Aktualizováno O dalším zhoršování podnikatelského prostředí v českém průmyslu dnes svědčí index nákupních manažerů PMI sestavovaný společností Markit Economics pro banku . PMI klesl v srpnu na 48,7 bodu z 49,5 bodu a pokračuje tak v ústupu, který trvá již pět měsíců v řadě.
Prudce poklesl objem nových zakázek, což vedlo k opětovnému oslabení výroby a nižšímu nákupu vstupů. Růst jejich cen ztížil ve sledovaném měsíci již tak náročné tržní podmínky, vedoucí k dalšímu propouštění a snižování účtovaných cen, uvedla společnost Markit Economics.
Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. PMI zůstal v srpnu pod neutrální hranicí 50 bodů po pátý měsíc za sebou, čímž poukázal na rychlejší zhoršení celkových podnikatelských podmínek.

Zdroje: HSBC, Markit
Hlavní příčinou všeobecného zhoršení podnikatelského prostředí byl pokles objemu přijatých nových zakázek. Ten se již pět měsíců pohybuje pod neutrální hranicí padesáti bodů a poslední pokles byl nejsilnější od května. Nové exportní zakázky navíc oslabují každý měsíc už od loňského listopadu.
Výrobci vzhledem ke konkurenčním tlakům již sedm měsíců za sebou snižují ceny hotových výrobků, a ani srpen nebyl v tomto ohledu výjimkou. Navíc tempo snižování cen výrazně zrychlilo, a to na nejvyšší úroveň od dubna 2010.
"Údaje svědčí o pokračování stávajícího ekonomického zpomalení. To navíc následuje po dvou navazujících čtvrtletích první poloviny roku 2012, která nepříjemně překvapila vývojem HDP. Výsledky tedy ospravedlňují snahu České národní banky přizpůsobit úrokovou sazbu co nejvíce aktuální situaci. Očekáváme, že ČNB v září opět sníží základní sazbu na 0,25 procenta," uvedla ekonomka pro střední & východní Evropu u Agata Urbanska. „Česká ekonomika zůstává rukojmím ekonomického vývoje v eurozóně, ve které nejsou vidět ani náznaky zlepšení,“ dodala.
(Zdroj: Markit Economics, čtk)