Ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách panuje hlad po kvalifikovaných pracovnících, inženýrech a dalších technických profesích, uvádí se ve studii personální agentury ManpowerGroup. Třetina zaměstnavatelů po celém světě má podle ní kvůli nedostatku vhodných uchazečů potíže s obsazením volných míst, což je zhruba stejné číslo jako vloni. Vzrostl však podíl dotazovaných firem, které tvrdí, že chybějící personál nemá žádný nebo velmi omezený dopad na zákazníky nebo investory – z 36 % na 56 %.
Nedostatek kvalifikovaných lidí ostře kontrastuje s přetrvávající vysokou nezaměstnaností ve většině ekonomik zahrnutých do studie (celkem 41), obzvlášť mezi mladšími ročníky. Zaměstnavatelé mají ještě v paměti recesi, což podle Manpower vede k tomu, že se zdráhají najímat nové pracovníky a raději nechávají místa dlouho neobsazená.
Mezi hlavní důvody pro neobsazování pozic dotazované firmy uvedly absenci vhodných kandidátů, chybějící dovednosti jako třeba znalost cizích jazyků a malé zkušenosti. Menší počet zaměstnavatelů si také stěžoval na nedostatky v „měkkých“ schopnostech typu malého nadšení do práce nebo sociálních kompetencí.
Nejvíce žádanými jsou profesionálové z technických branží. Studie poznamenává, že za jejich nedostatek mohou špatně nastavené vzdělávací systémy a nevhodně zaměřené univerzitní programy. Jelikož o kariéru v technickém oboru stojí stále méně mladých lidí a starší zkušené ročníky odcházejí do důchodu, bude tato situace trvat nadále.
Mezi další vysoce poptávané profese studie řadí obchodní zástupce, techniky, řidiče, dělníky a IT specialisty. Účetní, auditoři a kuchaři uzavírají top 10 nejžádanějších pracovníků. Ve Spojených státech, Singapuru, Indii a dalších zemích také chybí učitelé a zdravotní sestry.
S nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců se potýkají i firmy v Česku. Podle německých zaměstnavatelů tkví problém především v systému vzdělávání, který neumožňuje absolventům získat dostatečnou praxi v oboru. Zástupci Česko-německé obchodní a průmyslové komory premiéru Petru Nečasovi poslali otevřený dopis, ve kterém žádají větší propojení praktické a teoretické výuky při spolupráci středních škol a podniků.
Firmy uvádějí, že jsou nuceny absolventy středních škol znovu vzdělávat. "Nikdo nečeká, že lidé při příchodu do podniku hned vše umí, nemůžeme ale suplovat roli škol," prohlásil Pavel Roman ze společnosti Bosch. Podniky už řadu let trápí nedostatek absolventů technických oborů. Zájem o pracovní pozice v Česku nyní projevují absolventi například ze Španělska nebo z Polska a podle Romana by mohli obsadit místa českým absolventům.
Vyšší mzdy odpovědí na nedostatek kvalifikovaného personálu prozatím nejsou. Jen 8 % zaměstnavatelů, ze 40 000 dotazovaných, zvyšuje platy a pouze 7 % talentovaným lidem nabízí lepší bonusy.
(Zdroje: ManpowerGroup, Reuters, ČTK)