Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chytré daně

Chytré daně

4.6.2012 7:58, aktualizováno: 4.6. 11:21

Aktualizováno

Vlády po celé Evropské unii a po celém světě se potýkají se zdánlivou „hlavou-22“: mlýnský kámen státního dluhu na krku je nutí snižovat schodky prostřednictvím výdajových škrtů a zvyšování daní. To však brzdí spotřebitelské výdaje potřebné k oživení hospodářské aktivity a nastartování růstu. V době, kdy se těžiště debaty přesouvá od utahování opasků k opatřením zaměřeným na stimulaci růstu, bude pro nastolení správné rovnováhy nezbytné chytřejší zdaňování.

Když vlády uvažují o obtížném úkolu zvýšit daně, obvykle myslí na daň z příjmu fyzických a právnických osob a daň z přidané hodnoty (DPH). Existují však i další daně, které mohou vygenerovat značné příjmy s daleko menším negativním dopadem na ekonomiku. Jedná se o daně, které vlády už dnes uvalují na elektřinu a fosilní paliva.

Tyto daně hrají klíčovou roli při snižování uhlíkových emisí, které způsobují změny klimatu. Nedávný výzkum však ukazuje, že mohou hrát užitečnou roli také při zvyšování státních příjmů s malým dopadem na hospodářský růst.

Euro za euro, dolar za dolar, jen za jen: daně z energie a uhlíku mají nižší negativní dopad na státní ekonomiku, spotřebu a pracovní místa než daň z příjmu a DPH. Například zvýšení přímých daní, jako je daň z příjmu, může stlačit spotřebu dvakrát více než daně z energie a uhlíku, které přinesou stejný objem prostředků.

Udržení spotřeby na co nejvyšší úrovni je životně důležité pro oživení ekonomické aktivity, z čehož vyplývá, že neméně důležité je uvolnit peníze, které by spotřebitelé mohli utratit. Daně z energie a uhlíku dokážou zvýšit příjmy a přitom zachovat ekonomiku v silnějším stavu, aby se udrželo zotavení. Konvenční daně zvyšují příjem, ale současně představují mnohem vyšší riziko stlačení růstu.

Není to však jediný důvod, proč má zevrubnější pohled na daně z energie a uhlíku smysl. Současný rámec zdaňování energie není zejména v Evropě udržitelný. Daňové sazby u různých typů paliv se napříč EU liší o více než 50%, což na jednotném trhu způsobuje velká pokřivení. Vytvoření rovných podmínek pro všechny v oblasti zdaňování energií v EU by harmonizovalo ekonomické pobídky, eliminovalo palivovou turistiku řidičů jezdících kvůli nižším cenám za hranice a zlepšilo podnikatelské prostředí ve všech evropských ekonomikách.

Rostoucí účty za energii tažené náklady na využívání fosilních paliv představují obrovský politický problém v mnoha evropských zemích i jinde – včetně Spojených států, kde se ceny energie pro spotřebitele staly pár měsíců před prezidentskými volbami velkým tématem. Oproti jiným formám zdanění však mají daně z energie sklon spotřebitelům celkově vzato prospívat. Přínos z odvrácení negativního dopadu konvenčních daní je patrný v celé ekonomice, zejména však u nejméně bohatých občanů, jejichž domácnosti si udrží vyšší míru disponibilního příjmu.

Většinu daní z energie a uhlíku vybírají národní vlády. V Evropě však existuje i další možnost výběru daňových příjmů: Evropské schéma obchodování s emisemi (ETS). Z hlediska dopadů na HDP a pracovní místa by náklady na zvýšení příjmů z tohoto zdroje byly až o třetinu nižší než náklady na výběr stejné částky prostřednictvím daní z příjmu nebo DPH.

Vzhledem k evropským fiskálním schodkům a ekonomickému dopadu jejich snižování je to obrovská potenciální úspora. Nejprve je však nutné vyřešit problémy stlačující cenu uhlíku. Klíčové zde bude vynětí mohutného přerozdělování uhlíkových povolenek ze systému ETS.

