K výraznému poklesu ceny koše došlo v případě České republiky rovněž u koše 900 hovorů, který s sebou přinesl i vylepšení pozice České republiky o 12 míst z původního 28. na současné 16. místo. Cena koše se přitom snížila z cca 135 dolarů na necelých 75 dolarů (tedy o takřka 45 %). O 11 míst (z 31. místa na 20. pozici) se zlepšilo postavení České republiky v případě srovnání cen podle PPP. Rovněž u koše 900 hovorů představuje nejnižší tarif za Českou republiku služba Neon S s balíčkem 200 SMS a závazkem na 36 měsíců společnosti Telefónica.

Také ve srovnání cen za koš 40 hovorů uskutečněných prostřednictvím předplacené karty došlo v případě České republiky k mírnému poklesu ceny koše, přičemž celková pozice (29.) se během zkoumaného období nezměnila. Z evropských zemí je cena za tento koš vyšší ve Francii, Irsku a Švýcarsku. Naopak při srovnání podle PPP se pozice České republiky zlepšila, i když pouze o jedno místo (na 32. pozici). Cena koše ve zkoumaném období klesla o přibližně čtyři dolary v PPP. Z evropských zemí zařazených do srovnání je cena za tento koš vyšší pouze ve Francii. Nejnižším tarifem za Českou republiku je Twist Týden společnosti T-Mobile.

K mírnému poklesu ceny koše došlo v České republice i v případě koše 400 SMS (o cca dva dolary), přičemž v relativním srovnání se Česká republika posunula z 29. na 28. pozici. Při srovnání podle PPP se pozice České republiky nezměnila a zůstala na 31. místě. Nejnižším tarifem za Českou republiku je Podnikatel Plus 250 HIT v kombinaci s balíčkem 100 SMS a se závazkem na 24 měsíců společnosti T-Mobile.

Do mezinárodního srovnání jsou zahrnovány ceny dvou největších operátorů (podle počtu uživatelů), jejichž tržní podíl v dané zemi dosahuje alespoň 50 procent, z 34 členských zemí OECD. V cenovém srovnání tak nejsou zahrnuty Bulharsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta a Rumunsko, kteří jsou členy EU, nejsou však členy OECD. Výsledky pro jednotlivé spotřební koše představují nejnižší cenu (hodnotu koše) pro danou zemi (resp. pro dané dva operátory a jejich srovnávané tarify). Za Českou republiku jsou do srovnání zahrnuty tarify operátorů Telefónica Czech Republic a T-Mobile Czech Republic.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university