Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolik let zbývá Číně do kritické hranice?

Kolik let zbývá Číně do kritické hranice?

28.11.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Hladké předání moci v Číně novému vedení, v jehož čele stojí Si Ťin-pching, ukazuje, že země dosáhla vyšší politické vyspělosti. Ekonomové Citigroup zmiňují fakt, že jde o první bezproblémové předání vlády nad Čínou za 91 let existence čínské Komunistické strany. Během vlády předchozího prezidenta dosáhl průměrný růst HDP 9,9 % ročně. Pro globální ekonomiku je dnes možná nejdůležitější otázkou, zda bude čínský ekonomický zázrak trvat i nadále.

Po roce 1978 došlo k reformám a otevření čínské ekonomiky. Ta se začala dotahovat na zbytek světa podobně jako dříve Japonsko či Korea. Zkušenosti asijských ekonomik ale ukazují, že v určitém bodě dochází nevyhnutelně ke zpomalení růstu a ani Čína se tomuto vývoji nevyhne. Nabídka práce z venkovských oblastí se jednou vyčerpá, výrobní sektor dosáhne vrcholu své aktivity a klesne schopnost importovat technologie z jiných zemí. Otázkou je jen to, kdy se tak stane a jak významná změna to bude.

Současný vývoj vede některé ekonomy k velmi pesimistickým závěrům. Po roce 2008 dokázala vláda udržet vysoký růst jen zvyšováním investic, ty však nyní tvoří více než 50 % HDP. Spotřeba naopak představuje pouze asi 35 % HDP. Podíl investic se tak nachází velmi vysoko a převyšuje i poměry dosažené v Japonsku a Koreji. Lombard Street Research zmiňuje fakt, že produkce dosažená z dodatečných investic klesá, což ukazuje, že klesá i návratnost kapitálu. Dochází k nadměrným investicím, které by podle Lombard Street Research měly ideálně dosahovat jen asi 33 – 34 % HDP. Kdyby pokles na tyto úrovně proběhl velmi rychle, došlo by k hluboké recesi v Číně i vyspělých ekonomikách, které se zaměřují na export kapitálového zboží do této země.

Jiní ekonomové ale poukazují na to, že celková kapitálová zásoba se v Číně nachází stále extrémně nízko. Podle nich nezáleží na tom, zda se kapitál zvyšuje na úkor spotřeby. Investice tak nevytvářejí problém, zejména pokud jsou financovány státem a ne příliš zadluženým soukromým sektorem. Barry Eichengreen ve svém výzkumu z roku 2011 analyzuje všechna zpomalení, k nimž došlo po roce 1957 v zemích, které dosáhly úrovně středních příjmů (hranice 10 000 dolarů za rok v cenách roku 2005). Dospěl k závěru, že k výraznému zpomalení dochází v průměru ve chvíli, kdy příjmy dosáhnou 16 700 dolarů ročně, či 58 % příjmů dominantní světové ekonomiky, tedy USA. Ekonomika při dosažení těchto úrovní v průměru zpomalí o 3,5 procentního bodu, Japonsko a Korea ale zpomalily ještě více.

Čína ještě oněch kritických hranic nedosáhla. Podle mých odhadů se tak u hranice příjmů 16 700 dolarů stane v roce 2016 a u 58% hranice v roce 2020. Do výrazného zpomalení pak může chybět ještě hodně času. Eichengreen ale také udává, že v případě Číny je znepokojující malý podíl spotřeby na HDP, stárnutí populace a podhodnocený měnový kurz. Pravděpodobnost výrazného zpomalení v příštích několika letech je tak podle něho více než 70%. Dobrou zprávou je to, že nová vláda si je velmi dobře vědoma problémů s vysokými investicemi. V minulosti se Číně podobné výzvy podařilo překonat a může se jí to podařit znovu.

Graf ukazuje, jak se v čase vyvíjely projekce čínského růstu od MMF:
001

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data