Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jít s davem a naskočit do rozjeté rally, nebo být kontrariánem?

Jít s davem a naskočit do rozjeté rally, nebo být kontrariánem?

29.1.2013 15:49
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Jít s davem, nebo jít vždy proti trhu? To je odvěká otázka, která trápí investory od vzniku burzy, ale zpravidla jí předchází otázka, v jakém trendu se trh zrovna nachází. Existuje celá řada technických indikátorů a fundamentálních analýz o tom, v jakém trendu se zrovna nacházíme. Hlavní důvod, proč investoři analyzují trendy, je jednoduchý – pokud se Vám podaří odhalit směr hlavních akciových indexů, máte se svou investicí z poloviny vyhráno. Hlavní směr trhů totiž udávají očekávání investorů ohledně vývoje ekonomiky v následujících 6 – 12 měsících. Posilující indexy tak signalizují rostoucí tržní očekávání ohledně ekonomiky a zisků firem, což by se mělo pozitivně promítnout i do ceny Vašich akcií. Zde samozřejmě vycházím ze zjednodušení, že firmě se daří při zrychlující ekonomice a nemá nějaké zjevné systematické problémy, ať už se zadlužením, drtící konkurencí, chronicky vysokými náklady nebo, že se nepohybuje v upadajícím odvětví.

Sázení na pohyb celého trhu se může zdát zcela odlišný přístup od Buffettova důsledného vybírání firem s perfektním obchodním modelem, ale všichni jsme už asi zažili situaci, kdy jsme vsadili na akcie úspěšné firmy, ale opačný pohyb trhu nás nenechal posbírat plody našeho snažení a dobrého čuchu. Pohyb celého trhu je o to důležitější pro ty z nás, kteří nemáme investiční horizont rok a více. Pokud jste tedy investorem s investičním horizontem v řádech týdnů nebo měsíců a navíc držíte zásadu stop lossu při pěti nebo deseti procentech ztráty, stává se pro Vás správný odhad směru trhu alfou a omegou úspěšného obchodu. Každému otevření pozice by tak měla předcházet podrobnější analýza vývoje některého z klíčových akciových indexů – jako ideál se nabízí notoricky známý širší americký index S&P 500.

Jaká je současná situace u S&P 500 z pohledu trendu? V tuto chvíli je odpověď na tuto otázku celkem snadná, když většina technických ukazatelů indikuje překoupenost a index se nachází nad svým 50, 100 i 200denním klouzavým průměrem. Tento hlavní americký akciový index přidal od začátku roku již více než 5 % a za poslední rok dokonce 14 %. S&P 500 se navíc nalézá poblíž svých pětiletých maxim a na dohled svého historického maxima, což jen podtrhuje sílu býčího trendu. V období rostoucího trendu by se mělo více vyplatit spekulovat na růst než na pokles. Pokud tedy nejste typově kontrarián, který se snaží jít proti proudu, než by se pokusil svézt na rozjeté vlně. Zde je zřejmé, že klíčovou úlohu bude hrát časový horizont investice, když v horizontu měsíců je mnohem pravděpodobnější, že do rozjeté rally budou naskakovat další a další býci, kteří tuto rally promeškali, včetně rezignovaných medvědů, a vyženou ceny akcie ještě výše. V horizontu týdnů však existuje vysoké riziko výběru zisků, ať už na základě potenciálně horších korporátních výsledků, horších makrodat nebo obnovení obav z blížících se jednání o automatických škrtech v americkém rozpočtu. Při tak silném rostoucím trendu by ale takové případné korekce neměly u hlavních indexů přesáhnout 5 %.

Být kontrariánem v této době by v mých očích mělo smysl v případě, že by trhy rostly při zhoršujících se makrodatech a slábnoucích výsledcích firem. Oba dva faktory si ale udržují růstové momentum, a tak mi spekulace na jejich obrat nepřijde úplně na místě. Argumenty medvědů, že makrodata stejně jako výsledky firem mohou být na vrcholu a mohou se začít zhoršovat, jsou sice legitimní, ale odhadování vrcholu a blížící se otočky mi vždy připadalo mnohem náročnější než predikce hlavního trendu a naskočení do rozjetého vlaku. Samozřejmě zde nechci zcela zatracovat kontrariánský přístup, když typicky kontrariánsky se zachovali ti investoři, kteří v minulém roce při propadech nakupovali, zachovali chladnou hlavu a nepodlehli masáži médií a některých analytiků, kteří je strašili koncem eura, rozpadem eurozóny nebo hospodářským krachem Evropy. Avšak ti, co nyní spekulují na brzký obrat a alespoň 10% korekci u hlavních indexů se v nejbližších týdnech se zlou potážou, když v úvodu roku vidíme do akcií poprvé od roku 2009 výraznější příliv peněz, což může konečně zvýšit i tolik diskutované nízké objemy. Naději na zlepšení objemů dávají i spekulace o zájmu W. Buffetta o americkou burzu NYSE.

To, že trhy míří vzhůru a konec této rally zatím není na dohled, potvrzuje i posilování dalších rizikových aktiv a dost možná teprve začínající pokles cen dluhopisů s tím, jak investoři hledají vyšší výnosy. V rámci státních dluhopisů od začátku roku propadají bezrizikové německé nebo americké dluhopisy, zatímco růst vidíme u cen italských nebo španělských dluhopisů. Zde se čím dál častěji hovoří o velké rotaci z dluhopisů do akcií, která by akciím mohla přinést další finanční podporu. Z hlediska ocenění P/E se index S&P 500 nachází na 14,9, což je stále výrazně pod dlouhodobým průměrem 16,3 měřeným od roku 1954. Pokud by se naplnila očekávání analytiků a průměrný zisk v rámci tohoto indexu letos vzrostl na 110 USD/akcii, implikovala by hodnota P/E 14,9 úroveň S&P 500 na 1639 bodech. Odklon od rizika je zřejmý i na měnových trzích, kde od začátku roku prudce posiluje euro a oslabuje americký dolar, japonský jen nebo švýcarský frank. Pokud se tedy neobáváte nějakého velkého šoku, který lze nyní jen stěží předpovědět (ostatně proto existují stop lossy), Vaší volbou, nejen pro následující 1-2 měsíce, ale i pro letošní rok, by mělo být držet se davu a rizikových aktiv včetně akcií.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.3.2018
15:42The Economist: Otrávené vztahy Británie a Ruska
10:02Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu
14:05Vítěz ruských voleb je znám předem
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  
14:35Výroba se rozjela. Průmysl v USA překonal slabý úvod roku
14:26Tisk: USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel
14:04Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi
13:14Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
12:40Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
11:24Eurodolar koriguje včerejší pokles, korunu trochu vylekaly nižší výrobní ceny  
11:11Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
9:52Výrobní ceny v Česku klesly v únoru poprvé za více než rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data