Americká měna za uplynulý rok, který nadále provázela extrémně uvolněná měnová politika, zeslábla. Kam se bude dolar ubírat v letošním roce, se v současnosti nejúspěšnější devizoví institucionální investoři nejen neshodnou, ale jejich argumentace je v některých případech zcela protichůdná.
Americký dolar v roce 2012 oslabil vůči třinácti z šestnáctky vzájemně nejobchodovanějších světových měn, v rámci nichž si nejhůře vedl japonský jen (za celý rok JPY zaznamenal vůči USD nejhlubší pokles za sedm let) a nejlépe mexické peso. Vývoj na devizovém trhu ovlivnilo zpomalení tempa světového hospodářského růstu, které v posledních třech kvartálech roku kleslo pod 2 procenta, spojené se záplavou stimulačních opatření na podporu jednotlivých ekonomik. Vůči koši deseti měn vyspělé části světa dolar v uplynulém roce poklesl v hodnotě o 3 procenta. Pro srovnání – jen ztratil celých 15 procent, evropská měna oslabila zhruba o 1,1 procenta.
Analytici ze čtveřice v loňském roce nejúspěšnějších podílových fondů obchodujících na devizovém trhu (s průměrným výnosem 3,7 %) se shodují, že lze i letos čekat pokračující dodávání likvidity od centrálních bank a americká ekonomika svým tempem růstu bude stále v předstihu před ostatními velkými ekonomikami, přičemž situace v Evropě by se měla začít uklidňovat. Zatímco je ale tento výhled pro stratégy a Merk Investments důvodem k očekávání dalšího slábnutí dolaru, fondy Columbia Asset Management Advisors a John Hancock Funds jím naopak argumentují ve prospěch posilování americké měny. Vyjma dolaru, za nejlepší devizové investice považují nejúspěšnější devizoví investoři roku 2012 euro, mexické peso a měny severských zemí.
V čem má odborná veřejnost jasno (alespoň dle průzkumu Bloomberg mezi ekonomy), je výhled přetrvávajícího chabého růstu ekonomiky, který přiměje světové centrální banky nadále držet úrokové sazby poblíž rekordních minim. Analytici předpokládají, že zatímco měnové autority ve Spojených státech, Velké Británii a Japonsku v tomto roce se sazbami hýbat nebudou, Evropská centrální banka bude dále snižovat. Klíčová sazba v eurozóně je od loňského července na dosavadním minimu 0,75 %. „Pátrání po výnosu bude pokračovat, ale pokud bychom předběhli v čase, americká ekonomika se začne zotavovat z nejhoršího dříve než ostatní klíčové regiony,“ komentuje šéf dluhopisové divize v Columbia Management Nic Pifer. „Trh začne myslet dopředu ve smyslu očekávání, kdy Fed začne zvyšovat sazby, což by mělo pomoci dolarů vůči ostatním měnám,“ říká Pifer.
Dolarový index, který sleduje vývoj největší světové rezervní měny vůči měnám šesti hlavních obchodních partnerů Spojených států, je dnes vůči závěru loňského roku zhruba o 0,4 procenta níže poté, co se zástupci Kongresu dohodli na zákonu zabraňujícím spuštění výrazného zvyšování daní většině amerických domácností a zavedení rozpočtových škrtů v celkovém objemu 600 miliard dolarů.
Devizové fondy v úhrnu ztratily za loňský rok ke konci listopadu 1,53 procenta, uvádí Parker Global Strategies. „Rok 2012 byl ve znamení války mezi špatnými fundamenty a objemnými likviditními injekcemi dodávanými centrálními bankami a ta likvidita převážila,“ vysvětluje Pifer, jehož firma spravuje zhruba 340 mld. USD aktiv.
Americká centrální banka Fed v prosinci rozhodla o nahrazení končícího programu Twist měsíčními investicemi do státních dluhopisů v objemu 45 mld. USD. S programem kvantitativního uvolňování schváleným v září bude tedy celkem měsíčně kupovat cenné papíry za 85 mld. USD. Fed zároveň explicitně svázal měnovou politiku s vývojem nezaměstnanosti a inflace, když uvedl, že sazby zůstanou na současném minimu, dokud míra nezaměstnanosti neklesne pod 6,5 % nebo prognóza inflace na jeden až dva roky dopředu nepřekročí o půl procentního bodu dlouhodobý cíl centrální banky (2 %). Britská centrální banka Bank of England mezitím pokračuje v programu kvantitativního uvolnění v celkovém schváleném objemu 375 miliard liber.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)