Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Raději inflace déle nad cílem, než slabá ekonomika

Bank of England: Raději inflace déle nad cílem, než slabá ekonomika

13.2.2013 16:30

Britská centrální banka je ochotna tolerovat dlouhodoběji vyšší inflaci ve snaze podpořit hospodářský růst. „V krátkém období se budeme muset přizpůsobit, je to cena, kterou musíme zaplatit,“ prohlásil guvernér BoE Mervyn King, který v úřadu končí. V červenci ho nahradí současný guvernér kanadské centrální banky Mark Carney.

Bank of England nově očekává, vzhledem k dopadům rostoucích regulovaných cen včetně cen energií nebo poplatků za studium, oslabení libry a slabé produktivity, že inflace poroste z lednových 2,7 procenta nad 3 procenta, kde zůstane po zbytek roku. Vidí zároveň vysokou pravděpodobnost, že míra růstu cen setrvá nad 2procentním cílem minimálně po další dva roky.

„V kompetenci Výboru pro měnovou politiku BoE je zajišťovat střednědobou cenovou stabilitu a současně se vyhnout nežádoucím výkyvům výstupu ekonomiky v krátkém období. Vyhlídka dlouhodobějšího setrvání inflace nad cílem musí být proto zvážena v kontextu slabé reálné ekonomiky,“ uvedl King.

Guvernér BoE zdůraznil, že měnová politika je co do možných dopadů na reálnou ekonomiku omezená, zvlášť s ohledem na skutečnost, že oslabení britské ekonomiky není důsledkem pouze jednorázového šoku. „Nemá smysl snažit se přesvědčit lidi, aby utráceli v míře, v jaké utráceli před krizí,“ řekl. Apeloval přitom na proreformní fiskální politiku, tedy posílení nabídkové strany ekonomiky.

Současná vlna optimismu, která je patrná na finančních trzích, není podle Kinga ve shodě s údaji vycházejících z ekonomik některých zemí. Ačkoli oživení britské ekonomiky je podle něj na dohled, bude pomalé a inflace zůstane na relativně vysoké úrovni.

Nadcházející guvernér BoE, který mimo jiné působil i v Goldman Sachs, minulý týden řekl, že dává přednost „flexibilnímu cílování inflace“, které v časech slabé ekonomiky ponechává delší časový horizont pro ústup inflace zpět k současnému 2procentnímu cíli. BoE ve své únorové zprávě o inflaci uvedla, že bankovní rada prohlásila trvalé přestřelování inflačního cíle, pravděpodobně trvající další tři roky, za přípustné. „Snahou stlačit inflaci k cíli dříve ukončením stimulačních politik rychleji, než v současnosti očekávají finanční trhy, bychom riskovali narušení oživení a podstřelování inflačního cíle ve střednědobém horizontu,“ uvedla ve zprávě banka.

Britský hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů tamního statistického úřadu snížil o 0,3 procenta, přičemž analytici očekávali mírnější pokles o 0,1 procenta. Pokud by ekonomika klesla také v letošním prvním čtvrtletí, zaznamenala by Británie již třetí hospodářskou recesi za poslední čtyři roky. Svou prognózu ekonomického růstu BoE aktuálně zhoršila a v nadcházejících 12 měsících očekává jeho tempo na 1,7 procenta proti dřívějšímu zhruba 2procentnímu odhadu, vydanému v říjnové inflační zprávě.

BoE tento měsíc ponechala základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 procenta. Nezměnila ani horní limit pro nákup dluhopisů, který činí 375 miliard liber. Podle Kinga by další nákupy dluhopisů mohly mít pouze omezený dopad na ekonomiku. Analytici neočekávají zvýšení sazeb dříve než v závěru roku 2015.

Mervyn King již dříve oznámil, že ke konci červena příštího roku odejde do důchodu. Sedmačtyřicetiletý Mark Carney byl sice určitou dobu médii považován za horkého kandidáta na nového šéfa britské centrální banky, sám ale v srpnu tyto spekulace označil za nepodložené. Listopadovým oznámením o jeho jmenování do úřadu tak britský ministr financí George Osborne v listopadu překvapil veřejnost i trhy.

(Zdroj: FT, Bloomberg, čtk, BoE)


Čtěte více:

Bank of England od července povede guvernér Bank of Canada
26.11.2012 17:10
Novým guvernérem britské centrální banky se od poloviny příštího roku ...
Britská ekonomika ve 4Q nečekaně klesla na slabším průmyslu a těžbě
25.1.2013 11:04
Ekonomika Velké Británie v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně ...
Stane se Velká Británie rizikovým monetárním experimentem?
31.1.2013 7:58
Současného guvernéra Bank of England Mervyna Kinga nahradí v červenci ...
Bank of England: Oživení bude pozvolné. Reinvestujeme výnosy z QE
7.2.2013 13:43
Britská centrální banka dnes nepřekvapila trhu, když nepřišla se změno...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data