Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína vévodí světovým tabulkám příjmové nerovnosti

Čína vévodí světovým tabulkám příjmové nerovnosti

12.12.2012 12:57
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Propast mezi bohatými a chudými v Číně dostoupila bezprecedentní úrovně, která nemá téměř nikde jinde na světě obdoby. Vyplývá to z akademické studie, která se zaměřila na indikátor dlouho opomíjený oficiálními místy v Pekingu.

Podle průzkumu Jihozápadní univerzity financí a ekonomie ve městě Čengdu se Giniho koeficient v Číně v roce 2010 vyšplhal na 0,61. Ze srovnání s dostupnými údaji to znamená, že příjmová nerovnost v zemi je vyšší než v Angole. Giniho koeficient v jednom čísle na škále od nuly do jedné shrnuje rozložení příjmů obyvatelstva. Čím víc se blíží k nule, tím rovnoměrněji jsou příjmy lidí rozděleny. Celosvětový průměr v roce 2010 podle Světové banky činil 0,44; v Česku dosahuje index úrovně 0,26.

Autoři studie připouští, že naměřená hodnota koeficientu je vysoká. Dodávají ale, že pro tak velkou a rychle se rozvíjející ekonomiku není zcela nezvyklá. Zjištění akademiků také znovu poukázalo na obrovské rozdíly mezi východní částí země a západními a centrálními regiony. Kombinované příjmy domácností v pobřežních provincích převyšují zbytek Číny téměř trojnásobně. Podle dřívějšího průzkumu univerzity v Čengdu na 10 % čínských domácností připadá 57 % celkového disponibilního příjmu.

Co se nerovnosti v jednotlivých regionech týče, větší rozdíly existují v místech se silným působením tržních sil. Giniho koeficient ve východních provinciích dosahuje vyšších hodnot než v oblastech na západě, kde velká část obyvatelstva dosud žije na venkově.

Značný podíl na propastném příjmovém rozdělení mají penze, jejichž výše a pokrytí ve městech několikanásobně převyšuje úroveň na vesnici. V roce 2010 měla nárok na státní podporu ve stáří pouze třetina venkovské populace a ta dostávala v průměru 12 000 jüanů (1923 USD) na rok. V urbanizovaných částech země dosahovala penetrace penzijního systému 87 % a průměrný roční důchod činil 33 000 jüanů.

Jako krátkodobou nápravu nerovnoměrného rozvoje autoři výzkumu navrhují zavést zvláštní příspěvky pro nejchudší domácnosti. Vláda v Pekingu má k dispozici zhruba 4 biliony jüanů z loňských státních příjmů a zadržených zisků státních podniků. Pokud by peníze použila na podporu chudých domácností, mohla by údajně hodnotu Giniho koeficientu do několika let srazit na 0,4.

Čínský statistický úřad přestal údaje o indexu zveřejňovat v roce 2001 s tím, že nemá k dispozici dostatečná data o bohatých domácnostech. Poslední publikovaný údaj z roku 2000 stanovil hodnotu indexu na 0,412. Loni vládní statistici uvedli, že Giniho index se za posledních deset let mírně zvýšil, avšak konkrétní číslo neuvedli.

Ve Spojených státech dosáhl Giniho index v loňském roce hodnoty 0,463, což je zatím historicky naměřené maximum. Koeficient roste od roku 1968, přičemž sledován začal být o rok dříve. Vysoká příjmová nerovnost panuje tradičně v Brazílii. V posledních letech ale země zaznamenala pokles z 0,60 na 0,55.

(Zdroje: AFP, CNBC, US Census Bureau, MarketWatch)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data