Při vší nejistotě, která na trzích panuje, by jeden řekl, že je nemožné říct, kde zavře index S&P 500 na konci roku, natožpak přijít s výhledem na další tři roky. Situaci komplikuje i vývoj na americkém dluhopisovém trhu, kde výnosy dluhopisů v minulém týdnu poklesly navzdory růstu akciových trhů. Analytici Goldman Sachs si však i v tomto prostředí troufli přijít s akciovým výhledem do konce roku 2016.
Analytici Goldman Sachs očekávají u indexu S&P 500 do roku 2016 devítiprocentní roční výnosy, což představuje 20% růstový potenciál na úroveň 1900 bodů. Podle reportu GS bude tento růst tažen silným navyšováním zisků při dobrém dividendovém výnosu. Ještě vyšší růst by si podle této analýzy mohly připsat asijské akcie (21% roční výnos) a akcie v Evropě (19% roční výnos) a Japonsku (roční výnos 15 %). Goldman Sachs však zmiňuje i případná rizika pro nenaplnění jejich předpovědi, přičemž těmi hlavními možnými problémy může být zklamání na straně hospodářského růstu a dosažení vrcholu u ziskových marží. Tento report přímo uvádí: „Vzhledem k aktuálnímu hospodářskému prostředí považujeme současné ocenění akcií za férové a námi očekávané roční výnosy se zřejmě nenaplní, pokud nebude pokračovat ekonomické zotavení“.
Analytici GS ve svém reportu očekávají letošní globální růst na úrovni 3,3 %, zatímco v letech 2014 – 2016 očekávají zrychlení na 4 %. Pokud by došlo k dosažení vrcholu ziskových marží a ty by se vrátily na dvacetiletý průměr, tak by to znamenalo snížení cíle u S&P 500 na 1700 při 5,5% ročním výnosu do roku 2016. Ještě větší nebezpečí pro akcie představuje případné zastavení růstu poměru P/E (cena/zisky), což by znamenalo snížení cíle na 1600 s pouhým 3,4% ročním výnosem.
Vývoj indexu S&P 500 od května 2011
V roce 2013 se korelace mezi dluhopisovými výnosy a indexem S&P 500 zvýšila na rekordních 80 % proti průměru 63 % od října 2007. V praxi to znamená, že růst akcií je následován poklesem cen dluhopisů a růstem jejich výnosů. Toto pravidlo však bylo v minulém týdnu výrazně porušeno, když růst akcií byl následován růstem cen dluhopisů a poklesem jejich výnosů, což by mohlo signalizovat blížící se pokles u akcií. Zatímco index S&P 500 se dotkl nového historického maxima na 1597 b., výnos u amerického desetiletého dluhopisu v závěru minulého týdne poklesl na 1,72 %.
Vývoj výnosu na 10letém dluhu USA za poslední rok
Analytici GS očekávají do konce tohoto roku růst tohoto výnosu na 2,5 % a pak jeho postupný nárůst až na 3,75 % do konce roku 2016. GS ve svém reportu uvedl: „Nárůst výnosů z nízkých úrovní, který je tažený lepším růstem, byl v minulosti spojen spíše s růstem akciového trhu než s jeho poklesem. Pokud by však růst výnosů byl tažen růstem inflačních očekávání nebo neočekávaného utahování měnové politiky, představovalo by to pro akcie problém.“
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)