Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy vůbec nereflektují rozdíly mezi americkou a evropskou ekonomikou

Trhy vůbec nereflektují rozdíly mezi americkou a evropskou ekonomikou

05.03.2013 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Patrick Artus z Natixis se neřadí k těm, kteří se domnívají, že evropské trhy poskytují zajímavou hodnotu. Tedy alespoň ohledně srovnání jejich atraktivity s trhy v USA. Poukazuje na to, že mezi situací v USA a eurozóně existuje několik „asymetrií“. Zatímco v USA se tempo ekonomického růstu zvyšuje, v eurozóně tomu tak není. I potenciální růst je v USA vyšší a tato země je na tom lépe i co se týče vývoje produktivity, reálných mezd a korportáních zisků. Letošní růst zisků na akcii v indexu S&P by podle Natixis měl dosáhnout 9 %, zatímco v eurozóně (Euro Stoxx) čeká společnost pokles ve výši 3 %. Významné je i porovnání výše růstu a sazeb v obou ekonomikách – v USA sazby leží níž než růst, ale v eurozóně tomu je naopak.

Uvedené rozdíly by se podle ekonoma měly jasně projevovat na kapitálových trzích. Měli bychom tak čekat, že v USA dojde k mnohem rychlejšímu růstu klíčových sazeb i rychlejšímu růstu inflace. V této zemi by tak mělo docházet k rychlejšímu napřimování výnosové křivky. Ve skutečnosti sice vidíme, že u dluhopisů s velmi dlouhou dobou splatnosti jsou americké výnosy výše, u dluhopisů s kratší splatností tomu tak ale není.

Vyšší krátkodobý i dlouhodobý růst a nízké sazby relativně k růstu by měly v USA zvedat valuace akcií. Následující graf ukazuje, jak se u amerických a evropských akcií vyvíjel poměr PE odvozený od očekávaných zisků. Z něj je patrné, že od poloviny roku 2012 se valuace indexu EuroStoxx začala k valuaci indexu S&P výrazně přibližovat.

nat1

Rozdílné valuace bychom měli podle Artuse čekat i na trhu s korporátními dluhopisy. Vyšší růst ekonomiky a korporátních zisků by totiž měl v USA zvyšovat schopnost firem splácet své dluhy. Ve Spojených státech by tak mělo docházet k většímu poklesu rizikových spreadů než v eurozóně. K tomu však rozhodně nedochází, což dokumentuje i druhý graf. Ten ukazuje vývoj rizikových prémií na trhu spekulativních dluhopisů:

nat2

Relativní situaci v americké a evropské ekonomice pak podle Artuse neodpovídá ani eurodolar. Silnější růst v USA totiž zvyšuje pravděpodobnost včasnějšího utažení monetární politiky v této zemi, měli bychom tudíž pozorovat posilování dolaru. Od července minulého roku ale kvůli poklesu averze k riziku sledujeme, jak posiluje euro. Ekonom tak dochází k celkovému závěru, že vývoj na trzích vůbec nereflektuje rozdíl v ekonomické situaci v USA a eurozóně.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y