Aktualizováno Italská Banca Monte dei Paschi di Siena, která je nejstarším bankovním domem v Evropě se dostala do problémů kvůli blížící se deadline pro doplnění kapitálu na úroveň stanovenou evropským regulátorem EBA. Ten této třetí největší italské bance loni po zátěžových testech nakázal navýšit kapitál celkem o 3,3 miliard eur, ale bankovnímu veteránovi se podařilo dosud zajistit jen dvě třetiny tohoto cíle, kterého musí dosáhnout do konce června. Neschopnost banky získat dostatek potřebných financí s větším předstihem zřejmě dále prohloubila nedůvěru investorů, a tak italské bank dnes vedou žebříček poražených italského trhu.
Banca Monte dei Paschi di Siena nicméně podle agenturních zdrojů má již plán, jak nedostatek kapitálu zalátat: Hodlá totiž vydat dluhopisy v minimální hodnotě právě jedné miliardy eur. Zdroje agentury Bloomberg tvrdí, že by banka měla již dnes získat souhlas s emisí od tamní centrální banky. Agentura AFP v úterý zprávu doplnila s tím, že hodlá banka získat od státu pomoc rovnou ve výši přes 3 miliardy eur, z níž část má vést k navýšení kapitálu o 1,2 miliardy eur a dalších 1,9 miliardy eur má být použito k umoření úvěru od státu z roku 2009 ve výši 1,9 miliardy eur.
Akcie Banca Monte dei Paschi di Siena dnes v Miláně padají o více než tři procenta a navyšují letošní ztráty již ke 20 procentům. Tyto zprávy ohledně třetího největšího bankovního domu v Itálii navíc vrhají stín také na další významné banky. Padají tak akcie bank Banco Popolare, UBI, ale nejvíce ztrácí UniCredit , když s akciemi bylo v Miláně na chvíli dokonce pozastaveno obchodování po propadu přes 5 procent.
Celkově negativní sentiment vůči bankám v Evropě, která do nového týdne vstoupila se skepsí ohledně možného výsledku summitu EU na konci týdne, dnes odpoledne ještě prohloubila německá kancléřka Angela Merkelová. Ta nejprve rozptýlila vidinu možného společného ručení za nadměrné zadlužení zemí eurozóny formou takzvaného „fondu vykoupení“, když označila sdílení dluhu v rámci eurozóny v současnosti za kontraproduktivní. Následně oddálila také vizi základů bankovní unie v Evropě, když se nechala slyšet, že odmítá společné garance za vklady v bankách, pokud to bude znamenat také společnou odpovědnost za ztráty bank.
Generální ředitel banky UniCredit Federico Ghizzoni se dnes naopak v rozhovoru pro italský deník Repubblica připojil k volání po vytvoření evropské bankovní unie a užší fiskální kooperace v rámci eurozóny. Propadu titulu, který se nyní prohlubuje pod hladinu 2,5 EUR, přitom nezabránilo ani jeho ujištění, že UniCredit nemá žádné problémy s likviditou. Banka má podle jeho dnešních slov na konci prvního pololetí již zajištěno již 60 procent svých celoročních potřeb.
Vývoj ceny akcií UniCredit bank za poslední 3 obchodní seance

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, Repubblica)