Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak máte v práci? Teplotu na pracovištích hlídá nařízení vlády

Jak máte v práci? Teplotu na pracovištích hlídá nařízení vlády

11.7.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Radost může trochu kalit to, že nařízení v novém znění je napsané velmi složitě, ba až nesrozumitelně. Vyložit, co vlastně v praxi znamená, tak nebude pro zaměstnavatele žádný med. Novela v podstatě říká, jak by se měli zaměstnavatelé chovat, když je na pracovištích příliš velké horko. Zvlášť zajímavá se jeví možnost kvůli vysokým letním teplotám zkrátit pracovní dobu, a to tehdy, jsou-li splněny podmínky v souvisejícím zákoně o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Tento zákon dokonce uvádí, že pokud nelze extrémní rizikové faktory, jako je například vysoká teplota, regulovat jinak, je třeba „podmínky výkonu práce přizpůsobit“. Například zkrácením pracovní doby nebo zajištěním dostatku pití. Člověk by si snadno dovedl představit i lehce extenzivní výklad: teplota se houpe okolo třicítky, v kanceláři se nedá dýchat, tudíž zaměstnavatel musí zavelet směr Podolí. Zřejmě by se bez problémů našla řada zaměstnanců, kteří by se kvůli tomu dobrovolně vzdali takových výdobytků, jako je klimatizace, jen aby si příjemně zkrátili pracovní dobu. Pominu-li fakt, že by to mohlo vést k pracovním úrazům způsobeným neopatrnými skoky do vody či k nebezpečným vztahům na pracovišti kvůli spoře oděnému pracovnímu kolektivu, žádný takový výdobytek bohužel z legislativy vyčíst nelze.

Teplota v limitech

Co ale z nařízení nově vyčíst lze, jsou povolené limity teploty v nevenkovních prostorách, tedy klasicky v kancelářích. Výpočet teploty se provádí vždy s ohledem na druh práce a s ním spojený výdej energie. Dle výpočtu z tabulky, obsažené v novele vládního nařízení, se pro kancelářské práce „s minimální celotělovou pohybovou aktivitou“ (tedy pro většinu kancelářských profesí) stanovuje výše teploty v klimatizovaných prostorách na 24,5 °C celoročně, v kancelářích bez klimatizace pak v rozmezí 20 – 27 °C.

Důvody regulace jsou nasnadě. Jelikož může velký teplotní rozdíl uvnitř a venku způsobit nemalý šok, je vhodné, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl více než 5 – 6 stupňů. Jinak, hlavně při práci ve vysoce klimatizovaných prostředích, hrozí nejen nachlazení, ale i kardiovaskulární obtíže či dokonce svalová ztuhlost a bolest kloubů. Příznaky jako bolest hlavy, pálení očí nebo únava jsou stále předmětem výzkumu a souvisí s tzv. Syndromem nemocných budov, známým jako SBS (Sick Building Syndrome). Lidé, u kterých se tyto reakce projevují, stále nejsou přesně s to vysvětlit jejich původ, ale při opuštění klimatizované kanceláře či budovy se cítí opět dobře. Tyto potíže, i když nejsou natolik závažné, aby způsobily pracovní neschopnost zaměstnanců, však negativně ovlivňují jejich pracovní výkonnost.

Nabízí se také otázka, jak se bude nové nařízení kontrolovat a vymáhat. Příslušnými úřady jsou v tomto případě orgány inspekce práce, které vykonávají činnost většinou z vlastního podnětu. Pokud zaměstnavatel své povinnosti, mezi nimi i dodržování povoleného rozmezí teploty na pracovišti, neplní, hrozí mu za správní delikt pokuta až 1 000 000 Kč. Aby proto kvůli agilním kontrolorům z inspekce práce nebyla nálada ve vaší kanceláři na bodu mrazu, vyplatí se zacházet s nastavením teploty v klimatizovaných kancelářích opatrně a dle účinného vládního nařízení.

.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m