Aktualizováno Novým prezidentem Venezuely se stal Nicolás Maduro, kterého si jako svého loajálního nástupce vybral před svou nedávnou smrtí radikálně levicový a protiamerický Hugo Chávez. Vyplynulo to podle volební komise z oficiálních výsledků nedělních prezidentských voleb v této latinskoamerické zemi. Vítězství bylo ale velmi těsné a kandidát opozice výsledek neuznal. V Caracasu jsou již prý demonstrace.
"Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli," prohlásil Madura před davem příznivců, kteří se sešli u prezidentského paláce v Caracasu. Na adresu opozice řekl, že nechce násilí a že žádá volební komisi, aby sčítání hlasů překontrolovala.
Jeho opoziční vyzývatel Henrique Capriles, prohlásil, že výsledek neuznává a že žádá důsledné přepočítání všech odevzdaných hlasů. Je přesvědčený, že volby vyhrál on. Již krátce před oznámením výsledku prohlásil, že hlasování provázely podvody. Hovořil dokonce o jakémsi spiknutí.
V hlavním městě Caracasu podle Reuters Madurovi přívrženci začali oslavovat vítězství i ohňostroji, zatímco podporovatelé opozice začali protestovat po ulicích proti podle nich zfalšovanému výsledku.
Ústřední volební komise upřesnila, že Maduro obdržel 50,66 procenta hlasů. Po ukončení sčítání odevzdaných hlasů komise podle Reuters zdůraznila, že výsledek je "nezvratný". Komise vyzvala obyvatele, aby respektovali volební výsledek a zůstali doma. Na klid v ulicích dohlíží od víkendu na 150.000 příslušníků bezpečnostních sil.
Průzkumy dávaly padesátiletému bývalému řidiči autobusu a odborářskému předákovi Madurovi náskok od deseti do 20 procentních bodů. Ale v závěru kampaně jedna sondáž ukázala, že původní velký náskok favorita se smrskl na jen sedmiprocentní rozdíl. Nakonec vyhrál podle AP jen o asi 300.000 hlasů, přičemž se bojovalo o hlasy téměř 19 milionů voličů.
Vládní kandidát a úřadující prezident Maduro nastupoval do klání z pozice "jediného garanta" zachování sociálních programů, financovaných z ropných výnosů. Díky této štědrosti se nejchudší vrstva země během 14 let Chávezovy éry podle hospodářské komise OSN ztenčila z poloviny na 29 procent obyvatelstva.
Čtyřicetiletý právník a stoupenec tržní ekonomiky Capriles sliboval mimo jiné, že skoncuje s "dárky" pro Kubu a další spojence levicového režimu, který výnosů z těžby více než 100.000 barelů ropy denně využíval k "petro-diplomacii" a budování regionálního vlivu Venezely.