Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Německo je zralé na změnu postoje. Vznikne fond podle jeho předpisu?

Davies: Německo je zralé na změnu postoje. Vznikne fond podle jeho předpisu?

18.6.2012 11:11, aktualizováno: 18.6. 13:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pomoc španělským bankám, jejichž špatné úvěry dále rostou, tržní sentiment nezlepšila, a to je zklamání. Trhy se totiž zaměřily na to, že pomoc zvýší zadlužení Španělska, které je stále více vnímáno jako neudržitelné. Výnosy dluhopisů tak vzrostly nad 7 % (dnes posouvá rekord na 7,15 procenta), což ukazuje, že je třeba nové formy pomoci a dělení se o zátěž, kterou sebou dluh nese. Špatné úvěry ve španělských bankách v dubnu vzrostly na 8,72 % z 8,37 % nesplacených úvěrových portfolií, nejvýše od roku 1994, uvedla centrální banka. Úvěry se zpožděnou platbou narostly o 4,7 mld. eur na 153 mld. eur.

Vývoj výnosu 10letého dluhopisu španělské vlády

spain 7pct.jpg
 
Zdá se však, že kancléřka Merkelová opět udusila naděje na to, že bude v této oblasti dosaženo pokroku. Ve čtvrtek totiž vyloučila vydání společných dluhopisů a systém pojištění depozit v bankách eurozóny. Je ochotna o těchto reformách uvažovat pouze poté, co proběhne další posun směrem k fiskální unii. To však může trvat roky. Existují ale dva důvody pro to, aby se pozice Německa stala flexibilnější.

Zaprvé, pozice kancléřky na domácím politickém poli v posledních týdnech znatelně oslabila. Není jasné, zda jí to přidá nebo ubere na jejím odmítavém postoji k použití německých peněz na utišení krize. Naznačuje to ale, že status quo již pro ni nebude tak pohodlným postojem jako doposud. Je třeba změnit plán.

Zadruhé, prudce rostou náklady spojené se současným politickým kurzem. Podle Credit Suisse (17,53 CHF, -0,96%) by veškerá podpora placená z EFSF/ESM znamenala zvýšení závazků Německa směrem k periferii na 671 miliard eur. To představuje 25 % německého HDP. K tomu se přidává růst rozvahy ECB vyvolaný pohybem financí v rámci systému Target2. Ukazuje se tak, že Německo začíná být příliš vystavené ztrátám z potenciálního rozpadu eurozóny na to, aby ho nakonec dopustilo.

Možným řešením by mohlo být vytvoření fondu, do kterého by byl během čtyř let převeden dluh zemí eurozóny, který převyšuje hranici 60 % HDP. Tento dluh by byl společně garantován zeměmi eurozóny (což v konečném důsledku znamená Německem). V podstatě by tak byly vydány eurodluhopisy, které by financovaly existující dluh převyšující 60 % HDP každé země. Šlo by samozřejmě o významný krok, i když současné návrhy z něj úplně vylučují Řecko, Irsko a Portugalsko.

Výměnou za vytvoření tohoto fondu by ale členské země musely přijmout velmi tvrdé podmínky. Jejich zbylý dluh by nikdy nesměl překročit oněch 60 % HDP, své dluhy ve fondu by musely splatit do 25 let a do fondu by musely vložit kolaterál ve formě zlata a finančních aktiv vlády. Neplnění závazků by vedlo k přesměrování části daňových příjmů do fondu. V principu by tak tento fond byl velmi dlouhodobým úvěrem ze strany silných zemí těm slabším výměnou za ztrátu části jejich suverenity.

Nejvíce by z tohoto systému získala Itálie, která by v následujících čtyřech letech financovala všechny své potřeby z fondu za nízké sazby. Získalo by i Španělsko s Francií. I tak by ale Španělsko s Itálií musely samozřejmě dosahovat dlouhodobě vysokých primárních přebytků spojených s tvrdými úsporami. To je Achillova pata celého plánu. Popsaný fond by ale mohl získat čas a je možná jednou formou sdílení dluhů, která je pro Německo přijatelná.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Čtěte více:

„Fond vykoupení“ - Nová naděje eurozóny na sdílení dluhového břemene
25.5.2012 12:57
Společné dluhopisy eurozóny ani tento týden neprošly přes německé vet...
Merkelová: Chci více pravomocí pro EU a rozpočtovou unii. I za cenu dvourychlostní Evropy
7.6.2012 10:37
Německá kancléřka Angela Merkelová bude na nejbližším summitu Evropské...
Schäuble vystoupil proti „fondu vykoupení“, bojí se bianco šeku. Podpořil Itálii, ale pokáral Francii
13.6.2012 11:58
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se dnes postavil proti sdíle...
Audit španělských bank odhalí potřebu injekce 60 až 70 miliard eur, tvrdí zdroje Reuters
14.6.2012 13:33
Španělské banky budou ve skutečnosti potřebovat jen 60 až 70 miliard ...
Do španělské lodi zatéká…
15.6.2012 13:09
Žijeme v převratné době, která svým způsobem staví na hlavu zažitá dog...

Váš názor
  • Postoj není samoúčelný
    18.6.2012 11:34

    Vždy znovu a znovu mě udivují komentáře na Patrii. Svou makroekonomickou arogancí. Liberální a konzervativní postoje proti europeicaci veřejných dluhů přece nejsou samoúčelné, ani ortodoxní. jsou vedeny oprávněnými obavami o konkurenceschopnost evropské ekonomiky a funkčnost národních států. Když se rozdělíme břemena, budeme se mít nějakou dobu dobře, tj. chudší o trochu lépe, bohatší o trochu hůře, ale pak nám všem prudce klesne životní úroveň, protože není možné trvale žít nad poměry.
    neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data