Předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák musí odklad příchodu čtvrtého operátora vysvětlovat vládě, poslancům a nyní i policii. Za zmaření aukce na něj bylo podáno trestní oznámení. Státní kasa kvůli krachu aukce navíc přijde o více než sedm miliard korun.
Necelých čtrnáct dní po zrušení aukce mobilních frekvencí sílí kritika předsedy telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka. Své rozhodnutí bude ve středu vysvětlovat poslaneckému podvýboru, členové vlády ale jeho vysvětlení odmítají.
"Fiasko kolem ukončení celé aukce ukazuje na neprofesionalitu předsedy ČTÚ. Novou aukci již bude chystat jiný předseda telekomunikačního úřadu," řekl HN premiér Petr Nečas (ODS). Dvořáka kritizoval i ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), který jej vyzval k vyvození osobní odpovědnosti.
Oba přitom ostře odmítají Dvořákovo tvrzení, že by je o zrušení aukce předem informoval. "Chápu, že po mých vyjádřeních ohledně jeho dalšího působení na ČTÚ cítí pan předseda potřebu se vůči mně vymezit a své rozhodnutí nějak obhájit," řekl HN Kuba s tím, že mu Dvořák ukončení aukce zmínil jen jako jednu z hypotetických variant a o ukončení se dozvěděl až z médií. Premiér zase podle svých slov dostal formální dopis, ve kterém mu předseda ČTÚ pouze sdělil, že situaci řeší.
Dvořáka již dříve kritizoval i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který letos v rozpočtu počítal s nejméně 7,4 miliardami za prodané frekvence. Díky Dvořákovu rozhodnutí musí stát vrátit i miliardovou kauci, která by propadla, pokud by z aukce účastníci sami odstoupili. Z výnosu aukce se měl financovat i rozvoj rychlého internetu v Česku. To je přitom jedním z pilířů strategie Digitální Česko 2.0, kterou také ve středu projedná vláda.
Zmaření aukce mělo poškodit stát i zákazníky
Chybějící miliardy jsou i jedním z důvodů trestního oznámení na předsedu ČTÚ. "Nesmyslné důvody pro ukončení aukce se staly poslední kapkou, kterou pan Dvořák završil své dlouhodobé škodlivé působení na postu předsedy rady ČTÚ. Škodlivé pro konkurenční prostředí v telekomunikacích, pro koncové spotřebitele, a jak se nyní ukazuje, i pro stát," řekl Martin Dvořák, dlouholetý manažer a konzultant telekomunikačních společností, který na předsedu úřadu trestní oznámení podal.
Sám šéf ČTÚ Pavel Dvořák se na dotaz k trestnímu oznámení nevyjádřil. "Informaci, kterou máte, bohužel nemám a nepodařilo se ji ověřit," uvedl pouze tiskový mluvčí jeho úřadu František Malina. Neodpověděl ani na otázky týkající se důvodů proč úřad aukci zrušil. "Až do ukončení správního řízení nebude úřad další informace nad rámec již sděleného poskytovat," napsal Malina s tím, že informace po jeho skončení zveřejní "ve vhodný čas a vhodným způsobem."
Podle trestního oznámení se měl předseda ČTÚ svým rozhodnutím zastavit aukci dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. I když k tomu měl formálně ze zákona pravomoc, neměl k rozhodnutí řádný důvod. "Prezentované důvody jsou nesmyslné a evidentně se neopírají o řádnou argumentaci, ale jen o jeho dojmy," uvedl Martin Dvořák k trestnímu oznámení na svého jmenovce.
V dokumentu, který mají HN k dispozici vyvrací argumenty předsedy úřadu, které sdělil veřejnosti. "Není pravdou, že nabízená cena byla nereálná a je sporné, zda náklady na pořízení frekvencí jsou mnohonásobně vyšší než jinde v Evropě," uvádí v oznámení. Podobné závěry prezentovali i někteří zahraniční analytici.
Dvořák zpochybňuje i tvrzení předsedy úřadu, že by se vysoké ceny promítly přímo do koncových cen služeb. "Úřad nevzal v potaz, že náklady vynaložené operátory na budování sítí jsou utopenými náklady, které v konečném efektu nemají zásadní vliv na cenu služby," píše se v dokumentu. Podobně popírá i že by se zpomalila výstavba nových sítí čtvrté generace.
Naopak zrušení aukce oddálilo příchod čtvrtého operátora na český trh. Tím měl předseda ČTÚ poškodit především spotřebitele, kterým se oddálí nižší ceny mobilních služeb. Zvýšení konkurence si od prodeje frekvencí slibovala i vláda. Čtvrtého operátora chce vybudovat skupina PPF. "Újma byla způsobena jak velkoobchodním subjektů na trhu, tak spotřebitelům a státu," stojí v oznámení.
Budoucnost Dvořáka není jistá
Ministr Kuba je vůči trestnímu oznámení na Dvořáka zdrženlivý s tím, že o něm nemá informace a nezná jeho obsah. "Obecně ale nejsem příznivcem toho, aby se nesouhlasné postoje s nějakým rozhodnutím řešily trestním oznámením. Mám dojem, že je tento nástroj v naší zemi nadužíván," uvedl.
Již dříve uvedl, že s Dvořákem v čele úřadu nadále nepočítá. Současnému předsedovi Rady ČTÚ vyprší mandát koncem dubna. Dále bude řadovým členem Rady až do roku 2015. Kuba zatím neví, zda kvůli zrušení aukce najde zákonné důvody, aby mohl Dvořáka z Rady ČTÚ odvolat. "To je nyní otázka na právníky," dodává ministr.

Související články na IHNED.cz
Aukce frekvencí selhala, Pavel Dvořák v čele ČTÚ skončí, říká ministr průmyslu Kuba
Kvůli nepovedené aukci mobilních frekvencí neodstoupím, říká šéf Rady ČTÚ Dvořák