Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální bankéři budou trhům vládnout dál, změnit by to mohly dvě věci

Centrální bankéři budou trhům vládnout dál, změnit by to mohly dvě věci

03.01.2013 15:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro ekonomický vývoj v minulém roce byla klíčová role centrálních bank. Jejich chování bude pro trhy rozhodující i v roce 2013. Současná situace, charakterizovaná zejména velmi nízkými výnosy vládních dluhopisů a postupným posunem investorů směrem k rizikovým aktivům, se pravděpodobně nezmění, pokud nedojde k jedné ze dvou událostí.

První z nich by bylo rozhodnutí centrálních bankéřů, že neomezené kvantitativní uvolňování musí kvůli riziku inflace a bublin skončit. Podobný posun by také mohly vyvolat obavy z fiskální dominance monetární politiky. Druhou by byla situace, kdy by trhy pochopily, že centrální banky nemají k provádění své politiky potřebné efektivní nástroje. Obě možnosti by měly zřejmě negativní dopad na akciový trh, ani jedna z nich ale není v roce 2013 pravděpodobná.

Nejsou patrné žádné známky toho, že by centrální bankéři sami o sobě chtěli zastavit zvětšování velikosti rozvah centrálních bank. Například Fed nedávno rozjel QE3 a Ben Bernanke namísto obav z inflace hovoří o důvodech pro další agresivní uvolnění politiky. Zdá se, že poukazuje na možnost postupného poklesu potenciální agregátní nabídky na úroveň, kterou určuje současná utlumená poptávka. O této „endogenizaci“ nabídky letos pravděpodobně uslyšíme častěji. V USA by byla její příčinou klesající míra participace, ve Velké Británii klesající produktivita.

Co druhá možnost? Zde je poučný vývoj v Japonsku. Tam centrální banka zvětšovala svou rozvahu nákupy krátkodobých vládních dluhopisů po mnoho let a investoři dospěli k názoru, že tato forma QE je irelevantní. Nedávné volby ale přinesly silnou reakci jenu a akcií, protože nová vláda donutí centrální banku k přijetí inflačního cíle na úrovni 2 %. Klíčovou otázkou bude, zda centrální banka přijme k dosažení tohoto cíle úplně nové nástroje. Podobná ukázka fiskální dominance by v jiné zemi mohla vést až ke krizi, v Japonsku ale vládní dluhopisy nereagovaly a akcie si připsaly 20% zisky. Konkrétní vývoj na japonském akciovém trhu (Nikkei) a měnovém trhu (kurz jenu k dolaru) od června do prosince shrnuje graf.

cb

Jednou by trhy mohly na možnost silnější finanční represe reagovat mnohem negativněji. Nezdá se ale, že by to bylo už v roce 2013.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y