Více než 2000 domů skončilo od začátku týdne pod vodou a 10 tisíc lidí bylo evakuováno v australských státech Queensland a Nový Jižní Wales. První z nich přitom platí za největšího exportéra koksovatelného uhlí na světě. Kromě dopadu na lidské osudy tak v posledních dnech byl cítit také tlak na růst ceny uhlí na světových trzích.
„Záplavy v oblasti Queensland poskytnou krátkodobou podporu pro ceny uhlí na světových trzích,“ vyslovili se včera Mark Pervan a Natalie Rampono, analytici bankovní skupiny Australia and New Zealand Banking Group. Dodali, že očekávají, že návrat těžebních aktivit v oblasti do normálu zabere nejspíš ještě několik týdnů. Tento odhad dnes potvrdil také výbor pro přírodní zdroje státu Queensland.
Odborníci nicméně uklidňují, že ničivost dešťů a následných povodní, které s sebou v posledních dnech přinesl tropický cyklon Oswald, naštěstí zaostane za tou z přelomu let 2010 a 2011, v jejímž důsledku tehdy energetické uhlí podražilo až na 139 dolarů za tunu a kvalitnější uhlí pro ocelárny se následně dostalo až na 330 dolarů za tunu. Před dvěma lety katastrofální povodně zanechaly v Queenslandu 35 mrtvých a zničily či poškodily na 30 tisíc domů.
„Srážky v pánvi Bowen ve státě Queensland dosahovaly 200 až 400 milimetrů, ale výpadky těžby nebyly tak rozsáhlé, jako v období „velkých dešťů“ v roce 2011,“ zhodnotili řádění živlů analytici Mark Pervan a Natalie Rampono. Cyklón Oswald se mezitím již z uhelného Queensland přesunul nad Nový Jižní Wales a zeslábly i srážky.
Energetické uhlí v australském přístavu Newcastle, jehož cena je benchmarkem pro Asii v pondělí kvůli záplavám poskočilo o 1,3 procenta výše, a připsalo si tak dle agentury Bloomberg největší cenový růst za poslední tři měsíce. Včerejší uklidnění meteorologů a posun dešťů pryč z hlavní oblasti těžby přineslo stagnaci ceny uhelného kontraktu okolo 95,4 dolaru za tunu. Benchmark pro evropské těžaře, včetně (88,5 CZK, 1,26%) – roční kontrakt na dodávky energetického uhlí do Nizozemska vykazoval v posledních dnech podobné pohyby a uprostřed týdne uzavřel na 100,7 dolarech za tunu.
Vývoj ročního kontraktu s dodáním do Nizozemska za posledních 6 měsíců:

zdroj: Bloomberg
Dopady do výsledků těžařů cítit budou
Dešti zasažená pánev Bowen je domovem těžebních projektů významných světových firem, jako je například (35,52 GBP, -0,66%), (21,49 GBP, -0,09%), Mitsubishi Corp, (18,85 GBP, -2,31%), (25,29 USD, -4,78%). Pro konkrétní zhodnocení dopadů řádění tropické bouře Oswald o hospodaření těžebních firem je ještě brzy, firmy nicméně již sčítají škody.
První zprávy zatím tento týden přišly od těžaře , který pouze přiznal zasažení „některých ze svých aktivit“ silnými dešti. O mnoho sdílnější zatím nebyl ani jeden z největších těžařů na světě , když uvedl, že pracuje na obnově běžného provozu svých těžebních projektů.
Další významný těžař, , potom dnes oznámil dočasné zastavení výroby hliníku v australské továrně Yarwun kvůli lokálním záplavám. V další hlinikárně Alumina, kterou firma vlastní z 80 procent došlo podle dnešní zprávy ke snížení objemu výroby.
(Zdroj: ANZ, MarketWatch, Bloomberg, AP)