Ministři financí všude na světě musí při úvahách o svých fiskálních možnostech projevit větší nápaditost. Daně z energie a uhlíku mohou způsobit menší ekonomickou bolest a přinést vyšší zisk než daně konvenční. Evropa potřebuje fiskální konsolidaci, snížení uhlíkových emisí a strategii hospodářského růstu. Aby byly všechny tři úkoly splněny, měl by se klást větší důraz na daně z energie a efektivní ETS. 

Autory článku jsou Hans Eichel - bývalý německý ministr financí, Jannis Palaiokrassas - bývalý řecký ministr financí, působil jako evropský komisař pro životní prostředí a rybářství.

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
 • Vážení pánové
  4.6.2012 11:07

  článek byl publikovám v 7.58.Zřejmě po vesele prožitém víkendu. Už ten headline je k zamyšlení. Já osobně neznám žádnou daň, která by byla čemukoli přínosem. Daně jsou pouze zlem a některé nutností.Chytré daně opravdu jsou jen v hlavách žurnalistů a to ve formě velmi atraktivního titulku.Takže klídek a rozvahu a nenechte se vyprovokovat k naprosto nikam nevedouci polemice.
  AMN
  • Re: Vážení pánové
   4.6.2012 11:10

   Mno AMN, snad si můžeme zanadávat, ne? Ventilace je totiž velmi účinná relaxace nervů a plic :-)
   Jesse
   • pochopitelně
    4.6.2012 11:19

    pokud máš mnoho času můžeš reagovat na jakoukoli nesmyslnou parodii."Muži s úrovní " reagují a přou se pouze o to , za co jim to stojí .p.s.VM nereaguj na slovo "stojí "- tuším , že zase přijde od tebe reakce,která odvede diskuzi na jinou kole...:-)))
    AMN
   • Jesse
    4.6.2012 11:13

    http://www.youtube.com/watch?v=IxFBQCcRvZo
    Velkamedvědice
 • Pak to má v EU nějak vypadat
  4.6.2012 10:49

  to jsou takové krávoviny, že se mi ani nechce věřit, že se to tady objeví. Daně na paliva jsou ty nejhorší, páč se zdraží úplně vše a ještě navyšují u všeho základ pro DPH. Dokud Evropa nepochopí, že 60% zdanění práce a zisků neumožňuje zvýšit zaměstanost tak to stále půjde do kopru. A druhá věc, která se musí pochopit je, že 2/3 těch co jsou závislí na příjmech od státu se prostě nemůže mít stejně dobře jako ta 1/3 která to platí. Je to blbé ale je to realita.
  Mike
 • tupci !!
  4.6.2012 8:44

  Chytré daně jsou pořád zase jen daně. Kdo vidí mezi nimi nějaký rozdíl, rád si to blekotání i ničem vyslechnu :-)) Marxisté patří na šibenice.
  Jesse
  • Re: tupci !!
   4.6.2012 10:53

   veskere dane budou pouzity na valecne operace. odpor je marny. hlavne je neprestante platit nebo vas vystrasime napr. krachem kitd!! vsak vy my vas donutime odevzdat nam i vasi posledni duchnu!
   Azb
 • :)
  4.6.2012 8:30

  To je docala náročný, číst hned v pondělí po ránu takové propagandistické články zakuklených komunistů... Co rok, to nový koncept, jak se prodanit k trvalé prosperitě... ROFL!
  First Knight
  • First Knight
   4.6.2012 11:00

   Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata,jsou na svých prdelích vzájemně přisátá a když se poslední na první zavěsí tak z jeho prdele vlastní krev saje si
   Velkamedvědice
  • Re: :)
   4.6.2012 10:54

   prodanit se k prosperite! vyrok roku! ten si musim nekam napsat, kdyz dovolis.
   Azb
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data