Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Extrémní rizika omezena, ale čas poskytnutý centrálními bankami zůstane pravděpodobně nevyužit

Pimco: Extrémní rizika omezena, ale čas poskytnutý centrálními bankami zůstane pravděpodobně nevyužit

14.9.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve čtvrtek 6. září se konečně druhá největší a cyklicky nejdůležitější banka na světě chopila své role věřitele poslední instance ve vztahu k evropským vládám. Mario Draghi musel ale nejdříve vybudovat koalici uvnitř ECB i mimo ni, která tento krok umožnila. Nyní je výrazně omezena pravděpodobnost toho, že se naplní scénář ekonomické deprese a debata se bude soustředit na méně extrémní scénáře.

Jaké jsou v novém normálu, ve kterém se nyní pohybujeme, cíle nekonvenční monetární politiky? Musí zajistit stabilitu finančního systému, uvolnit finanční podmínky a ulehčit tak splácení dluhů a nakonec snížit náklad kapitálu znatelně pod očekávanou reálnou návratnost. Toho může být dosaženo rozsáhlými nákupy bezrizikových aktiv, které motivují soukromé subjekty k posunu k aktivům rizikovým. Takové kroky činí Fed a Bank of England. Může ale taková politika vyřešit problémy, kterým světová ekonomika v současnosti čelí? Podle našeho názoru určitě ne.

Globální ekonomiku stále tíží strukturální problémy nadměrného zadlužení, neadekvátní ekonomické politiky, rostoucí nerovnosti a nedostatečné koordinace. Nic z toho nemůže samotná monetární politika vyřešit, může ale poskytnout prostor pro další kroky. ECB tak nyní učinila, více ale čekat nemůžeme. Pravděpodobnost vzniku deflační spirály, jejímž jádrem by byla eurozóna, výrazně klesla. Růst eurozóny ale bude stále utlumený. Fiskální utahování v příštím roce ve slabších zemích prohloubí recesi a uvidíme, zda se podaří udržet současný politický kurz. Očekáváme, že v následujícím roce ekonomika eurozóny o 1 % či 1,5 %.

 
Spojené státy nečelí tak negativnímu výhledu, v porovnání s eurozónou mnohem více pokročily směrem k uzdravení z krize let 2008 a 2009. Fed agresivně implementoval nekonvenční monetární politiku a umožnil tak postupné oddlužení, které nedolehlo na agregátní poptávku, zisky a zaměstnanost tak negativně jako v eurozóně. Ale většina investorů asi čekala rychlejší oživení. Podle našich projekcí dosáhne růst americké ekonomiky v příštím roce 1 % až 1,5 %, pravděpodobnější je ale spíše horší vývoj než pozitivní překvapení. Kladně může působit oživení na trhu s nemovitostmi a investice do bydlení. Tím ovšem dobré zprávy končí. Fiskální politika pravděpodobně zajistí neplánované a špatně načasované ukončení neudržitelně vysoké stimulace. Fiskální útes ekonomiku zbrzdí již v lednu a pokud nepřijde změna politiky, sníží agregátní poptávku asi o 4 % HDP (600 – 700 miliard dolarů). Domníváme se, že nakonec se takovému scénáři vyhneme a nejpravděpodobnější je snížení poptávky v řádu 200 – 250 miliard dolarů. Ekonomika by bez tohoto vlivu rostla asi o 2 % a dostane se jí tedy výrazného negativního šoku. Soukromý sektor ho ale může zvládnout.

Nakonec tu je Čína, která prochází cyklickým zpomalením vyvolaným poklesem zahraniční poptávky. Pod povrchem ale probíhá ještě důležitější posun – tato země čelí výzvě zemí se středně vysokými příjmy. Jak tvrdí Michael Spence, pokud chce Čína zvýšit HDP na hlavu z 6.000 dolarů na 12.000 dolarů, musí snížit domácí úspory a naopak podpořit inovace a produktivitu. Končí období lehce dosažitelného růstu, podle našich projekcí dosáhne růst čínské ekonomiky v roce 2013 6,5 % – 7 %.

Očekáváme, že globální ekonomika v příštím roce poroste 1,5 – 2% tempem, letos by měl růst dosáhnout 2,2 %. Otázkou je, zda pomalu rostoucí vyspělé ekonomiky nečelí riziku opětovného pádu do recese, po kterém by přišel růst protekcionismu a omezení toku kapitálu. Ekonomická politika se musí tímto nebezpečím zabývat. Centrální banky již dělají, co mohou, fiskální koordinace byla doposud na globální bázi zklamáním. Obáváme se tak, že čas získaný monetární expanzí nebude využit. Naše projekce shrnuje následující tabulka, v pořadí za sebou jde tempo současného růstu HDP (čtyři čtvrtletí do Q2 2012 včetně), očekávaný růst v následujících čtyřech čtvrtletích, současná inflace a očekávaná inflace ve stejných obdobích.

PIMCO

(Zdroj: Pimco)


Čtěte více:

ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally
6.9.2012 13:54
Evropská centrální banka ponechala sazby eurozóny na úrovni 0,75 proc...
Fed oznámil neomezenou stimulaci: Zítra spustí QE3, a sazby nechá nízko další 3 roky. Trhy tleskají, komodity rostou a dolar nad 1,30
13.9.2012 18:50
Americká centrální banka dnes vyslyšela volání trhů, když oznámila zah...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data