Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Syrská vláda prý začala manipulovat s chemickými zbraněmi

Syrská vláda prý začala manipulovat s chemickými zbraněmi

13.07.2012 9:52
Autor: ČTK

Syrská vláda začala přesouvat zásoby chemických zbraní ze skladů. Tvrdí to američtí představitelé, které dnes citoval list The Wall Street Journal. V Sýrii jsou podle zpravodajců zásoby sarinu, yperitu a kyanidu. 

Američtí představitelé se podle listu neshodují v názoru na to, jaký je důvod manipulace s těmito látkami. Zatímco jedni se domnívají, že je chce Damašek použít proti povstalcům nebo i civilistům, kterých se chce zbavit, další jsou toho názoru, že chce prezident Bašár Asad tyto látky lépe zabezpečit, aby se nedostaly do rukou opozice. 

List také nevylučuje, že Asad nemá v úmyslu chemické látky použít jako zbraň, ale využívá je jako nátlak proti sunnitům, aby je odradil od účasti v rebelii. Sunnité jsou v Sýrii ve většině, oproti alávitům, kteří zemi vládnou a k nimž patří i Asad. 

Ať už je ve hře cokoli, fakt, že na scénu přicházejí chemické zbraně, může konflikt ještě dále vystupňovat, píše list. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy k nové hrozbě svolává tajné schůzky. Největší obavy vyvolává sarin, který rychle zasahuje nervovou soustavu a je smrtící. Kam Damašek nechal zásoby sarinu převézt, se neví. 

Podle listu je nová informace pocházející ze zpravodajských služeb novým faktorem v syrské krizi. Prozatím se ji všichni snažili vyřešit politicky, ačkoli na místě se odehrávají masakry. The Wall Street Journal citoval jednoho z amerických politiků, podle něhož by informace o chemických zbraních mohla pomoci těm, kdo prosazují mezinárodní zásah. Zároveň však je jasné, že riziko takového zásahu se zvyšuje, jestliže je patrné, že má syrská strana zbraně hromadného ničení. 

Damašek zprávu o manipulaci s chemickými zbraněmi popírá. Mluvčí ministerstva zahraničí Džihád Makdisí řekl, že to je "naprostá a směšná lež". "Jsou-li USA tak dobře informovány, proč nedokážou (zvláštnímu zmocněnci) Kofimu Annanovi pomoci zastavit příliv nelegálních zbraní, aby se v Sýrii přestalo bojovat a začalo jednat?" citoval ho list. 

O množství chemických zbraní v Sýrii se USA jen dohadují. Damašek se nepřipojil ke konvenci o chemických zbraních, která zakazuje výrobu i skladování těchto látek stejně jako jejich použití k bojovým účelům. 

Syrská opozice tvrdí, že její bojovníci našli u mnoha zajatých vojáků vybavení k ochraně proti chemickým zbraním. Američané už jednali s jordánskou armádou o možnosti, že v případě Asadova svržení jordánské speciální jednotky syrské sklady chemických zbraní zajistí. Vzhledem k debaklu s informacemi o chemických zbraních v Iráku, které se nikdy nepotvrdily a kvůli nimž začala v roce 2003 intervence, jsou nyní USA ve zveřejňování informací na toto téma zdrženlivější, uzavírá list.


Váš názor
 • LŽI, LŽI A ZASE JEN LŽI
  13.07.2012 11:14

  JAK TO VŮBEC MŮŽETE TADY PSÁT,NEBO JEDETE V TOM S NIMA ???
  xxx
 • kde je pravda???
  13.07.2012 10:00

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/766-nato-podporovani-pro-demokraticti-aktiviste-se-dopousti-brutalnich-ukrutnosti
  bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y