Finalista prezidentských voleb Karel Schwarzenberg (TOP 09) nehodlá před druhým kolem vybírání hlavy státu opustit vládní funkce. S premiérem Petrem Nečasem (ODS) se chce příští týden sejít kvůli dalšímu postupu. Někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (SPOZ) ocenil podporu, kterou mu pro finále vyjádřilo vedení jeho bývalé strany, otupilo to předchozí hrany. ČSSD tím podle něj dokázala, že je opravdu levicovou stranou. Zeman a Schwarzenberg to včera uvedli v Otázkách Václava Moravce České televize.
Samotné první kolo o tom, která osobnost usedne na Pražský hrad, nerozhodlo. Zvítězil Miloš Zeman (SPOZ) s 24,21 procenty hlasů, kterého do druhého kola doprovodí Karel Schwarzenberg (TOP 09) s 23,40 procenty hlasů. Zeman vyhrál v osmi krajích, Schwarzenberg v šesti včetně Prahy a úspěšnější byl i v krajských městech. Třetí se ztrátou několika procent skončil poražený favorit prvního kola Jan Fischer (16,35 %). Šance obou na zvolení prezidentem jsou poměrně vyrovnané - rozdíl mezi nimi je 41 tisíc hlasů. Volby provázel slušný zájem voličů, i když se odhadoval ještě vyšší. K prezidentské volbě nakonec přišlo 61 procent voličů, což je číslo srovnatelné s účastí ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Výsledky prvního kola volby prezidenta ČR
zdroj: ČSÚ
"Vážím si stanoviska sociální demokracie a myslím si, že tím dokázala, že je opravdu levicovou stranou," uvedl Zeman k sobotnímu doporučení, aby voliči ČSSD zvážili podporu Zemanovi. "Věřím, že právě toto prohlášení vedení sociální demokracie v čele s panem (Bohuslavem) Sobotkou některé předchozí hrany z obou stran otupí," dodal.
Kritikou Zemana nešetřil před prvním kolem prezidentských voleb kandidát a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který skončil až čtvrtý. Zeman uvedl, že nehodlá ovlivňovat, koho si sociální demokraté vyberou na březnovém sjezdu do svého vedení.
Schwarzenberg před prezidentským finále neopustí ani své místo v čele TOP 09. "Vůbec žádnou žádnou rezignaci nenabídnu prozatím, ale musím se s ním (Nečasem) poradit o postupu příštích deseti dní, to je na každý pád nutný," uvedl Schwarzenberg ke svému nejbližšímu vládnímu angažmá. Své aktivity ministra zahraničí omezovat nemusí už kvůli tomu, že "kampaň se dopoledne nedělá, protože všichni lidi jsou v práci".
Později se na Schwarzenbergově facebookovém profilu objevila informace, podle níž by v případě vítězství ve stranické kariéře nepokračoval a byl by nadstranickým prezidentem. Neusiloval by prý ani o funkci čestného předsedy TOP 09, protože hlava státu by ani tímto způsobem neměla být propojena s jakýmkoli politickým uskupením.
Klaus: Volby jsou dominantní výhrou levice
Prezidentské volby jsou podle prezidenta Václava Klause debaklem pravice a strašlivou prohrou pro ODS. Podle něj dominantně vyhrála levice. Klaus dnes při Jizerské padesátce ale novinářům také řekl, že je rád, že do finále postoupili politici. Utkají se v něm expremiér Miloš Zeman (SPOZ) a vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Klause potěšilo, že do finále postoupili politici, tedy expremiér Miloš Zeman (SPOZ) a vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Klaus voličům žádné doporučení nedal.
"Tyto volby byly největším debaklem pravice v historii postkomunistické éry, čímž velmi trpím. Samozřejmě, že to byla strašlivá prohra ODS a dominantně vyhrála levice. Jsem z toho smutný a mám pocit, že je s tím třeba něco udělat," uvedl Klaus, který ODS zakládal a byl jejím prvním předsedou. Kandidát občanských demokratů, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, skončil předposlední se ziskem zhruba 2,5 procenta.
Svět vyzdvihuje proevropskou orientaci obou kandidátů
Ve druhém kole českých prezidentských voleb se střetnou dva proevropští kandidáti. V reakci na výsledky prvního kola to vesměs připomínají zahraniční média, která jinak zdůrazňují odlišnosti obou postupujících.
Češi svým výběrem Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga podpořili proevropštější politiku, napsal americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) a připomněl, že oba muži přislíbili usilovat o další evropskou integraci.
To by znamenalo výrazný posun po Václavu Klausovi, který často káral Brusel za to, že si přivlastňuje pravomoci, které podle něj mají mít členské státy, napsal WSJ. Dodal také, že i nynější vláda premiéra Petra Nečase je vůči další integraci EU vlažná.
List napsal, že i přes rostoucí hněv nad korupčními skandály vládnoucí elity a přes rozhořčení nad rozsáhlou amnestií Václava Klause, si protiestablishmentoví kandidáti nevedli tak dobře, jak se předpovídalo.
Pánové Zeman a Schwarzenberg neztráceli čas a hned na sebe zaútočili. Karel Schwarzenberg řekl, že Miloš Zeman reprezentuje minulost, a ten kontroval tím, že vyčetl Karlu Schwarzenbergovi nepopulární škrty nynější vlády, napsal WSJ.
Deník The také píše, že Zeman i Schwarzenberg jsou stoupenci evropské integrace, takže se očekává, že příští prezident nabídne rozhodný odklon od protievropských výroků Klausovy éry.
Tip: Koho chcete za prezidenta? Hlasujte v nové anketě zde.
(Zdroj: ČSÚ, ČTK, ČT, WSJ)