Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB zvažuje podmínky intervence. Nákup dluhopisů by mělo spustit překročení „tajné“ úrovně výnosu

ECB zvažuje podmínky intervence. Nákup dluhopisů by mělo spustit překročení „tajné“ úrovně výnosu

24.08.2012 11:02, aktualizováno: 24.8. 13:59

Aktualizováno

Evropská centrální banka zvažuje opatření, v rámci něhož by přistoupila k nákupům dluhopisů jednotlivých členských zemí, jejichž úrok by překročil určitou předem stanovenou hranici. Tyto úrovně výnosů by přitom měly být individuální pro každou zemi a především utajené. Postup po proražení výnosové hranice, na níž by se centrální bankéři neoficiálně shodli, by byl stejný jako u veřejně známé varianty - intervence na sekundárním trhu.

Popsaný systém „implicitních cílů“ je jednou z možností, k níž by mohla ECB přikročit v rámci dodatečného opatření na podporu zadlužených ekonomik. Podle zdrojů však nedojde ke konečnému rozhodnutí dříve než 6. září, kdy proběhne jednání evropské měnové autority.

Výhodou takového postupu by mohlo být psychologické uklidnění trhu a měl by zabránit prolomení psychologické 7procentní mety na desetiletých dluhopisech vlád. Ta je považována za dlouhodobě neudržitelnou a její dosažení přinutilo zažádat o zahraniční finanční pomoc Řecko, Irsko i Portugalsko. V letošním červenci přesáhly tuto hranici také výnosy Španělska, které je aktuálně pod drobnohledem trhů.

Stanovení konkrétního cílového výnosu by mohlo vystavit ECB politické debatě s vládami ohledně adekvátní výše, což je něco, čemu se ECB bude chtít vyhnout, říká její bývalý ekonom Christian Schulz. I uchování cílů v tajnosti však bude mít svá úskalí. „Je to vlastně pozvánka pro trhy, aby dělaly to, co nechcete – prodávat a prodávat a čekat, kdy přijde intervence. „Domníváme se, že jasný explicitní cíl by byl velmi prospěšný. Švýcarská zkušenost říká, že pokud neoznámíte konkrétní číslo, trhy mají sklon ho testovat,“ říká Schulz za Berenberg Bank, kde nyní působí.
 

 
Od ECB se nyní očekává, že převezme větší roli v boji proti krizi v eurozóně. Šéf ECB Mario Draghi začátkem měsíce uvedl, že banka pracuje na mechanismu, který jí umožní intervenovat na otevřeném trhu a nakupovat státní dluhopisy. Již dříve slíbil, že udělá vše pro to, aby zabránil rozpadu eurozóny. Podle zdrojů Bloomberg ECB vyčkává s konečnou podobou plánu na nákup dluhopisů do rozhodnutí německého ústavního soudu o ústavnosti ESM a fiskálního kompaktu naplánovaného na 12. září.

Myšlenka nákupu dluhopisů prostřednictvím ECB nicméně naráží na opozici, a to zejména ze strany německé centrální banky. Německá kancléřka Angela Merkelová sice Draghiho strategii podpořila, německý ministr financí Wolfgang Schäuble však o víkendu plánované nákupy dluhopisů kritizoval. "Pokud s tím začneme, už to neskončí. Je to podobné, jako řešit své problémy pomocí drog," uvedl.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos o víkendu naopak vyzval ECB k neomezeným nákupům dluhopisů, které by pomohly Španělsku snížit náklady na správu dluhu a zmírnily obavy o osud eurozóny. Země podle zdrojů údajně jedná s lídry eurozóny o možných podmínkách mezinárodní pomoci, právě ve snaze stlačit své náklady na financování. Finální rozhodnutí Madridu o pomoc oficiálně požádat zatím nepadlo, na zprávu však včera zareagoval trh s pojištěním proti bankrotu země, když španělská CDS rostla na 485 bazických bodů, nejvýše od 16. srpna. 

Obnovené nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou na sekundárním trhu i případné intervence záchranného fondu EFSF nebo evropského stabilizačního mechanismu ESM na trhu by pravděpodobně byly pozitivní zprávou pro úvěrové ratingy postižených zemí eurozóny, uvedla dnes ratingová agentura Fitch. „Vůle a schopnost provádět nákupy bondů na primárním a sekundárním trhu pomůže vládám udržet si dosažitelný přístup k financování na trhu, snížit riziko sebe-naplňující se likviditní krize a zúžit úrokové spready a uvolnit celkově podmínky na finančním a úvěrovém trhu,“ uvedli stratégové Fitch.

Dlouhodobější závislost na vnější finanční pomoci nicméně není slučitelná s hodnocením na vysokých investičních stupních (tj. „A“ a výše) a pokud by přetrval špatný výhled na znovuzískání přístupu na trh v dohledné době, znamenalo by to další zintenzivnění tlaku na zhoršení vládních ratingů, které by mohlo vést ke ztrátě „investičního“ hodnocení, dodala Fitch. 


(Zdroj: Reuters, Businessweek, Fitch, Bloomberg)


Čtěte více:

Draghi: Sázka proti euru je nesmyslná. Zásah ECB zpřesní nejbližší týdny. Eurodolar po výletu nad 1,24 padl pod 1,22, trhy v červeném
02.08.2012 15:08
Guvernér Evropské centrální banka Mario Draghi pouze naznačil, že Evro...
Merkelová se vrací: Podpořila Draghiho, vyzvala lídry EU ke spěchu a poslala trhy výše
17.08.2012 8:24
Německá kancléřka Angela Merkelová na první oficiální cestě po návrat...
ECB: Odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný, ale jistě ne hladký. Juncker jej nečeká
20.08.2012 8:45
Odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný, lepší by ale bylo, kdyby ...
Bundesbank stupňuje odpor vůči odkupu dluhopisů proti ECB i Merkelové. Varuje před neomezeným rozsahem, křivením trhu. Eurodolar pod 1,23
20.08.2012 13:38
Německá centrální banka Bundesbank vystupňovala odpor proti myšlence d...
Španělsko jedná o podmínkách státní zahraniční pomoci, tvrdí zdroje
23.08.2012 17:27
Španělská vláda vyjednává s lídry eurozóny o možných podmínkách meziná...

Váš názor
 • ???
  24.08.2012 11:27

  A že nikoho nenapadne řešení z druhé strany, omezit nabídku dluhopisů, pak nebude nikdo muset intervenovat
  Mike
  • Re: ???
   27.08.2012 9:21

   Takové opatření by podle byrokratů z Bruselu nebylo tržní:-) ...hmm, ale utajená procenta zisku z prodeje budoucích dluhopisů už netržní je. Jakoby nikdo z obyvatel EU už nesměl vědět, o kolik ho vlády zadlužují.
   Jesse
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data