Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gross: Připravte se na inflaci

Gross: Připravte se na inflaci

4.1.2013 13:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři by se letos měli připravit na znehodnocování měn způsobené rozjetými tiskařskými lisy centrálních bank po celém světě, myslí si spoluzakladatel a jeden z vedoucích manažerů dluhopisového fondu Pimco. Uvolněná měnová politika, která má za cíl stimulovat ekonomickou aktivitu a podpořit ceny aktiv, zejména akcií, podle Grosse povede k zničující inflační vlně.

„Cenou za vytištění šeků v hodnotě šesti bilionů dolarů bude inflace a znehodnocení měn: buď jedné vůči druhé, nebo vůči méně dostupným komoditám jako ropa či zlato,“ napsal hlavní investiční stratég největšího dluhopisového fondu na světě ve svém prvním novoročním dopise akcionářům. Pokračující nákupy dluhopisů ze strany centrálních bank budou mít krom destruktivního efektu na papírové peníze za následek i postupné snižování investičních výnosů.

Za pojistku proti inflačním rizikům vyvolaným tiskařskou mánií centrálních bank v USA i v Evropě Gross považuje zlato, a proto ho jeho fond nedávno přidal do portfolia.

Gross už na konci loňského roku investory upozornil, že kombinovaná návratnost akcií a dluhopisů by letos neměla přesáhnout 5 %. Dále předpověděl, že nezaměstnanost ve Spojených státech se bude držet kolem 7,5 % a výš a že zlato bude zdražovat.

Ve svém nejnovějším dopise se investiční guru odvolává na projev současného šéfa Fedu Bena Bernankeho z roku 2002, v němž Bernanke uvedl, že Spojené státy mohou tisknout neomezené množství dolarů „za prakticky nulové náklady“. Gross tuto tezi odmítá s tím, že nákladem neomezeného tištění bude inflace, která sníží výnosnost dluhopisů s dlouhodobou splatností a v konečném důsledku i rizikových aktiv typu akcií a dluhopisů s vysokým úrokem. Znehodnocení měny poškodí i byznys.

Inflaci Gross přirovnává k „drakovi“ skrytém v „jeskyni“ stimulačních programů. “Nulové úrokové sazby, kvantitativní uvolňování a ´prakticky bezplatné´ vypisování šeků ničí obchodní modely a brání zdravému investičnímu rozhodování, které přináší stále nižší ukazatele ROI a ROE,“ napsal Gross s odvoláním na návratnost investic a vlastního kapitálu.

Gross již dříve varoval, že svět prochází fází cyklického zpomalení a že v rozvinutých zemích budou ekonomiku podvazovat strukturální faktory.“Vyspělé ekonomiky stojí na významné křižovatce. Hledají totiž správné nastavení fiskální a monetární strategie, což jim komplikují velké nerovnováhy v poměru úspor a investic, či rozdělení příjmů ve společnosti. Rozvíjející se ekonomiky na tom nejsou na poli hospodářské politiky o mnoho lépe. Jejich růstové modely založené na exportech se nacházejí pod tlakem příliš vysokých domácích investic, nevyužitých kapacit a zpomalujícího tempa růstu produktivity,“napsal investiční stratég v dopise akcionářům.

„Domnívám se, že Spojené státy se budou pohybovat v prostředí 1-2% růstu a investoři by si na to měli zvyknout,“ prohlásil známý stratég v rozhovoru pro CNBC. Rychlejší expanzi největší ekonomiky světa prý budou bránit brzdy strukturální povahy.

Gross je dlouhodobým zarytým kritikem americké fiskální politiky. „Spojené státy jsou fakticky již vážným recidivistou a narkomanem, jehož návyky sahají za marihuanu či kokain a který si často dělá dobře krystalickým rozpočtovým methamfetaminem,“ nabízí metaforu vývoje americké zadluženosti muž, který ve fondu Pimco Total Return Fund spravuje majetek za víc než 1,9 bilionů dolarů. Fond letos svým klientům vynesl 10,4 %, což je mezi konkurencí nadprůměr.

Americká centrální banka se od prosince roku 2008 pokoušela stimulovat ekonomiku skrze tři kola nákupů dluhopisů v hodnotě přes 2,5 bilionu USD. Za tu dobu zlato zdražilo o 70 %.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  4.1.2013 22:56

  Z inflace strach nemám. Horší bude, až se to tištění peněz vymkne Fedu z rukou. Pak to bude pěkný mazec.
  ekonom
 • nejsem ekonom
  4.1.2013 14:33

  ale nezměstnanost 7,5% není špatná. Vycházím z předpokladu, že jestli všichni pracují, tak se něco vytváří. Je jedno, kolik papírky mají hodnotu a nebo jestli si koupí někdo druhé nebo třetí auto, sám fakt, že se pracuje je pozitivní. Inflace sama o sobě není tragedií, pokud je jednociferná a všichni pracují. Horší je, když je nezaměstnaných 25-30% a dalších 50% dělá, že dělá a večer spolu sedí v kavárně :-)
  Oliwer
Aktuální komentáře
21.5.2018
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data