Americké akciové indexy v posledních dnech nerozhodně oscilují u svých pětiletých maxim – S&P 500 okolo 1500 bodů a Dow Jones okolo 14 000 bodů. Množí se názory, že lednová rally, v jejímž rámci burza připsala přes 5 %, se pomalu ale jistě vyčerpává a že korekce je za dveřmi.
Krom varovných hlasů známých investorů typu Marca Fabera se pozornost obrací například na chuť riskovat, měřenou s pomocí rizikovějších korporátních dluhopisů.
Obligace firem s horšími ratingy a vyššími výnosy představují, stejně jako akcie, investiční nástroj s vyšší mírou rizika, a proto by teoreticky vývoj obou typů aktiv měl kráčet ruku v ruce. Pokud budeme rizikové dluhopisy považovat za indikátor signalizující změnu postojů investorů vůči riziku, může nám jejich vývoj v porovnání s akciemi napovědět o budoucím směřování akciového trhu.
Analytici Giovanni Moreano a Pradip Sigdyal jako reprezentativní vzorek pro akciový trh používají indexovou akcii (ETF) SPDR S&P 500, která kopíruje stejnojmenný index newyorské burzy (značka SPY), a pro rizikové dluhopisy titul s názvem iShares High Yield Corporate Bond ETF (značka HYG).
Jak je vidět z grafu, po většinu času panuje mezi oběma ETF vcelku silná korelace. Na konci ledna ale došlo k větší divergenci - dluhopisový HYG se vydal prudce dolů, zatímco akciový SPY zůstává u svých maxim.
Vývoj ETF SPDR S&P 500 a iShares High Yield Corporate Bond za poslední 3 měsíce

Zdroj: CNBC, Thomson Reuters
Měl by rozjezd čar na grafu být důvodem k znepokojení? Podle Moreana a Sigdyala měl. 30denní klouzavá korelace obou ETF se nedávno dostala pod -0,25 – na nejnižší hodnotu od srpna 2008. Od roku 2007 se to stalo pouze v pěti případech. Ve čtyřech z nich akcie do měsíce zkorigovaly.
V srpnu 2008, kdy korelace poprvé v roce klesla na -0,28, SPY během 30 dní odepsal téměř 7 %. V předcházejícím případě, v červenci 2007, SPY do měsíce ztratil přes 3 %.
(Zdroje: CNBC, YahooFinance, Reuters)