Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie se liší, nikomu to nevadí

Francie se liší, nikomu to nevadí

30.10.2012 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Francie se od ostatních zemí OECD velmi liší. Rozdíly najdeme zejména v oblasti tvorby mezd, vyjednávací síly zaměstnanců, úrovni sofistikace produkce a ziskovosti společností, úpadku průmyslu a zahraničního obchodu. K tomu se přidává vysoká úroveň zdanění a velký vliv vlády v ekonomice, který však není doplněn výjimečnou kvalitou služeb, které vládní sektor poskytuje. V naprosté většině dalších zemí OECD přitom pozorujeme vysokou ziskovost firem, která se projevuje v jejich nadměrných zásobách hotovosti, která není investována. Reálné mzdy v těchto ekonomikách klesají a převládá restriktivní fiskální politika. Nejlepším receptem na takovou situaci by bylo zvýšení podílu mezd na HDP a prodloužení snah o rozpočtovou konsolidaci. Tato doporučení se ale v žádném případě netýkají Francie, protože její pozice se velice liší.

Pokud bychom měli situaci shrnout, ve Francii panuje velká míra netečnosti a nedostatek snahy ke změně. Reálné mzdy tak dále rostou i v prostředí vysoké nezaměstnanosti. Důvodem, proč reálné mzdy nereagují na vývoj ekonomického cyklu, jsou odbory, jejichž zájmem je pouze zvyšovat mzdy těch, kteří práci mají a nestarat se o nezaměstnané. K tomu se přidává vysoká minimální mzda, která v sobě nemá žádné cyklické prvky a ovlivňuje velkou část mezd v zemi. Konkurenceschopnost dále slábne, ziskovost firem a bilance zahraničního obchodu je negativní. Daňová zátěž je příliš vysoká a státní sektor přebujelý, ke korekci ale nedochází. Francie má všechny předpoklady k tomu, aby byla průmyslovou zemí; úpadek průmyslu ovšem pokračuje dál. Graf poukazuje na velký rozdíl v chování korporátních zisků (jejich podílu na HDP) ve Francii na straně jedné a dalších zemích na straně druhé: 

001

Druhý obrázek porovnává kvalitu veřejných služeb (indikátor této kvality leží na ose x) a vládní výdaje v poměru k HDP (osa y): 

002

V případě Francie pozorujeme opravdu vysokou úroveň vládních výdajů (56 % HDP), kvalita veřejných služeb není ale nijak výjimečná. Vysoká daňová zátěž ovšem zhoršuje podmínky na nabídkové straně ekonomiky a zmenšuje zaměstnanost. Jak bylo zmíněno, překvapující na současném stavu je zejména to, že chybí snaha o jeho zlepšení. Cílem by přitom měla být zejména změna na trhu práce a zvýšení produktivity ve veřejném sektoru.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů