Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak máte v práci? Teplotu na pracovištích hlídá nařízení vlády

Jak máte v práci? Teplotu na pracovištích hlídá nařízení vlády

11.7.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Radost může trochu kalit to, že nařízení v novém znění je napsané velmi složitě, ba až nesrozumitelně. Vyložit, co vlastně v praxi znamená, tak nebude pro zaměstnavatele žádný med. Novela v podstatě říká, jak by se měli zaměstnavatelé chovat, když je na pracovištích příliš velké horko. Zvlášť zajímavá se jeví možnost kvůli vysokým letním teplotám zkrátit pracovní dobu, a to tehdy, jsou-li splněny podmínky v souvisejícím zákoně o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Tento zákon dokonce uvádí, že pokud nelze extrémní rizikové faktory, jako je například vysoká teplota, regulovat jinak, je třeba „podmínky výkonu práce přizpůsobit“. Například zkrácením pracovní doby nebo zajištěním dostatku pití. Člověk by si snadno dovedl představit i lehce extenzivní výklad: teplota se houpe okolo třicítky, v kanceláři se nedá dýchat, tudíž zaměstnavatel musí zavelet směr Podolí. Zřejmě by se bez problémů našla řada zaměstnanců, kteří by se kvůli tomu dobrovolně vzdali takových výdobytků, jako je klimatizace, jen aby si příjemně zkrátili pracovní dobu. Pominu-li fakt, že by to mohlo vést k pracovním úrazům způsobeným neopatrnými skoky do vody či k nebezpečným vztahům na pracovišti kvůli spoře oděnému pracovnímu kolektivu, žádný takový výdobytek bohužel z legislativy vyčíst nelze.

Teplota v limitech

Co ale z nařízení nově vyčíst lze, jsou povolené limity teploty v nevenkovních prostorách, tedy klasicky v kancelářích. Výpočet teploty se provádí vždy s ohledem na druh práce a s ním spojený výdej energie. Dle výpočtu z tabulky, obsažené v novele vládního nařízení, se pro kancelářské práce „s minimální celotělovou pohybovou aktivitou“ (tedy pro většinu kancelářských profesí) stanovuje výše teploty v klimatizovaných prostorách na 24,5 °C celoročně, v kancelářích bez klimatizace pak v rozmezí 20 – 27 °C.

Důvody regulace jsou nasnadě. Jelikož může velký teplotní rozdíl uvnitř a venku způsobit nemalý šok, je vhodné, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl více než 5 – 6 stupňů. Jinak, hlavně při práci ve vysoce klimatizovaných prostředích, hrozí nejen nachlazení, ale i kardiovaskulární obtíže či dokonce svalová ztuhlost a bolest kloubů. Příznaky jako bolest hlavy, pálení očí nebo únava jsou stále předmětem výzkumu a souvisí s tzv. Syndromem nemocných budov, známým jako SBS (Sick Building Syndrome). Lidé, u kterých se tyto reakce projevují, stále nejsou přesně s to vysvětlit jejich původ, ale při opuštění klimatizované kanceláře či budovy se cítí opět dobře. Tyto potíže, i když nejsou natolik závažné, aby způsobily pracovní neschopnost zaměstnanců, však negativně ovlivňují jejich pracovní výkonnost.

Nabízí se také otázka, jak se bude nové nařízení kontrolovat a vymáhat. Příslušnými úřady jsou v tomto případě orgány inspekce práce, které vykonávají činnost většinou z vlastního podnětu. Pokud zaměstnavatel své povinnosti, mezi nimi i dodržování povoleného rozmezí teploty na pracovišti, neplní, hrozí mu za správní delikt pokuta až 1 000 000 Kč. Aby proto kvůli agilním kontrolorům z inspekce práce nebyla nálada ve vaší kanceláři na bodu mrazu, vyplatí se zacházet s nastavením teploty v klimatizovaných kancelářích opatrně a dle účinného vládního nařízení.

.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data