Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci stopli jádro doma, své firmy v projektech v zahraničí včetně Temelína podpoří

Němci stopli jádro doma, své firmy v projektech v zahraničí včetně Temelína podpoří

15.08.2012 11:54, aktualizováno: 15.8. 16:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Je to nebo není pokrytectví? Německá vláda zvažuje, či již přichystala, podporu pro německé firmy, které se v zahraničí podílejí na výstavbě jaderných elektráren. Firmám, vstupujících do jaderných projektů v zahraničí, zvažuje nabízet finanční garance. Na rozdíl od kritiků z řad ekologických organizací to přitom nepovažuje za rozpor s domácí energetickou strategií, která počítá s uzavřením jaderných zdrojů a opuštěním jádra pro výrobu elektřiny do roku 2022.

Kauzu rozvířil přímý parlamentní dotaz německých zelených poslankyní Ute Koczy na německou vládu, na který se odpovědi nedalo vyhnout. Německá vláda tak přiznala, že v několika případech již vyjádřila připravenost finanční garance poskytnout a to včetně dodavatele pro českou jadernou elektrárnu Temelín. Spolkové ministerstvo hospodářství pak rozvedlo, že se jedná o záruky pro firmy podílející se na dodávkách komponentů nebo služeb pro nové reaktory ve střední a východní Evropě nebo v rozvojových zemích. Pokud je vláda schválí, mohli by tito exportéři v případě finančních potíží dostat peníze od státu. Podle ministerstva podporuje vláda těmito garancemi pronikání německých subjektů na nové trhy.

V současnosti má německý kabinet podle tamních médií na stole žádost o tyto Hermes záruky pro dodávky na stavbu nové jaderné elektrárny na čínském ostrově Hainan a návrh na takzvané oznámení o zájmu (Letter of Interest) pro potenciální německé dodávky služeb projektu Cernavoda v Rumunsku, projektu Jaitapur v Indii a také v případě českého Temelína či Wylfa ve Walesu, Olkiluoto a Pyhäjoki ve Finsku. Již v minulosti vláda vydala souhlas pro projekt Angra III v Brazílii, situované v záplavovém pásmu.

Loni vláda kancléřky Angely Merkelové v reakci na havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima rozhodla o urychleném odklonu země od jádra do roku 2022 a přechodu na intenzivnější využívání obnovitelných zdrojů. „Rozhodnutí spolkové vlády ukončit v blízké budoucnosti civilní využívání jaderné energie se týká energetického zásobování tuzemska. Na suverénní rozhodnutí jiných států využívat nukleární technologie nemá toto rozhodnutí vliv," komentoval plány Berlína podporovat výstavbu jaderných zařízení mimo Německo mluvčí ministerstva hospodářství. Zdůraznil, že vláda při posuzování těchto garancí zohledňuje především bezpečnost.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v rámci dnešního online rozhovoru na Patria.cz na dotaz uvedl, věc je zatím v rovině spekulací a zdrží se proto konkrétních soudů ohledně případného porovnání podpory v Německu a doma. Rozhodnutí Německa o postupném odchodu od jádra dle Nováka na export elektřiny větší dopad nemělo, ale projevilo se negativně větším zatížení českých přenosových soustav. "Rozhodnutí o podpoře nebo naopak zastavení jaderné energetiky přísluší každému státu, ovšem v Evropské unii stále nadpoloviční většina zemí rozvíjí nebo se chystá rozvíjet jádro," podotkl CFO ČEZu Novák.

„Takhle nevypadá odklon od jádra," kritizuje ale postup kabinetu představitelka ekologického sdružení Urgewald Heffa Schückingová. Státní záruky se podle ní přidělují především těm projektům, které nelze financovat na kapitálových trzích, protože jsou příliš riskantní. "Německá vláda si tak připravuje sama půdu pro příští atomovou nehodu," tvrdí Schückingová. „Není možné, abychom jednu technologii označili za rizikovou, doma už tomuto riziku nechtěli čelit, ale vydávali exportní garance do zemí, kde se o nukleární bezpečnosti vůbec nemluví a kde byly částečně vybrány velmi nebezpečné lokality," dodala německá ekoložka.

Jako příklad rizikových projektů uvedla elektrárnu v Číně, Rumunsku a vyslovila také český Temelín. U jihočeské elektrárny není podle ní ani důvod rozlišovat mezi tuzemskem a zahraničím, neboť leží jen 60 kilometrů od hranic Bavorska a v případě nehody bude přímo zasaženo. Plánovanou výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně nicméně kritizují němečtí odpůrci atomu dlouhodobě a nelíbí se ani bavorskému ministerstvu životního prostředí. Česká strana jejich výtky odmítá. V červnu uspořádala v bavorském Pasově veřejnou debatu o dostavbě elektrárny, které se ale zúčastnilo pouze několik desítek lidí.

Obavy německých zelených a Schückingové ale směřují především na projekty v Indii a Číně. „Indická jaderná elektrárna se s kapacitou 1650 MW na blok stane největší na světě, současný největší indický jaderný zdroj má kapacitu 220 MW. Tam neexistuje žádná zkušenost s provozováním takového zařízení. V Číně zase neexistuje plán ukládání vyhořelého paliva, často je jednoduše odhazováno v horách Tibetu,“ uvedla Schückingová. Elektrárna má po dokončení disponovat celkem 6 bloky, tedy celkovým výkonem 9900 MW.


