Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Australští těžaři budou navzdory zpomalení v Číně zvyšovat produkci železa. Odvětví čeká konsolidace

Australští těžaři budou navzdory zpomalení v Číně zvyšovat produkci železa. Odvětví čeká konsolidace

17.10.2012 14:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

BHP Billiton, světová těžařská jednička, hodlá dál zvyšovat produkci železné rudy, navzdory zpomalování růstu v Číně, největším spotřebiteli železa a oceli. Těžařský gigant z Austrálie si to díky své velikosti a realizovaným úsporám z rozsahu může dovolit. Vytlačuje tím z trhu menší hráče, kteří se klesající poptávce v rozvíjejících se ekonomikách nedokážou tak pružně přizpůsobit.

Se svými plány není společnost BHP osamocená. V expanzi těžby železné rudy chtějí přes rizika pokračovat i její největší australští rivalové Rio Tinto a Fortescue Metals Group. Těžaři před uvadáním dlouholetého komoditního rozkvětu varují už několik měsíců. Management BHP v létě ohlásil, že růst poptávky po materiálech z oceli v Číně bude několik let zpomalovat, přičemž ekonomika by měla vykazovat „pouze“ 7-8% růst celou následující dekádu.

To ve výsledku znamená, že rekordně vysoké ceny hnané „poptávkovým šokem“ jsou minulostí, sdělil akcionářům výkonný ředitel BHP Marius Kloppers v projevu v Brisbane. Globální trh se železem podle něj v tomto desetiletí vzroste o 650 mil. metrických tun, což by bylo za 800 mil. tun z předchozí dekády. Ceny železné rudy se v posledních týdnech odpíchly od zářijových minim kolem 90 USD za metrickou tunu a nyní dosahují zhruba 115 USD za metrickou tunu. Na začátku loňského roku se přitom tuna prodávala za 200 USD.

Těžaři, smíření s koncem zlatých časů, se teď musí soustředit na optimalizaci kapacit a nákladové struktury. Právě tento trend nahrává odvětvovým gigantům, kteří se pyšní nejnižšími náklady. V případě BHP a Ria dosahují 20-30 USD za metrickou tunu. BHP ve své poslední čtvrtletní zprávě ohlásila růst těžby o 5 % do konce příštího léta. Vyšší výstup má snížit náklady a kompenzovat pokles odbytových cen. Největší skupinu zákazníků společnosti tvoří odběratelé z Číny, kteří v posledních letech nahradili Japonsko.

Snižování cen dokonce způsobuje, že zavírat musí nekonkurenceschopné doly v Číně, jejichž produkční náklady místy dosahují až 100 USD na metrickou tunu. Převahu australských těžařů dokazuje skutečnost, že vývoz australské železné rudy do Číny letos roste dvakrát rychleji než celkový čínský import. Australští těžaři také profitují z exportních kvót uvalených indickou vládou, která se snaží zajistit svým ocelářům maximálních dostupnost vstupů.

Výhodou pro největší těžaře je také přechod od jednoletých dodavatelských kontraktů směrem ke krátkodobějším smlouvám a pružnější úpravě cen, což do odvětví vnáší méně jistoty a více rizika. Koncentrace v produkci železné rudy už nyní dosahuje vysokých hodnot. Trojice těžařů Vale, Rio Tinto a BHP Billiton kontroluje 70 % zámořského obchodu se surovinou.

I tak se změněné podmínky výrazně promítnou do hospodářských výsledků obřích těžařských společností. Citigroup odhaduje, že čistý zisk BHP se za letošní fiskální rok oproti loňsku propadne o 33 % na 12,8 mld. USD. Akcie BHP nicméně analytici Citi doporučují k nákupu s cílovou cenou 36 AUD.

(Zdroj: Reuters, Bloomberg, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data