(Deutsche Welle, DPA, AFP, čtk)


Čtěte více:

Šéf GE Immelt: Jádro přestává být vůči konkurenci nákladově omluvitelné
30.07.2012 18:11
Jaderná energetika je v konkurenčním srovnání vůči jiným technologiím ...
Polovina Indie je bez proudu. Vláda plánuje nové GOELRO: V pětiletce 400 mld. USD na růst kapacity o 40 %. Nebojí se ani jádra
31.07.2012 12:19
Indie zoufale potřebuje nové zdroje elektřiny. Urgentnost problému, br...
Nová energetická koncepce: Elektřiny 55 % do roku 2040 z Temelína a Dukovan. Tuhá paliva klesnou na třetinu
31.07.2012 15:06
Aktualizovaná státní energetická koncepce počítá v příštích letech s v...
Spojené státy nemohou dávat zelenou jádru. Nejdřív úložiště či posudek rizik, utnul soud mnohaletý spor
13.08.2012 17:48
Protijaderným a ekologickým hnutím se podařilo zasadit americkému jade...
Zisk RWE nenechá růst cena ani prodej elektřiny. Odkládá nálepku jaderného ramba, za ročním cílem jde přes úspory
14.08.2012 10:52
Druhé největší německé energetice RWE v pololetí neumožnily zlepšit zi...

Váš názor
 •  
  15.08.2012 13:33

  jenom dobre pro CR. Atom je furt nejlepsi budoucnost, davat si pozor na bezpecnost a je to. Nerikam ale, ze se ten Temelin ma dostavat za kazdou cenu.
  sazkar
  •  
   15.08.2012 13:42

   nejlepsi budoucnost? Pricinou poslednich trech vybuchlych atomek byl lidsky faktor. Takze to tve 'dat si pozor na bezpecnost' je jaksi mimo.
   fluidum
   • Fluidum
    15.08.2012 13:59

    Já myslel, že v Japonsku bylo zemětřesení.
    Velkamedvědice
    • Re: Fluidum
     15.08.2012 14:13

     Ale deže, byla tsunami. Zemetřesení by elektrárna vydržela, ale voda ji zaplavila...
     Jesse
     •  
      15.08.2012 14:30

      A taky komise v Japonsku teď zjistila, že se to nemuselo stát - že tam byla lidská chyba...
      Kalka.
      •  
       15.08.2012 14:35

       A stejně jako se vyhodnocuje každé letecké neštěsti (taky většinou zaviněné lidmi ;-) a dává se to na vědomí všem leteckým společnostem, je naděje, že i tato chyba bude pro příště eliminována. Samozřejmě budou jiné, ale stejně jako je létání teď bezpečnější než před třiceti lety, tak snad to bude i v tomto případě této relativně nové technologie...
       Kalka.
 • NIMBY
  15.08.2012 13:08

  Pokrytectví v tom nevidím, jde o obavy plynoucí z nedůvěry v bezpečnost provozu.
  Funtom
  • Re: NIMBY
   15.08.2012 13:26

   No už i to odvolání ministra život.prostředí Röttgena a kritika přílišného subvencování obnov. zdrojů ukazuje, jak musí něm. vláda lavírovat mezi potřebami průmyslu a obyvatelstvem zfanatizovaným "solárkovou a větrníkovou lobby" ;-)
   Kalka.
   •  
    15.08.2012 15:31

    ..aha, a není hezčí být zfanatizovaný větrem a sluníčkem, než radioaktivním ksindlem. Atomová lobby v čechách je, jak vidno u spousty komentářů, hodně aktivní. Jo a zamýšlené pevné výkupní ceny z jádra nejsou subvencí? Proč mají tolik starostí o výkupní ceny, není náhodou už teď jasné, že v blízké budoucnosti nebude výroba z jádra konkurenceschopná? Němci to mají dobře spočítané, budou v bezpečí a jako třešnička na dortu se nakonec zjistí, že výroba z plynu a alternativních zdrojů bude levnější než z mega projektů typu temelín..
    bob
 •  
  15.08.2012 12:41

  V byznysu neplati pojem pokrytectvi. Nemecku jde o blaho svych lidi. Pokud si jina vlada od nich koupi potencionalne nebezpecne nuklearni technologie tak je to jejich vlastni problem.
  fluidum
  • Fluidum
   15.08.2012 14:03

   Nevím, jestli bude němcům blaho, pokud by vybuchl český reaktor.
   Velkamedvědice
  •  
   15.08.2012 12:46

   Souhlas. Akorát s tím přivlastňovacím zájmenem opatrně. Přivlastňuje podmětu, což je v inkriminované větě "ono" a ne Německo. Abys nebyl směšně snaživě korektní ;-)
   Kalka.
   •  
    15.08.2012 13:42

    tj fuk..
    fluidum
    •  
     15.08.2012 13:58

     Šéfům personálního odd. pročítajícím CV to fuk určitě není... ;-)
     Kalka.
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data